Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com

Wpisy z tagiem: Liga ekspertów

piątek, 01 czerwca 2018
Liga ekspertów Analiz Online ma już rok. Roczne stopy zwrotu jeszcze nie są wyliczone, mimo to pozwolę sobie na osobisty komentarz podsumowujący.

Niedawny zamieściłem krytyczny wpis nt. Ligii, tym razem chcę skupić się na pozytywnych aspektach, wskazując czego od topowych ekspertów można się nauczyć. W lidze ekspertów są dwie osoby, które po roku znalazły się na podium w wersji ofensywnej, ale brylowały też w wersji defensywnej portfeli. To reprezentanci dwóch TFI: Skarbiec i Investors. Nie oznacza to, że nauki nie wyciągniemy z pomocą pozostałych osób z listy, jednak to liderzy skupiają najwięcej uwagi. Ponadto uważam, że do poniższych osób w mniejszym stopniu mają zastosowanie moje poprzednie uwagi, za wyjątkiem jednej: przywiązanie do TFI. Z drugiej strony mowa o TFI osiągających bardzo przyzwoite wyniki.

Portfele defensywne. Obaj eksperci postawili głównie na fundusze o historycznie dużej stabilności i dobrych wynikach, a ostatnie wydarzenia zaważyły o kolejności - zbyt duża domieszka obligacji okazała się kosztem.

Jarosław Niedzielewski oparł swój portfel głównie na dwóch funduszach: Investor Płynna Lokata oraz Investor Bezpiecznego Wzrostu. Jeśli spojrzycie na ich wykresy, wszystko jest jasne: małe odchylenia, przy zwrocie bijącym lokaty. Zgadzam się z tym wyborem: to wyróżniające się fundusze w ofercie Investors. Do tej pary domiksowany został nieco bardziej zmienny fundusz z nadzieją na wyższy zysk: Investor Obligacji. Wykres całego portfela jest modelowy, na tle ostatniej korekty obligacji nie ma powodów do wstydu.

Grzegorz Zatryb wybrał łącznie 4 fundusze. Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych jest jednym z liderów w wynikach rocznych zysków z obligacji, widać tu trend wzrostowy w ostatnich 2 latach z wysoką stopą zwrotu, okupioną wahaniami - maj tego roku dopiero skorygował dobrą passę i wówczas ekspert stracił prowadzenie w rankingu. Skarbiec Obligacji Globalnych z kolei wraz z Skarbiec Kasa historycznie mają niewielkie odchylenie przy całkiem dobrym wyniku rocznym. Mniej gładki wykres ma Skarbiec Depozytowy DPW, który zaliczył obsunięcie w styczniu i to jest punkt, który wygląda w moich oczach słabiej.

Z wymienionych typów funduszy aż 4 gościły w moim ostatnim teście ZFAZ. Trzeba przyznać, że eksperci mieli pecha w maju, gdy cały rynek obligacyjny osuwał się z powodu spadających cen papierów tureckich i skarbowych polskich - do tego momentu ich wyniki pokonywały 3% zwrotu. Szkoda, że wyniku nie udało się utrzymać np. przeważaniem portfeli lub podjęciem niewielkiego ryzyka na innych rynkach.

Portfele ofensywne. Początkowo patrząc na skład portfeli obu ekspertów wydał mi się on przypadkowy. Jednak weryfikując każdy fundusz z osobna zmieniłem zdanie: eksperci postawili na mocne konie. Obaj osiągnęli wyniki wyraźnie lepsze niż "peleton" graczy z całkiem porządnymi zwrotami około 5%.

Grzegorz Zatryb to lider zestawienia, a tajemnica sukcesu kryje się w m. in. w znajomości mocnych stron własnego TFI. Wytypował od początku niesamowicie silny trendem fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych i uczynił z niego konia pociągowego wyników. Wybrane subfundusze mogą nie wydawać się tak oczywiste, dopóki nie spojrzy się na ich wykresy 36M. Fundusze Skarbiec Emerging Markets Opportunities​, Markets Opportunities, Top Brands, itd - są w trendzie wzrostowym. Patrząc na krótkie okresy na giełdzie, można mieć wątpliwości, ale patrząc na wykresy funduszy, gdy nie ma stóp zwrotów 12m ujemnych - już nie. Ekspert postawił na siłę trendu, głównie na rynkach rozwiniętych, i jego kontynuacje. Modyfikował swój portfel przed Bożym Narodzeniem w kierunku wyższego ryzyka, ale i mocniejszego trendu. W marcu ograniczył ryzyko powiązane z krajową giełdą, np. udział Skarbiec Akcji, prawdopodobnie obawiając się sygnałów korekty, co akurat było ruchem nieco spóźnionym. Wykonywał zwykle dość zdecydowane ruchy kapitału. I to są lekcje dla mnie: odważniejsze zmiany w portfelu, gdy podjęta jest decyzja, a przede wszystkim podążanie za długimi trendami o ponadprzeciętnych zwrotach.

Jarosław Niedzielewski zajął drugie miejsce, typując również głownie fundusze Investors w trendzie wzrostowym. Na poczatku najsilniej postawił na Investors Akcji, na bazie hossy 2017 roku. Co ciekawe, w styczniu, gdy WIG bił szczyty, zredukował ryzyko wybierając zamiast funduszy akcyjnych - fundusz Zrównoważony, który... również jest w trendzie wzrostowym długoterminowo. Fundusze zrównowazone posiadają akcje, zwykle w mniejszym udziale jednak niż akcyjne, stąd zamiania, choć nie eliminuje ryzyka, to je ogranicza i działa jak częściowa realizacja zysku. Słabszym, ale i niewielkim elementem portfela, był fundusz Gold Otwarty. Podobnie jak paru innych ekspertów wietrzył szansę w odbiciu na złocie, co na razie się nie zrealizowało. W marcowej zmianie ponownie zwiększył zaangażowanie w akcje. Ten ekspert daje lekcję: sprzedawaj drogo, kupuj tanio. A do tego: pro-wzrostowo.

Gdybyśmy zastosowali test PoFuTRo (x=12,Y=3%, opcja A) w okresie poprzedzającym uruchomienie Ligii (2016.05.28-2017.05.28), to wśród funduszy, jakie przechodziły test, znalazły się:
Investor SFIO Investor Ameryka Łacińska
Investor SFIO Investor BRIC
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Emerging Markets Opportunities

Pół roku później grupa ta była o wiele szersza, gdy początkowo młode trendy nabierały siły: ​
Investor FIO Investor Akcji
Investor FIO Investor Akcji Spółek Dywidendowych :
Investor FIO Investor Top 50 Małych i Średnich Spółek
Investor FIO Investor Top 25 Małych Spółek
Investor SFIO Investor Akcji Spółek Wzrostowych
Investor SFIO Investor BRIC
Investor SFIO Investor Niemcy
Investor SFIO Investor Nowych Technologii
Investor FIO Investor Zabezpieczenia Emerytalnego
Investor FIO Investor Zrównoważony
Investor SFIO Investor Bezpiecznego Wzrostu
Skarbiec FIO Skarbiec - Market Opportunities
Skarbiec - Top Funduszy Akcji SFIO
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Emerging Markets Opportunities
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Global Select Equity
Skarbiec FIO Skarbiec - Akcja
Skarbiec FIO Skarbiec - Globalny Małych i Średnich Spółek
Skarbiec FIO Skarbiec - Małych i Średnich Spółek
Skarbiec FIO Skarbiec - Rynków Rozwiniętych
Skarbiec FIO Skarbiec - Rynków Wschodzących
Skarbiec FIO Skarbiec - Spó?ek Wzrostowych
Skarbiec - Top Funduszy Stabilnych SFIO
Skarbiec FIO Skarbiec - III Filar
Skarbiec FIO Zrównoważony Skarbiec - Waga
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Global High Yield Bond
Skarbiec FIO Skarbiec - Lokacyjny

Takie wyniki wskazują, że eksperci skupili się na młodych trendach wzrostowych o wysokiej dynamice. Dla mnie to wniosek, że pro-wzrostowy test mógłby przebiegać krótsze okresy niż roczne , być może też badać wzrost w krótszym terminie niż rok.

Co ciekawe, oba TFI w wynikach ostatniego testu dominują nad konkurencją licznością subfunduszy. Wykresy portfeli ofensywnych obu ekspertów wyraźnie pokazują tendencję wzrostową mimo obecnego niekorzystnego sentymentu na naszej giełdzie. Gratulacje!

środa, 02 maja 2018
Analizy Online prowadzą projekt edukacyjny nazwany 'Liga ekspertów". Kilkunastu ekspertów zaproszono do gry polegającej na wirtualnym inwestowaniu w fundusze inwestycyjne. Gracze obsługują dwa niezależne portfele: ofensywny i defensywny, mając do dyspozycji na początek wirtualne 100 tys. zł. Obserwacja ich zmagań wciągnęła mnie, to 'starcie tytanów" podoba mi się, jak i sam pomysł.

Mam jednak uwagi do uproszczeń w zasadach Ligii, jak również do samych uczestników. Projekt edukacyjny rozpoczęto, bo "na nisko oprocentowanych depozytach trzymamy lwią część naszych oszczędności" oraz dlatego, że wiele osób "boi się popełnić błąd". Czytelnicy Analiz, na tyle odważni by próbować naśladować ekspertów na prawdziwym kapitale, mogą uzyskać wyniki znacznie gorsze od nich i przez to niezadowalające, co tylko potęgowałoby ten strach i rozczarowanie. Przyczyną jest pominięcie kilku aspektów, które chciałbym poddać pod rozwagę organizatorom - proszę, by traktować je jako konstruktywne uwagi, chciałbym, by Liga lepiej działała.

1. Brakuje prowizji za nabycie i sprzedaż jednostek. O ile prowizji można uniknąć w wielu polskich funduszach poprzez użycie platformy jak Bossafund, Supermarket Funduszy mBank, to z zagranicznymi funduszami nie jest tak łatwo. Tymczasem eksperci nader chętnie korzystają z tych ostatnich, żonglując nimi w portfelach, do czego jeszcze wrócę. Jeśli projekt ma spełniać cel edukacyjny, proponuję się ograniczyć do funduszy, które faktycznie są w zasięgu Kowalskiego bez prowizji.

2. Łamanie zasad wpłat minimalnych. W jednostkowych wypadkach eksperci kupowali fundusze, które wymagają wysokich kwot pierwszej wpłaty, np. Superfund Goldfuture (168 tys.!), Quercus Europa (20 tys.). Moi drodzy, nieładnie. Eksperci powinni takie rzeczy wiedzieć, a organizatorzy pilnować. Dla naśladowców mocno frustrujące.

3. Czas realizacji zleceń. To drobiazg, ale może być irytujący: eksperci dokonują zamian funduszy spoza parasoli podatkowych bardzo szybko - jednego dnia. W rzeczywistości zajmuje to nawet tydzień, gdy mamy do czynienia z różnymi TFI. Gra mogłaby odzwierciedlić ten problem.

4. Brak podatków. Istnieją co prawda rozwiązania bezpodatkowe, jak IKZE, trudno mi jednak wskazać takie, które miałoby całą ofertę Ligii; projekt zresztą nie zakładał celowania w IKE/IKZE. Dobrze byłoby, gdyby edukacyjnie pokazać, że podatki istnieją naprawdę i się je płaci w TFI. Ograniczyłoby to może apetyt ekspertów na zamianę funduszy, wpłynęło na ich wynik (mniej kapitału), ale taka jest rzeczywistość, z którą się mierzymy. Wyniki wypadałoby pokazać w wersji brutto i netto.

5. Sztuczne ograniczenie liczby zmian w portfelu. Projekt zawiera takie ograniczenie. To może wygodne dla organizatora, ale w praktyce nieobecne. Pozwólmy ekspertom zaszaleć z ilością zamian - o ile spełnione będą postulaty 1-4, to i tak nie będzie ich wiele.

6. Możliwość pozostania poza rynkiem i skorzystania z konta oszczędnościowego. Ojej - co ja plotę, przecież projekt miał pokazać, że konta są be. Niestety, bywają chwile, gdy na inwestycję albo nie mamy pomysłu, albo rynek jest mocno niesprzyjający. Założenie, że zawsze ekspert znajdzie fundusz lepszy od lokaty, jest błędne i widać to po wynikach.

To uwagi techniczne, ale mam też apel do samych ekspertów. Zauważyłem wśród nich podział na dwie grupy: reprezentanci TFI i pozostali. Ci pierwsi są łańcuchem przywiązani do swoich TFI, w większości nie inwestują w nic innego, w związku z tym Liga jest częściowo ligą TFI, a nie osób samych ekspertów. Panie i panowie, trochę luzu. Ja rozumiem, robicie reklamę, każda pliszka swój ogonek chwali, ale czy nie chcielibyście pokonać konkurentów na polu eksperckim? Mamy też pliszki bezogoniaste, czyli ekspertów-dystrybutorów funduszy. Te osoby nader chętnie wybierają zagraniczne TFI. Domyślam się, że fajnie pobawić się zagranicznymi zabawkami, ale sami powiedzcie, czy to czasem nie kryptoreklama, bo za Franklinami i Schroderami idą trudne do pominięcia prowizje? Gdybyście naprawdę za każdym razem je płacili, to wyniki byłyby fatalne. Jeśli fundusze zagraniczne mają być w tej zabawie, prowizje powinny być także.
Apeluję do ekspertów, by trochę przyłożyli się do tej formy edukacji. Kilka osób chyba nie zagląda do portfeli wcale, nie robi zmian, a portfele defensywne są słabo zdywersyfikowane - czy Getback nie pokazał, że warto dywersyfikować też fundusze niskiego ryzyka? Największa walkę konkurencyjną widać w ofensywnej części portfeli, defensywne są jakby zaniedbane. Być może słabsze wyniki zdemotywowały paru uczestników, ale przecież nie uchodzi to ekspertom. Jak dziwić się Kowalskim, że boją się popełnić błąd? Skutek jest taki, że obecnie pod wodą jest kilka portfeli obu rodzajów, zaś połowa defensywnych przegrałaby z pierwszą lepszą promocyjną lokatą. Czy to ma zachęcić Waszych klientów do rezygnacji z depozytów?

Analizy Online dają tu lekcję, że inwestując w TFI funduszami trzeba się interesować. W Lidze są osoby, które nie odpuszczają. Planuję za jakiś czas omówić kilka z wyróżniających się portfeli i ciekawych ruchów. ​

A może eksperci sami wyszliby z inicjatywą i pokazali prawdziwe 100 tys. zł w akcji na jednej z platform? Dla osób o tej pozycji ta kwota to chyba mniej niż koszt auta...

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.