Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com

Wpisy z tagiem: platformy TFI

sobota, 17 marca 2018
Wiele banków i domów maklerskich oferuje różnorakie fundusze, w tym własne, ale w większości wypadków są one sprzedawane z prowizją za nabycie (a czasem też odkupienie). Zwykle bezprowizyjne lub z niską prowizją sprzedawane są fundusze niskiego ryzyka, zdarzają się tez promocje obniżające opłaty do zera, jak obecnie w ING - oferta tam to ok. 100 funduszy, w tym dość specyficzne ING BSK. Kilka banków ma b. bogatą ofertę odnośnie odpłatnego nabycia jednostek funduszy, np. Alior.

Ja jednak preferuję miejsca, które deklarują bezprowizyjność cały czas i szeroki wybór funduszy krajowych. To ważna zaleta: nie zastanawiam się, ile stracę na prowizjach, gdy zmienię alokację środków z jednego funduszu na drugi. Znam takie trzy oferty: Supermarket mBanku, Bossafund (strona DM BOŚ) oraz w BGŻ BNP Paribas, a konkretnie w BGŻ Optima. Poniżej porównam ofertę tej trójki zwracając uwagę na różnice - to chyba jedyne tak dogłębne porównanie w Internecie!

Towarzystwa funduszy obecne w mBanku, BossaFund i Optimie
Stan aktualny na 10.03.2018.

Z ww. BGŻ Optima ma najwęższą ofertę (deklarowane ponad 160 funduszy), zaś najszerszą Bossafund (naliczyłem ponad 320, choć portal sugeruje mniej). Jednak "szerokość oferty" nie oznacza, że wszystkie fundusze np. z mBanku (ponad 250) znajdziemy w Bossafund. Ponadto na rzecz Supermarketu TFI mBanku przemawia najlepszy interfejs (wykresy, wynik portfela itp), pozostałe wyglądają przy nim jak ubodzy bracia. Co ciekawe, nawet obecność danego TFI wszędzie nie oznacza, że oferowane są wszystkie fundusze tego towarzystwa, albo że są to jednakowe oferty na każdej z omawianych platform, o czym napiszę dalej.

TFI obecne w każdej z ww. platform to:
Aviva Investors
Gamma
Investors
Ipopema
Noble Funds
NN investment partners
Rockbridge
Quercus
Skarbiec
Union Investment

TFI obecne w mBanku i Bossafund, ale nie w BGZ Optima:
AgioFunds
Allianz
Altus
MetLife
PKO TFI
PZU TFI

TFI tylko w Bossafund:
BPS TFI
Caspar
Millennium
OpenTFI
Opera
Superfund

TFI tylko w mBank:
AXA
Esaliens

TFI tylko w ofercie BGŻ Optima:
BGZ BNP Paribas (czyli własne)

Różnice w ofercie funduszy w ramach tych samych TFI obecnych na platformach.

Obecność danego TFI w dwóch miejscach, jak wspomniałem, nie oznacza jeszcze, że jest to identyczna oferta. Krótko wspomnę zauważone różnice:

AgioFunds
mBank oferuje tylko cztery fudusze tego TFI, wyjątkowo - płatne i w oddziale ! Bossafund 7 funduszy (dodatkowe to Akcji Plus, Obligacji Plus, Stabilny Plus).

Allianz
21 funduszy w mBank, aż 31 w Bossafund.

Altus
Tylko 4 fundusze w mBank, aż 9 w Bossafund. Co zaskakujące, w mBanku nie ma m. in. tak typowego funduszu jak Pieniężny ​

Aviva Investors
17 funduszy w mBank i Bossafund, a w Optimie 16 - nie ma Aviva Investors Oszczędnościowego

Gamma (dawniej KBC)
13 funduszy w mBanku, 12 w Bossafund i 11 w Optimie - w mBank jest Obligacji Korporacyjnych Plus, a w Optimie brakuje Sigma Obligacji Plus względem konkurentów.

Investors
20 funduszy w mBank, 23 w pozostałych platformach - w mBank nie ma funduszy Akcji Rynkow Wschodzacych, Obligacji Rynkow Wschodzących, i Obligacji Korporacyjnych​

Ipopema
Oferta Bossafund to 18 funduszy - w mBank jest 4 mniej: nie ma MiŚ Spółek oraz Short Equity typów A i B, ponadto typ jednostek A jest sprzedawany w placówkach. W Optimie jest tylko typ B jednostek.

MetLife
Identyczna oferta mBank i Bossafund - po 19 funduszy.

Noble Funds
Bossafund oferuje 9 funduszy - mBank 8, nie ma Africa and Frontier.

NN investment partners
Ta sama oferta platform - 21 funduszy.

PKO TFI
22 fundusze w Bossafund, w mBanku nie ma tylko jednego z nich: PKO Akcji Dywidendowych Globalny

PZU TFI
Znowu oferta mBanku jest uboższa o 4 fundusze względem 17 w Bossafund: brakuje funduszy Dłużny Aktywny, Ochrony Majatku, Globalny Obligacji Korporacyjnych, Telekomunikacja Media Technologia

Rockbridge
Bossafund oferuje 15 funduszy, w mBanku nie ma Dywidendowego, a w Optimie dodatkowo nie ma Strategii Akcyjnej.

Quercus
Bossafund - 10 funduszy, Optima - 9 ( nie ma Global Growth), mBank - 8 (brak Global Growth i Gold)

Skarbiec
24 fundusze w Bossafund,tylko jeden mniej w Optimie (Global Income), a mBank - 17 (żadnych Global xxx, Top Funduszy, Emerging Market Opportunities)

Union Investment
Ciekawostka: Optima oferuje 19 funduszy, w Bossafund brakuje z nich UniStrategie Dynamiczny, zaś w mBank nie ma UniAktywnego Pieniężnego.

Te różnice i braki sprawiają, że choć najchętniej inwestuję z mBankiem, to założyłem rachunek w Optimie, a także w Bossafund. Dzięki temu zyskałem dostęp do funduszy obecnych w moich testach, jak UniAktywny Pieniężny czy grupy Superfund. Jest to trochę niewygodne - trzy platformy, ale liczę na to, że z czasem różnice się będą wyrównywać.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.