Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com

Wpisy z tagiem: IKB

piątek, 12 stycznia 2018
Indykator Korzystnej Bazy to wskaźnik, który sam sobie tak nazwałem, na potrzeby tego bloga, z myślą o funduszach inwestycyjnych. Celem powstania indykatora jest wczesne wskazywanie tych funduszy, które potencjalnie mają szansę odbić do wzrostów i przyciągnąć uwagę klientów za jakiś czas.

Genezą powstania IKB były przemyślenia na temat zachowań klientów, obserwujących stopy zwrotu funduszy za 3, 6, 12 miesięcy. Klientów interesuje głównie zysk powyżej lokat. Stąd wniosek, że jeśli jakiś zdołowany fundusz zaczyna rosnąć od dołka przez kilka miesięcy, to zachowanie tego trendu, nawet w części, może skutkować w przyszłości jego większą popularnością. Początkowo niemrawy trend po kolejnym półroczu może przejść w hossę. Wstępnym warunkiem, zgodnie z tym rozumowaniem, jest niska baza odniesienia dla wartości jednostek funduszu. Większość funduszy ma zdywersyfikowany skład, co nadaje im charakteru indeksu, więc można interpretować to jako szukanie zmiany trendu na indeksie.

Obecna konstrukcja mojego indykatora jest dość prosta, zastanawiam się nad zmianami mającymi na celu poprawę jego trafności. IKB bazuje na porównaniu kilku prostych liczb - stóp zwrotu, dlatego dotyczy jedynie funduszy z co najmniej roczną historią. Indykator wskazuje na fundusz, jeśli spełnione są dla danego funduszu poniższe warunki:
1. Roczna stopa zwrotu powinna być gorsza niż przeciętna lokata (znaczenie warunku: w danej chwili atrakcyjność funduszu jest niska).
2. Stopa zwrotu za 1 i 3 miesiące w przeliczeniu rocznym powinny być wyższe niż roczna (znaczenie warunku: nastąpiła krótkoterminowa poprawa).
3. Stopa zwrotu za 3 miesiące powinna być atrakcyjna na tle lokat.

Wykonałem test tak zdefiniowanego IKB na danych historycznych za okres 1'2016 - 11'2017 z następującymi rezultatami:
- do marca 2016 IKB wskazywał nieliczne fundusze, powtarzało się kilka z nich inwestujących w złoto
- od połowy marca 2016 do początku października 2016 we wskazaniach bardzo liczna i silna była grupa funduszy akcji polskich
- następnie do grudnia 2016 wskazywane były fundusze akcji rynków Azji i tzw. nowej Europy
- od lutego 2017 do maja wskazywane były głównie fundusze obligacyjne, skarbowe oraz niektóre akcji tureckich
- od czerwca do września 2017 liczebność wskazywanych funduszy grup obligacyjnych spadała i indykacja jest mniej klarowna, czasem pojawiają się fundusze Superfund Trend i złota
- jesień 2017 to nieliczne wskazania na fundusze surowcowe

Jeśli porównacie ww. okresy z wykresami odpowiednich aktywów oraz wartościami funduszy okaże się, że IKB pomógł wskazać dość oczywiste trendy, ale nie jest doskonałym narzędziem generującym sygnały. W szczególności, nie jest to informacja o poziomach wejścia, ani sygnał wyjścia; nie jest też to narzędzie nieomylne, w krótkim okresie może wskazywać fundusze podlegające wahaniom wyceny. IKB to raczej wskazówka, na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, nie daje gwarancji poprawnych wskazań na przyszłość. Należy traktować go na blogu raczej eksperymentalnie.

Tagi: IKB
19:27, cyfrowyja , Fundusze TFI
Link Komentarze (4) »
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.