Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Wpisy z tagiem: negocjacja

sobota, 01 lutego 2014
Temat negocjacji pojawia się u mnie raczej przypadkiem, dlatego zachęcam do lektury porad Sebastiana Ogórka .

Autor może nie odkrywa Ameryki, ale daje dosyć celne i konkretne rady. Podsumuję je:
1. Nie zgadzaj się na pierwszą ofertę. Istnieje wielka szansa, że pojawi sie druga, korzystniejsza.
2. Porównaj cenę z ceną u konkurencji, by mieć argument do obniżki. Prosta i bardzo skuteczna metoda - z faktami i rynkiem trudno dyskutować.
3. Daj do zrozumienia, że wątpisz w sens zakupu, potrzebę dokonania go. Szczególnie, w sens po aktualnej cenie.
4. Spróbuj wyczuć, gdzie jest BATNA, czyli siła negocjacyjna sprzedawcy, albo po prostu wybierz sprzedawcę ze słabą BATNA.

Zobaczcie, co dzieje się pod artykułem: tylu hejtów, obelg od sprzedawców, porównań do brudasów, "argumentów" o godności dawno nie widziałem. Autor trafił w sedno aż zabolało!

piątek, 03 stycznia 2014
Przyszedł czas odnowienia ubezpieczenia: i mieszkania, i auta. Otrzymałem z Allianz dwa listy proponujące kontynuację: mieszkanie: za 210 zł i OC w dwóch wariantach (zależnie od kwoty NNW) od 537zł. Miałem jednak kaprys, by mimo wieku auta wykupić ubezpieczenie AC. A to oznaczałoby znacznie wyższą cenę.

Pierwsze porównanie z ubezpieczeniami mBanku wskazało, że mogę się spodziewać kwoty ponad 1000zł za OC/AC/NNW. Nie byłem jednak pewny dokładnej wartości zniżek. Skierowałem się do pobliskiej agencji PZU, gdzie uzyskałem zbliżoną sumę ubezpieczenia, przy nieco niższej wartości auta. PZU w tej wycenie uwzględniło 15% zniżki dla nowego klienta i w porównaniu z opcją mBanku uznałem to za atrakcyjną ofertę. Prawie identyczna cena, możliwa klauzula zachowania zniżek przy pierwszej szkodzie i to od potentata ubezpieczeń.

Dopiero z tymi opcjami udałem się do Allianz, by porozmawiać wprost z agentem. Pożaliłem się na wstępie na uzyskane listownie ceny. Ten szybko zaproponował swoją zniżkę oraz kolejną, za zawarcia ubezpieczenia na mieszkanie i auto jednocześnie. W sumie oba ubezpieczenia za 1045 zł - czyli ubezpieczenie mieszkania praktycznie gratis w porównaniu z konkurentami i jak sądzę, z 200 zł taniej względem listów. Pomijam szczegółowe warunki ubezpieczenia mieszkania, być może inne firmy są atrakcyjniejsze w tym zakresie, ale przy połączeniu z AC/OC była to i tak korzystna oferta.

Podsumowując, warto było poświęcić z dwie godziny na użycie przeglądarki i rozmowę z dwoma agentami, szczególnie, że dzieliło ich 100 metrów ulicy. Warto rozmawiać, a pierwsza oferta jest dobrym startem w negocjacji do otrzymania drugiej i trzeciej. Propozycje listowne były najmniej korzystne i policzone na lenistwo, niechęć do negocjacji i podjęcia jakiegokolwiek ruchu. Nie dajcie się na to złapać, wystarczy trochę wcześniej zareagować.

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.