Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Wpisy z tagiem: TVP

poniedziałek, 06 czerwca 2016
W TVP co jakiś czas mam wstrząsającą lekcję finansów a la partia rządząca. Dowiaduję się więc, że 15zł abonamentu RTV od licznika energii to dużo mniej niż obecnie. Odpowiem: dużo mniej jak ktoś patrzy tylko na kartkę papieru z liczbami 22,7 i 15. Gorzej, jak uświadomić sobie, że połowa gospodarstw abonamentu nie płaci wcale, a nie jedno posiada licznik prądu w garażu, na działce i w mieszkaniu.

Co raz też TVP przekonuje, że kredyty walutowe są niesprawiedliwe, o ile nie oszukańcze. Niedawno informowała o jednostkowym wyroku sądu w tej sprawie. A dziś Rzecznik Finansowy (?ale nazwa?) twierdzi, że "Art. 69 ust. 1 ustawy - Prawo bankowe, w zakresie w jakim określa spoczywający na kredytobiorcy obowiązek zwrotu otrzymanej kwoty kredytu, stanowi normę bezwzględnie wiążącą . To wyklucza możliwość waloryzowania (indeksowania) tej kwoty kapitału w odniesieniu do innych mierników wartości np. waluty obcej. " i w tym fragmencie stawia krechę na kredytach frankowych. Dużo dłuższa i bardziej szczegółowa jest wypowiedź na stronie Polskiego Radia. Choć mam duże wątpliwości co do słuszności oceny Rzecznika, to w takich szczegółach, jak spread, ma rację. Tyle, że TVP pokazuje tylko jedną stronę tej wypowiedzi i ocenę, wieszcząc triumf pokrzywdzonych. Dlaczego? Nie wątpię, że to robienie atmosfery pod ustawę prezydencką i nagonka na banki. To się może bardzo źle skończyć, bo jak rozbudza się oczekiwania, to emocje biorą górę nad rozsądkiem. A rozsądek nakazywałby szukać równowagi i nie pogarszać sytuacji państwa.

Ciekaw jestem co usłyszymy jutro, czy będzie to przewalutowanie miliardów franków na koszt państwa, czy coś bardziej wyważonego.

| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.