Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Wpisy z tagiem: zdrowie

czwartek, 26 stycznia 2012
Można o nim dowiedzieć się z gazet lub radia - szpitale mają kłopot, bo prawo zmusza je do ubezpieczenia się od błędów medycznych dodatkowo poza OC. Jedyną firmą, która umożliwia ubezpieczenie tego typu jest PZU. Usługę wyceniła wysoko, w obawie przed ryzykiem. A kto zapłaci ? Pan, pani, społeczeństwo.

Ubezpieczenie tego typu nie ma żadnego sensu, no chyba że rząd chce sprawdzić, który szpital ma dużo błędów i padnie na ubezpieczeniu. Dlaczego nie ma sensu?

Podam przykład firm mających dużą flotę samochodową. One nie wykupują AC na każdy z samochodów z osobna. Mając dużo samochodów, kosztowałoby równowartość paru aut. W takim wypadku lepiej utworzyć własny wewnętrzny fundusz na pokrycie szkód wypadku i ewentualnie część strat dochodzić od sprawców - swoich pracowników. Część, by ich nie wystraszyć, a jedynie zmotywować do uważnej jazdy. Można też skorzystać ze specjalnego programu ubezpieczenia dla flot, które obejmie kradzieże i assistance, ew. wymianę szyby. Podobnie powinny uczynić szpitale.

Zobaczmy na układ sił: jeden ubezpieczyciel - wiele szpitali, ale niemal wszystkie państwowe. W praktyce jeden do jednego. Szpitale w dłuższym okresie nie mogą na tym układzie nic zyskać, bo jeśli nawet jednego roku odszkodowania będą wyższe niż ubezpieczenie, to w następnym roku stawka ubezpieczenia drastycznie wzrośnie. PZU musi nie tylko wypłacić za szkody, ale zarobić. Szpitale powinny mieć prawo odstąpienia od ubezpieczenia i utworzenia własnego funduszu na pokrycie strat. Ponadto za błąd powinni płacić lekarze (np. 1% szkody). Oddzielnie należałoby ubezpieczyć się od uszkodzeń przyrządów medycznych. Była kiedyś głośna sprawa naświetleń, gdzie przekroczono wielokrotnie dawkę promieniowania na skutek uszkodzenia urządzenia.

piątek, 31 grudnia 2010
cenimy je dopiero, gdy nas opuszcza. To nie tylko musi być cena zwolnienia i leków, ale i zaprzestania aktywności, czerpania radości z życia, ale i kontroli nad swoim biznesem. Ile stracisz, jeśli nagle będziesz zmuszony spędzić w szpitalu 2 tygodnie? a ile, jeśli na skutek wypadku będziesz w śpiączce, ile straci Twoja rodzina? W czasie Świąt, Sylwestra może warto się zastanowić: na jakie czynniki wspomagające zdrowie mamy wpływ ?

Wyodrębniłem kilka z nich poniżej.
Stres. Jestem w trakcie lektury książki Sapolskiego na temat stresu i coraz lepiej sobie zdaję sprawę jak wiele chorób wiąże się ze stresem. Dlatego, szczególnie w inwestycjach, warto sobie zadać pytanie: jaki poziom ryzyka przyjmę bez pogarszania własnego zdrowia? Dla osób rozpoczynających myślenie o inwestycjach kapitałowych proponuję powolną aklimatyzację z rynkiem, a jednocześnie hartowanie się na ryzyko. Zacznijcie od bezpiecznych inwestycji, a w ryzykowne stawiajcie ostrożne kroki. Szkoda zdrowia. Z drugiej strony warto może wyrobić w sobie stoicką postawę, rodem z "Tao Puchatka", by znosić niespodzianki życiowe - także pozafinansowe. Wiele wydarzeń ma dwie strony, a my postrzegamy tylko jedną. Zabezpieczenie się przed ryzykiem ma również sens, by uniknąć stresu. Proponuję tez robić sobie dłuższe przerwy od ryzyka i stresu. Stres wpływa na naszą ocenę sytuacji, nieprawidłowa ocena może spotęgować problemy. Nie mówiąc już o zrujnowaniu zdrowia, gdy stres trwa dłużej.

Dieta i problemy z wagą. Połączenie stresu ze złą dietą może być zabójcze. Dlatego warto kontrolować swoją wagę, urozmaicać posiłki i zwracać uwagę na to, co w nich jest. Nie powinno zabraknąć owoców, warzyw, ryb, zielonej herbaty i ziół - nasze prababki je stosowały i nie znały wielu cywilizacyjnych chorób.

Kondycja, sprawność. Ktoś powiedział, że umieramy nie dlatego, że coś robimy, ale raczej dlatego, że coś przestajemy robić. Przestałeś uprawiać ulubiony sport, zarzuciłeś spacery na rzecz samochodu? Niedobrze. To może drogo kosztować. Twój organizm nie jest przygotowany na wysiłek i łatwo możesz nadużyć sił.

Badania profilaktyczne. Najprostszy sposób, by problemy wykryć wcześniej i je usunąć - nie po to, by się bać, że "coś się okaże". Szybciej wiesz, szybciej możesz zareagować.

Dbaj o zęby. Mało kosztuje, dużo oszczędzasz sobie cierpienia i czasu u dentysty. Szczotka elektryczna, dobra pasta, nitka czy nawet wykałaczka do czyszczenia międzyzębnych przestrzeni to proste środki profilaktyczny. Przeglądy dentystyczne czy usuwanie kamienia to usługi, jakie tanio znajdziesz na Groupon.

Uwaga na używki. Nie używam narkotyków ani papierosów - widzę z nich wiele problemów i duże ryzyko. Nie nadużywam alkoholu, ale i nie jestem abstynentem. Kieliszek wina pomaga się rozluźnić, szklanka piwa oczyści nerki, wiec czemu od czasu do czasu nie podegustować?

| < Wrzesień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.