Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Wpisy z tagiem: emerytura

sobota, 31 marca 2012
Tzw. reforma, czyli wydłużenie wieku emerytalnego, wkrótce stanie się faktem. O wieku 67 lat mówi się dużo i dużo pisze. Samo wydłużenie nie wywoływałoby we mnie emocji, gdyby nie niektóre towarzyszące okoliczności.

Pierwsza to jawne przyznanie przez Tuska, że Polakom grożą głodowe emerytury. Jak zaznaczył, obecny system emerytalny nie zapewni nawet wypłat "emerytur głodowych". Tak uderzająca krytyka budzi pytanie: po cholerę była ta reforma i jaki system emerytalny ma generalnie być? Jeśli poprzedni system zapewniał emerytury niegłodowe, a ten nie, to co jest grane? Oczywiście koszty reformy z 1999r. przerosły możliwości państwa, a realia nie wskazują, by dało się pracować krótko, a żyć z systemu długo. Padało finansowanie poprzedniego systemu. A skoro było tak do niedawna, to warto sobie zadać pytanie o solidarność pokoleniową: dlaczego obecni emeryci, ci z PRLu, mają mieć wyższe emerytury za krótszą pracę niż kolejne pokolenie? Jeśli system emerytalny opiera się o zasady solidarności, to wypadałoby obecnym emeryturom obniżyć (albo zamrozić) emerytury w trosce o kolejne pokolenie i poczucie sprawiedliwości społecznej. Całą reformę będzie można zaskarżyć do Trybunału, bo o równości nie ma mowy.

Polacy to jednak w swej masie potulne barany (lemingi?), są ugodowi i nie dostrzegają tych faktów. Drażni mnie w reformie fakt, że faceci nie są traktowani równo. Docelowo wiek emerytalny 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie już w roku 2020, a w przypadku kobiet dopiero w roku 2040. Do tego na wcześniejsza emeryturę będą mogły przechodzić panie w wieku 62 lata (5 lat wcześniej), a panowie w 65 r. życia - tylko 2 lata wcześniej. Przejście na wcześniejszą emeryturę będzie możliwe w przypadku kobiet po 35 latach pracy i w przypadku mężczyzn po 40 latach. Dodajmy, że panie żyją dłużej statystycznie. Sprawa znowu do Trybunału, a może i do Strasburga. Wiek emerytalny należało najpierw wydłużać paniom, a potem obu płciom. Ale rządowi tak spieszno do kasy, że na prawo nie patrzy. Ktoś za to zapłaci.

A propos płacenia, to teraz małe spostrzeżenie: pani w wieku 62 lat już wkrótce dostanie na wcześniejszej emeryturze 50% wyliczonej kwoty, czyli połowę tego, co jej niewiele starsza koleżanka, która załapie się na obecny system. Czuję, że czeka nas gigantyczna ucieczka na wcześniejsze emerytury. Gwałtowność proponowanych zmian i wskazane wyżej nierówności świadczą o straszliwej głupocie polityków.

Prawda wychodzi na jaw: reforma była słabo dopracowana i fatalnie wdrożona, ale to koszty emerytur poprzedniego systemu dobijają. Rząd szuka kasy na zapchanie tej dziury i wydłużenie wieku tylko temu służy, a troskę o obywateli ma głęboko. Nawiasem mówiąc, żaden ekspert nie jest w stanie przewidzieć, jaka będzie siła pieniędzy emeryta z systemu kapitałowego za 20 lat. Tusk na pewno tu prorokiem nie jest. Czy przewidzi, że emeryci właśnie sami się eksterminują kredytami ?

| < Marzec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.