Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com

Wpisy z tagiem: Cypr

poniedziałek, 18 marca 2013
Rząd i parlament cypryjski już nie dyskutują nad tym, czy kradzież z depozytów jest zła, bo i tak nie ma wyjścia, a jedynie dokonuje konsultacji, komu zajumać więcej, a komu mniej. Wariant cieszący się poparciem społecznym (!?!?!) wejdzie w życie może już w czwartek, na wszelki wypadek zamknięto banki jeszcze na dwa dni. Brak kasy z banku podgrzewa nastroje i ma uświadomić mieszkańcom, jak będzie, jeśli nie zgodzą się na żaden wariant. Taki psychologiczny trick.

Rosja nazywa sprawy po imieniu, konfiskatą. Miedwiediew dodaje przy tym: "Taka praktyka, niestety, znana była dobrze w radzieckich czasach.." - krótko mówiąc, jest źle, Kalemu ukraść krowa.

System nie działa. Nie działa z tego powodu, że europejskie gwarancje nie chcą rozciągać się na rosyjskie depozyty, właściciele i obligatariusze banków nie chcą ponosić strat, a europarlament pod naciskiem Niemców narzuca ekonomiczne "standardy". Nie ma to wiele wspólnego z ekonomią i prawem, jest przerzucaniem gorącego kartofla. Gdyby cypryjskie banki padły, a gwarancje zadziałały, to właściciele depozytów powyżej 100 000 euro ponieśliby stratę rzędu 40% (bez pomocy UE). To byłaby katastrofa także wielu firm spoza Cypru. Deponenci są przy ścianie.

Moim zdaniem UE powinno dogadać się z Rosją i wyłożyć razem pełny wkład na ratowanie Cypru. Przy ratowaniu Grecji Cypr to pikuś. Dla Rosji to ratowanie własnego interesu, dla UE - ratowanie oblicza systemu, filarów, które już się trzęsą od polityki. Cypr mógłby wprowadzić niewielki podatek typu Belka i powoli spłacić ten dług honorowy i dalej robić swoje lewe biznesy.

sobota, 16 marca 2013
W skrócie na Wyborczej opisano co się wydarzyło.

Niby to państwo sięgnęło po depozyty, ale karty rozdaje na Cyprze sektor bankowy, 8 razy większy niż PKB, pralnia pieniędzy, unikanie podatków. Dodajmy, zdominowany przez Rosjan. I to ich reakcji najbardziej bym się obawiał.

Problemy banków cypryjskich to pochodna problemów Grecji: banki były zaangażowane w greckie inwestycje i obligacje. Jak widać, płacą za to obywatele, a interesów banków nikt nie rusza. Słabszy zawsze dostanie po tyłku.

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.