Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Fundusze TFI

piątek, 12 października 2018
Link do poprzedniego testu.

Kolejna edycja testu ZFAZ - test jest cykliczny, był powtarzany co ok. kwartał. Test ma charakter badania historii funduszy i nie jest prognozą ani rekomendacją.
Procedura testowa: jak poprzednio.
Okres: 2016.10.11 - 2018.10.11
Wykluczenia: fundusze zamknięte, fundusz pracowniczy PKP, Alfa (d. KBC Alfa), Aviva Investors Papierów Nieskarbowych, fundusze w likwidacji.
Wymagana rentowność za 2 lata: 4,9%

W teście ponownie podniosłem wymaganą rentowność tym razem o 0,05%, większa podwyżka nie zmienia rezultatu. Punkty 1-4 testu przechodzi 37 funduszy, a p.5 (rentowność) 13 funduszy :

Bez obsunięć:
Gamma FIO Gamma Pieniężny : 5.44%

1 obsuniecie:
Agio SFIO Agio Kapitał : 5.79%
Investor FIO Investor Płynna Lokata : 5.07%
Superfund SFIO Portfelowy Superfund Pieniężny : 6.28%
UniFundusze SFIO SGB Gotówkowy : 5.38%
UniFundusze SFIO UniAktywny Pieniężny : 6.47%

2 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Gamma : 6.4%
Superfund SFIO Superfund Płynnościowy : 6.69%

3 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Sigma Obligacji Plus : 5.93%
UniFundusze FIO UniKorona Pieniężny : 5.26%

5 obsunięć:
Opera NGO SFIO : 44.12%
Investor FIO Investor Obligacji : 5.38%

7 obsunięć:
Ipopema Pocztowy SFIO Obligacji : 7.33%

Katastrofa - tak można określić obecny wynik testu, pokazujący jak trudno znaleźć atrakcyjny względem lokat fundusz. Niemal połowa poprzednich uczestników odpada, a pozostali notują gorszy wynik za okres dwuletni. Pomimo poważnych spadków, dzięki korzystnej dacie badania, test zdaje kilka funduszy, które zaliczyły huśtawkę, np. Unikorona Pieniężny. Znikają fundusze z udziałem akcji za wyjątkiem Opery NGO (ponownie!). Ostatni tydzień dla rynku akcyjnego był trudny, ciekaw jestem, jak podejdą do tego klienci funduszy. Nowość w zestawieniu to Gamma Sigma Obligacji Plus, zaliczył obsunięcie około dwóch lat temu - dlatego gości dopiero teraz w teście.

Tak się składa, że mija wkrótce rocznica publikacji pierwszego testu ZFAZ - to piąte wydanie. To skłania mnie do kilku refleksji:

  • żaden fundusz nie gwarantuje przyszłego wyniku i nie jest odporny na rynkowe perturbacje
  • tylko trzy fundusze pojawiły się w każdym wydaniu testu
  • test obejmuje na tyle długi okres, że eliminuje fundusze, które dynamicznie odbiły po wpadce i poprawiły wyniki
  • z drugiej strony jest na tyle krótki, że łapią się do niego fundusze, którym zdarzają się ryzykowne inwestycje

Zauważyłem też, że test z jakiś powodów nie cieszy się zainteresowaniem Czytelników. Być może procedura jest pogmatwana, a może jego charakter nie jest ciekawy. Dla mnie było to istotne ćwiczenie, pomagające odnaleźć fundusze wyróżniające się od reszty. Wynik mnie jednak nie satysfakcjonuje. Skłania raczej do wykonania kolejnej modyfikacji, rozważam zmiany mające na celu wyszukiwanie funduszy, które rosły i nie były zbyt zmienne w nieco krótszym terminie. Czyli: szybciej zapominać wpadki, bo mogą one wynikać z trendu, a przecież dostrzeganie trendów jest korzystne. Z drugiej strony chciałbym, by szybciej eliminować fundusze, które straciły dynamikę. Zapraszam do wyrażenia swojej opinii na ten temat.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 14 września 2018
Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ
Podsumowanie miesiąca w podziale na typy funduszy polecam na Analizy.pl

Największe wzrosty:

1. PKO Skarbowy 399.1 MLN PLN 3.07%
2. Allianz Selektywny 270.04 MLN PLN 270.81%
3. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego 174.43 MLN PLN 11.65%
4. Investor Płynna Lokata 154.8 MLN PLN 4.73%
5. PKO Technologii i Innowacji Globalny 126.43 MLN PLN 5.17%
6. Investor Zrównoważony 99.35 MLN PLN 9.24%
7. PZU iPuls Obligacje Rynków Wschodzących 99.03 MLN PLN 981.23%
8. Pekao Gotówkowy 70.87 MLN PLN 1.56%
9. Pekao Pieniężny Plus 63.46 MLN PLN 5.75%
10. Santander Prestiż Dłużny Krótkoterminowy 59.13 MLN PLN 4.79%

Zastanawia mnie popularność PKO Skarbowego, którego notowania mogą zostać pobite przez co lepsze lokaty. Druga pozycja to fundusz akcji Allianza, który łączy się i przejmuje aktywa Allianz Akcji - tu nie ma nic dziwnego. Kolejne kilka miejsc okupują fundusze Investors - Zabezpieczenia Emerytalnego, o którym niedawno pisałem, Płynna Lokata, Zrównoważony. PKO Technologii i Innowacji pojawił się też miesiąc temu, działa na rynkach rozwiniętych, podobnie jak Investor Nowych Technologii, który jest w kolejnej dziesiątce. Tym razem UniLokata i Gamma wypadły o wiele niżej względem poprzedniego rankingu.

Przy okazji warto przypomnieć - Santander to dawne fundusze Arka BZ WBK, zaś wśród nich Dłużny Krótkoterminowy to dawniej Gotówkowy (pełny wykaz zmian u Santandera).

A kto spadał? Zaskoczeniem nie będą fundusze tureckie, np.:
UniAkcje Turcja -9.35 MLN PLN -38.7%
Investor Turcja -14.13 MLN PLN -31.3%

Aktywa spadały wraz z wyceną oraz odpływem klientów .
Kwotowo to nie one jednak traciły najwięcej, jeszcze niżej są:

IPOPEMA Short Equity -28.42 MLN PLN -57.63%
PKO Stabilnego Wzrostu - fio -28.94 MLN PLN -1.75%
PZU Papierów Dłużnych POLONEZ -31.24 MLN PLN -2.42%
Santander Obligacji Korporacyjnych -35.16 MLN PLN -1.19%
PKO Płynnościowy -43.98 MLN PLN -5.26%
Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych -52.05 MLN PLN -1.31%
PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK -65.43 MLN PLN -2.22%
Millennium FIO Obligacji Korporacyjnych -87.25 MLN PLN -4.57%
UniKorona Pieniężny -187.06 MLN PLN -2.93%
Allianz Akcji -268.71 MLN PLN -100.0%

Allianz Akcji jest przejmowany przez Selektywny, pozostałe pozycje to niewielkie zmiany procentowe za wyjątkiem funduszu Ipopema Short. Dziwi obecność PKO Płynnościowego. Odpływ z Millennium i Santandera to już któryś epizod z kolei. Natomiast obecność Unikorony, która wcześniej długo rosła, jest niespodzianką, nawet jeśli chodzi o niski procent aktywów. Przy dużym rozmiarze funduszu to jednak spore środki.

niedziela, 09 września 2018
Investor Zabezpieczenia Emerytalnego to fundusz, który ostatnio jest popularny, a popularność ta koreluje z niezłymi wynikami z ostatnich lat. Jak to robi i w co inwestuje - spróbuję prześwietlić z pomocą sprawozdania z I poł. 2018 r.
Fundusz na chwilę raportu miał 34,9% w akcjach i 60,89% w dłużnych papierach wartościowych, resztę stanowiły kwity depozytowe, listy zastawne i instr. pochodne. Skupię się na dwóch najistotniejszych częściach.

Część akcyjna to głównie rynek regulowany, można mówić jednak tu o rozproszeniu geograficznym: oprócz akcji polskich (mniej niż połowa udziału) są tu akcje z giełdy amerykańskiej i niemieckiej, ale też chińskiej, holenderskiej czy kanadyjskiej i włoskiej. Największe pozycje to na moment raportowania CD Projekt (4,07%), Mabion, Nvidia (po 2,08-2,09%). Pomijając liderów, pozostałe można uznać za zdywersyfikowaną część akcyjną, z takimi składowymi jak m.in. Amazon, Alibaba, Benefit Systems, Dino Polska, Wirecard, Iridium communications, Zalando, Salesforce, Moncler, Microsoft. Firm jest znacznie więcej, naliczyłem ich ogółem 46, nie brakuje technologii, mody, perspektywicznych spółek - i chyba to własnie łączy ten portfel: szukanie perełek wywołujących u inwestorów chęć zakupu, ale i spółek rosnących i o pewnej pozycji. Geograficzne pochodzenie wydaje się mniej istotne - zarządzający wybierają to, co uznali za najlepsze, głównie z rynków rozwiniętych i polskiego. Zastanawia mnie szczątkowa obecność paru małych spółek, jak Braster. Sadzę, że w takim portfelu silnych marek to jednak błąd: czy warto iść na ryzyko takiego malucha mając do wyboru cały świat siłaczy?

Ale akcje to nie wszystko. Mamy jeszcze obligacje, gdzie duże pozycje stanowią obligacje SP (nawet ponad 7% na serię). Obligacje przedsiębiorstw to mniejsze pozycje -tu żadna seria nie rzuca się specjalnie w oczy, spory udział mają duże banki, PZU, są i koncerny jak MOL i Orlen, ale im mniejsza firma, tym jej udział maleje. Obligacje innych krajów (Węgry, Norwegia, Szwecja, Chorwacja, Francja Luksemburg) to raptem parę procent. Moje ogólne wrażenie budowy tego portfela to duża ostrożność i staranność - co może być okupione zyskiem tej części (największe pozycje mają oprocentowanie 2-2,5%). Dywersyfikacja geograficzna nie ma tu znaczenia, zarządzający polega na SP.

Dlatego wydaje się, że sukces funduszu zależy głównie od części akcyjnej. Za plus uważam próby szukania liderów oraz unikanie ryzyka w obligacyjnej części portfela (inne fundusze mogłyby sobie wziąć do serca tę zasadę). Fundusz ma za sobą już długą historię, można zauważyć, że globalne kryzysy dotykały i mogą dalej dotknąć ten portfel. Ciekaw jestem, jaka jest strategia funduszu na spadki (silniejsze niż ostatnie, które dosięgły i lidera portfela) - bo obecnie notowania funduszu są znacznie wyżej niż przed bessami 2009 i 2011 roku, przez 10 lat zyskały około 80%.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 24 sierpnia 2018
Kolejne spostrzeżenia z rynku funduszy.
Link do poprzedniego wpisu z tej serii TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka

Trwa niepokój o Turcję i odbija się na wycenach tureckich obligacji, a przez to i funduszy. Wśród funduszy z duża ilością obligacji tureckich jest Unikorona, dokładniejszy raport na stronach Analizy.pl. Wiele funduszy pieniężno-obligacyjnych ma słabe wyniki, sierpniowe zejście notowań w dół jest niesprzyjające - własnie mijało 3 miesiące od nadzwyczaj słabego maja. Moją uwagę wynikami zwróciły fundusze Ipopemy (Gotówkowy, Dłużny), co nie znaczy, że są całkowicie pozbawione ryzyk.
Z niecierpliwością czekam na sprawozdania półroczne, by sprawdzić, co się zmieniło przynajmniej w funduszach, które śledzę. Niektóre fundusze mają w portfelach papiery nie notowane na rynku - a to zwykle znaczy, że wyceniane metodą efektywnej stopy procentowej. Dopiero zdarzenie kredytowe (czytaj: nie spłacenie) spowoduje spadek ich wyceny. Czyli: ryzyko jest, ale ukryte dla obserwatorów wykresów. Póki co ograniczyłem swoje inwestycje, wycofałem część środków, część czeka na lepsze czasy pomimo niskiego zysku. Obecna sytuacja z niskimi stopami zwrotu z obligacji powinna skłaniać fundusze do wysokiej dywersyfikacji, tymczasem jest z tym różnie. Skutek jest taki, że każda wpadka, a nawet wahnięcie ceny obligacji jednego emitenta to duży ruch w dół funduszu. Dlatego złe informacje, jak np. o wskaźnikach Idea Banku, sprzyjają niepokojowi i słabszemu trendowi.

Pozostałe fundusze

Dalsze załamanie w giełdy w Turcji widać w wynikach, ale ta sytuacja to też potencjalna szansa w przypadku poprawy. Fundusze surowcowe zachowały się fatalnie w czerwcu pod wpływem rynku metali i ostatecznie zamknąłem tu rejestr. Jednak najbardziej interesuje mnie nasza giełda, która dawała oznaki odbicia od czerwca. Czy trwałe - zobaczymy, widać jednak, że część inwestorów po spadkach obligacji zdecydowała się na ryzyko akcyjne, o czym pisałem ostatnio. Kilka funduszy akcji polskich wyróżnia się, mimo słabości giełdy, łatwo je namierzyć oglądając wyniki w krótkim terminie, np. 3M. Na razie nie chciałbym tu sugerować konkretów, liczę na silniejszy impuls z rynku.

IKB

W czerwcu IKB wskazywał na UniAkcje Biopharmę i faktycznie przez wakacje ona rosła. Potem sygnał był mniej jasny, powtarzały się fundusze obligacji USD czy globalne. Kilka wskazań z ostatniego tygodnia to fundusze zagraniczne Allianza np. Allianz SFIO Structured Return. Niestety nie jestem zainteresowany tym segmentem. Z akcyjnych wskazany był Investor Top 25, który od paru miesięcy rósł. Kilka innych funduszy ma szansę dołączyć do niego - o ile sytuacja na giełdzie utrzyma się.

Najczęściej kupowane fundusze

Klienci wybierali co stabilniejsze fundusze pieniężne czy lokacyjne (UniLokata, PKO Skarbowy, Gamma, Investor Płynna Lokata, Skarbiec Kasa), ale do tej grupy dołącza kilka funduszy o wyższym profilu ryzyka. Tu przebojem był Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Powtarzała się obecność Investor Nowych Technologii, parę razy Ipopema Dłużny, zaś Superfund Pieniężny był na topie w Bossafund w lipcu.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 17 sierpnia 2018
Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Skarbowy - fio 327.43 MLN PLN 2.58%
2. UniLokata 226.93 MLN PLN 17.7%
3. Aviva Investors Akcyjny 219.45 MLN PLN 5.34%
4. Arka Prestiż Gotówkowy 166.61 MLN PLN 15.6%
5. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego 163.82 MLN PLN 12.28%
6. GAMMA 138.41 MLN PLN 9.83%
7. PKO Technologii i Innowacji Globalny 121.76 MLN PLN 5.24%
8. NN (L) Lokacyjny Plus 118.87 MLN PLN 7.14%
9. Arka BZ WBK Gotówkowy Subfundusz 113.15 MLN PLN 4.93%
10. NN SFIO Akcji 2 107.39 MLN PLN 6.7%

Nieśmiało pojawiają się fundusze akcji, względem poprzedniego miesiąca nieco spadł Skarbiec Kasa (druga dziesiątka) oraz Investor Zrównoważony (m.11), za to wystrzeliła UniLokata. Wygląda na to, że inwestorzy nabierają apetytu na ryzyko, tym bardziej, że rozwiązania obligacyjne dalej są w tyle.

Dobrze pokazuje to końcówka listy, czyli spadki:

Pekao Obligacji Dolarowych Plus -30.77 MLN PLN -2.54%
Aviva Investors Obligacji Dynamiczny -31.89 MLN PLN -5.68%
Aviva Oszczędnościowy -37.52 MLN PLN -10.11%
Raiffeisen Aktywnego Inwestowania -43.43 MLN PLN -17.99%
Aviva Investors Dłużnych Papierów Korporacyjnych -51.19 MLN PLN -4.86%
Arka BZ WBK Obligacji Korporacyjnych Subfundusz -66.58 MLN PLN -2.21%
Millennium FIO S Obligacji Korporacyjnych -70.63 MLN PLN -3.56%
PKO Płynnościowy - sfio -82.41 MLN PLN -8.98%
Aviva Investors Pieniężny -115.39 MLN PLN -8.51%
Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych Subfundusz -123.01 MLN PLN -3.01%

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 10
| < Październik 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.