Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Fundusze TFI

piątek, 13 października 2017
Od wpisu z sierpnia mam kilka nowych spostrzeżeń odnośnie funduszy.

Rynek pozostaje łaskawy dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), które nie tylko pokonały lokaty, ale i stały się konkurentem dla banków w przyciąganiu kapitału od klientów detalicznych. Napływ pieniędzy wskazuje na to, że klienci szukają zysków ponad inflację, a banki nie rozpieszczają oprocentowaniem depozytów. Ponadto widzę, że dla wielu funduszy korzystna będzie niska baza z 2016 r., bardzo prawdopodobne więc, że utrzymają stopy zwrotu 12M na wysokim poziomie. A to powinno napędzić klientów.

Notowania surowców znowu miały liczne wahania, by ostatecznie wybić z krótkoterminowego trendu spadkowego. Oczekiwania inflacyjne powinny wspomagać ich notowania. Na wykresach funduszy można zauważyć odbicie, ale przedwcześnie byłoby mówić o hossie.

Fundusze akcji polskich wskazują mieszane zachowanie: część z nich rośnie wraz z WIG i WIG20, nawet niektóre fundusze MISS (AXA, Skarbiec). Można powiedzieć, że osoby, które pozostały w funduszach akcji "zwykłych" mają powody do zadowolenia: notowania wielu funduszy powoli się wspinają. W terminie 6M mocno zachowywały się np. fundusze Investor, ale i Unikorona, PKO, NN, KBC sobie dobrze radziły uzyskując ponad 10% zysku. Nie warto więc było rezygnować całkowicie na rzecz bezpiecznych aktywów, ale raczej obserwować wykresy (układ: dołki i górki) i wybiórczo podejść do funduszy akcji.

Przy okazji zauważyłem fundusz o szczególnie dużej stopie zwrotu za 3M, 6M, 12M. To lewarowany Quercus lev. W okresie rocznym uzyskał ponad 100% zysku! Nie namawiam na ten fundusz, to ciekawostka dla amatorów ryzyka obstawiających wzrosty WIG/WIG20.

Z innych spostrzeżeń - od ostatniego wpisu wyraźnie odbił fundusz Skarbiec Globalny MiSS - wygląda na to, że świat nie podziela poglądu na małe spółki jaki mamy na naszej giełdzie, gdzie sWig80 spada. Ponadto parę funduszy Ameryki Łacińskiej zachowało się mocniej.

Zastanawiając się nad efektem bazy 3/6/12 stworzyłem algorytm indykatora mający na celu wczesne wskazanie funduszy, których notowania poprawiły się po okresie spadków. Pierwsze wskazania dotyczą głównie funduszy surowcowych, potwierdzając moje wcześniejsze poglądy na ten segment. Trudno jednak te wskazania potraktować jako sygnał inwestycyjny w momencie, gdy cieszą się zainteresowaniem i rosną inne typy funduszy. To mój eksperymentalny wskaźnik, którego nie testowałem, wrzucam te fundusze do obserwacji.

Tagi: TFI
22:51, cyfrowyja , Fundusze TFI
Link Dodaj komentarz »
piątek, 18 sierpnia 2017

Ostatni wpis na temat funduszy popełniłem w maju tego roku, co przez ten czas zmieniło się w funduszach?

Dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), jakie obserwuję, był to kolejny dobry kwartał, dla niektórych z nich drugi wyraźnie lepszy kwartał względem poprzedniego roku. Liczę na kontynuację tego trendu; już teraz wyniki wielu funduszy są konkurencyjne względem lokat. Nie obyło się jednak bez wpadki na obligacjach - jednak nie Action, jak oczekiwałem, ale Sygnity było emitentem, którego papiery przecenił fundusz KBC Obligacji Korporacyjnych. Na wykresie spadek ma wielkość około 0,7%, jak na tę grupę spory, choć nie wyjątkowy. Co jakiś czas nawet doświadczeni zarządzający mają straty, wynik roczny dalej jest przyzwoity, co świadczy o rozsądnej dywersyfikacji. Inne fundusze nie wykonały takiej przeceny, mimo że mają również te papiery (np. Allianz) - na tym tle KBC wygląda bardziej wiarygodnie, mimo wpadki. Z drugiej strony co ich podkusiło, by pakować się w emitenta, którego akcje spadają z przerwami 10 lat ?

Przy okazji, pozwolę sobie wymienić fundusze, których wykresy obserwuję, bo wskazują na dość dużą stabilność:
Aviva Investors FIO Dłużnych Papierów Korporacyjnych
Investor Parasol FIO Investor Płynna Lokata
KBC Parasol FIO KBC Subfundusz Pieniężny
Quercus Parasolowy SFIO Subfundusz Quercus Ochrony Kapitału
Skarbiec FIO Subfundusz Skarbiec - Obligacji Globalnych
UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Pieniężny
UniLokata

Unilokata nie pokazała żadnych strat związanych z Action, a jej wykres wydaje się nawet bardziej dynamicznie rosnąć - tak jakby przecenę wykonano wcześniej w małych kroczkach. Dość niejasne jest dla mnie wycenianie składników funduszu. Jest to jednak jeden ze stabilniejszych trendów, razem z Quercus, jaki obserwuję.

Fundusze surowców najpierw spadały, by odbić, teraz znowu spadają - przy czym wpływ znów ma ropa, zaś niewielki wzrost wydaje się być zasługą żywności. Dalej trzymam tu małą pozycję. Trend ropy jest nieco spadkowy, zastanawiam się nad tym, czy nie próbować łapać dołka; surowce zwykle nie spadają do zera.

Fundusze akcji dalej zachowują się w sposób mieszany: maluchy spadają, średniaki się wahają, duże firmy nieśmiało rosną, a z nimi WIG i WIG20. Oczekuję na zmianę tego trendu (może odwrócenie zależności?), nie mam już od dawna funduszy małych spółek.

Mojej uwagi nie przyciągnęły żadne fundusze spoza Polski. Może to błąd, ale nie mam zaufania do rynku tureckiego ani rosyjskiego w obecnej sytuacji politycznej.

piątek, 12 maja 2017

Od ostatniego wpisu o funduszach minęło ok. 4 miesięcy, co przez ten czas zmieniło się w funduszach?

Fundusze bezpieczne dalej poruszają się swoimi torami, choć przed niektórymi z nich mogą pojawić się rafy w związku z problemami firm z Catalyst. Chodzi mi tu głównie o Action, który może mieć kłopot ze spłatą obligacji, a tymczasem jego papiery dalej są obecne w portfelach niektórych z funduszy. Nie wiem co prawda, jaka jest ich wycena, czy TFI księgach powoli nie obniżają wartości tej pozycji, ale istnieje ryzyko, że nie jest to wycena adekwatna do sytuacji. Dlatego zachowuję ostrożność do rozstrzygnięcia sytuacji w lipcu. Z drugiej strony, do poprzednio wymienionych funduszy o fajnych wykresach dołączyłem Skarbiec Obligacji Globalnych.

Moja mała inwestycja w fundusze surowcowo-żywnościowe ma się słabo, ale nie martwi mnie to za bardzo: traktuję ją jako zabezpieczenie przed inflacją. Winne sytuacji są ceny ropy, które spadają, by następnie odreagować, trend jest boczny ze wskazaniem na parcie w dół. Być może to wiara w szybką elektryfikację transportu sprawia te spadki - ja w tak szybki postęp nie wierzę. Tankuję taniej ;) Spadek cen ropy cieszy mnie też z powodów politycznych: to osłabia gospodarkę Rosji i niektórych krajów arabskich.

Od lutego fundusze akcji średnich spółek zachowywały się słabiej, niż wcześniej: niezdecydowany trend boczny nastąpił po fali wzrostów. Ostatnie tygodnie kwietnia przyniosły za to wzrosty WIG20 (firmy paliwowe, banki) wyższe niż WIG i pociągnęły fundusze akcji szerokiego rynku. To był czas umocnienia złotówki i zysków takich potentatów jak PKN Orlen. Uważam, że złotówka daje bankom szansę na poprawę, ale z drugiej strony zbliża się ustawa pomocowa dla frankowiczów. Pozostaję więc ostrożny, zamknąłem część pozycji za sprawą wcześniejszego niepewnego trendu maluchów. Inny bloger, Filip, uważa, że to przesilenie maluchów to sygnał pauzy w kolejnym ruchu w górę. Zobaczymy.

sobota, 21 stycznia 2017
Poprzednie wpisy tego cyklu:
Wpis sierpniowy 2016
Wpis z kwietnia 2016

Krótkie nawiązanie do powyższych wpisów: fundusze akcji dalej są w trendzie rosnącym, potwierdziła się też siła funduszy dywidendowych, które w tej grupie wydają się dość atrakcyjne, gdyż niewiele traciły przed hossą. Dalej dobrze zachowuje się Quercus Ochrony Kapitału. Cieszy mnie to, bo potwierdza wcześniejsze obserwacje! Obawy co do funduszy złota oraz surowcowych, sprawdziły się tylko częściowo, walory weszły w korektę i wydają się z niej wychodzić. Dalej kiepsko wypadają za to fundusze tureckie, zaś rosyjskie jeszcze rosły. Fundusze pieniężne były ostatnio w korekcie, ale i tak współczynniki 12M kilku funduszy pieniężnych pokazują wyniki przebijające wiele lokat. Niestety, są też takie, jak BPH czy PKO, którym do tego daleko.

Inne spostrzeżenie dotyczy generalnie wykresów funduszy z klasy bezpiecznych. Zdecydowanie podobają mi się takie, które są gładkie, pozbawione nierówności i wyskoków. Jeśli szukamy bezpieczeństwa, to chyba nie po to, by denerwować się skokami wartości? Czy nie przyjemniej jest, gdy rosną, a wykres wygląda jak saneczkowa górka ;) ? Takie gładkie notowania ma wspomniany wspomniany Quercus lub UniLokata. Właśnie takich funduszy mam zamiar wypatrywać w tej klasie w przyszłości. Oczywiście biorę też pod uwagę stopę zwrotu.

Ciekawie, choć nie idealnie, wyglądają dla mnie pod tym względem wykresy np. KBC Obligacji Korporacyjnych, Inwestor Płynna Lokata, czy też nieco elitarny KBC Gamma:

Interesujące są typy innych kupujących, które mBank publikuje jako listę "najczęściej kupowane" Wspomniane przeze mnie wcześniej fundusze dość często mają nabywców i widnieją na tej liście. Taka lista jest więc rodzajem inwestycyjnej wskazówki, warto zajrzeć i zastanowić się nad popularnymi funduszami szczególnie w momencie, gdy dochodzi do zmian.

Fundusze obligacji skarbowych mają słabe wyniki - a inflacja może im jeszcze zaszkodzić. Lepiej od nich wypadają fundusze korporacyjne. Jednak i tu mam zamiar zachować ostrożność. Liczba okazji wydaje się spadać.

Postanowiłem skorzystać z przystanku na surowcach i dokupić nieco funduszy tej klasy - takie małe zabezpieczenie przed wzrostem cen. Jednocześnie kontroluję zakupione wcześniej fundusze akcji - dobry trend w końcu może wyhamować.

Zmiany trendu na akcjach, surowcach są zauważalne na wykresach funduszy jako wybicia ponad linie trendu. Co więcej, gdy są poparte sygnałami rynkowymi (złe nastroje, panika, znaczne osłabienie itp), mogą stanowić ciekawe sygnały techniczne. Przebicie trendu spadkowego po takim sygnale wydaje się dobrym momentem inwestycyjnym. Warto więc obserwować trendy spadkowe i przy odwróceniu próbować coś ugrać. Obecnie trendy spadkowe zauważalne są na: obligacjach skarbowych, akcjach tureckich, ale też energetyce. Sądzę, że warto je śledzić, by nie przegapić punktu zwrotnego.

piątek, 26 sierpnia 2016
Hossa - takie wrażenie można odnieść obserwując większość segmentów funduszy przez ostatnie dwa miesiące.

Fundusze akcji, szczególnie małych spółek, rosły razem z giełdą. MWIG40 wyraźnie wykazywał siłę, słabiej wypadł WIG20, który poruszał się falami. Trudno jednak powiedzieć, jakie czynniki okazały się decydować o wzrostach i stąd wyciągać jakieś wnioski na przyszłość. Dla WIG kluczowe może być pokonanie oporu w okolicy 49000 pkt.

Za ciekawsze uważam jednak odbicie na funduszach pieniężnych. Wiele z nich wydaje się wyrywać z marazmu - wzrosty z ostatniego kwartału oraz efekt bazy sprawia, że przynajmniej część z nich pochwali się stopą zwrotu powyżej 2%, co może skłonić kolejnych klientów do zakupu i podtrzymania trendu. Nie wiem z czego to wynika, czy to efekt wykupionego rynku obligacji? Generalnie widać wykupienie na Catalyst - rentowności spółek niskiego ryzyka są stosunkowo małe, odbiły nawet obligacje Getin Banku. Tak czy inaczej, fundusze pieniężne mają szansę pokazać siłę i pobić typowe lokaty. Oczywiście sytuacja na obligacjach sprzyja wynikom funduszy obligacyjnych.

W dalszym ciągu dobre wyniki pokazują fundusze surowcowe i rynku złota, choć w obu wypadkach ostatnie 2 tygodnie nie są korzystne.

Dla funduszy operujących walutami obcymi na rynkach obligacji i akcji europejskich umocnienie złotówki nie pomogło w uzyskaniu dobrego wyniku. Również fundusze tureckie po zamachu stanu wyraźnie się osunęły.

Powyższy wpis nie stanowi rekomendacji do inwestycji. Obserwacje i przedstawione oceny mają charakter subiektywny. Zapraszam do dyskusji.

 
1 , 2 , 3 , 4
| < Październik 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.