Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji

Humor

niedziela, 31 lipca 2016
Dziś wpis nieco rozrywkowy. Korzystając z letniego odpoczynku sięgnąłem po lekturę z młodości: "Łowcy meteorów" Juliusza Verne, klasyka literatury science-fiction. Książkę wydano po raz pierwszy w 1908r., czyli minęło ponad 100 lat! Mimo to, oraz mimo łamania praw fizyki, książka zachowuje aktualność charakteryzując ludzkie małostki i wady.

Czytając po raz pierwszy nie zwróciłem w niej uwagę na niektóre smaczki, a szczególnie wątek finansowy. Kto chce przeczytać sam i przekonać się, że taki jest, niech nie czyta dalej tego wpisu! Kto czytał lub nie jest zainteresowany lekturą, niech wie, że za chwilę poniżej nastąpi SPOILER, zdradzę fabułę powieści wraz z cytatami. Książka dostępna jest bez opłat w wersji elektronicznej.

Akcja książki kręci się wokół odkrycia meteoru, który okazuje się być zbudowany ze złota. Zarówno fakt odkrycia równocześnie przez dwóch amatorów, jak i szlachetny kruszec, są powodami roszczenia sobie praw do meteoru różnych ludzi i organizacji. Sam meteor jest olbrzymi: ponad 100m średnicy, kolosalna ilość złota. I jak to z ludźmi: zaczyna się gorączka złota, sławy i pęd do nowości. Problem w tym, że meteor krąży po orbicie nad Ziemią i nie ma ochoty spaść. Do czasu jednak: oto pewien samotny wynalazca (Xirdal) postanawia go sprowadzić na Ziemię tajemniczym aparatem (tu widać fascynację Verne'a elektrycznością i żarówkami), a do tego wspiera go wuj-bankier. A jak bankier, to wiadomo, że będzie interes:ów wuj obstawia skuteczność całej akcji i plajtę kopalni złota. Chce zarobić i wyjaśnia to tak:

— Gdyś mnie zaznajomił z twymi fantastycznymi projektami — podjął pan Lecoeur — przekonałeś mnie w końcu, przyznaję.
— Ba! — mruknął Xirdal.
— Dlatego stawiałem na upadek meteoru i grałem na giełdzie na zniżkę.
— Na zniżkę?
— Tak. Zacząłem sprzedawać.
— Co sprzedawać?
— Kopalnie złota. Rozumiesz, że jeśli meteor spadnie, spadnie też poziom kopalni i...
— Jak to? Coraz mniej rozumiem — przerwał Xirdal. — Nie widzę, jaki wpływ może mieć moja maszyna na poziom kopalni.
— Nie kopalni — przyznał pan Lecoeur — lecz akcji kopalni.
— Niech będzie — ustąpił Xirdal nie nalegając dłużej. — Sprzedawał więc wuj akcje kopalni złota. To nie jest takie ważne. To tylko dowodzi, że wuj ma te akcje.
— Przeciwnie. Nie mam ani jednej.
Xirdal osłupiał.
— Sprzedawać, czego się nie ma, to prawdziwa sztuka. Ja bym tego nie potrafił.
— To się nazywa interes terminowy, mój drogi Zefirynie — wytłumaczył bankier. — Gdy trzeba będzie dostarczyć akcji nabywcom, kupię je. To wszystko.
— Jaki więc zysk? Sprzedać, by kupić, to nie wydaje się na pierwszy rzut oka pomysłowe.
— Tu się właśnie mylisz, gdyż w tym momencie akcje kopalni będą tańsze.
— A dlaczego miałyby potanieć?
— Gdyż meteor rzuci w obieg więcej złota, niż go w tej chwili zawiera Ziemia. Wartość złota zmniejszy się zatem co najmniej o połowę i dlatego akcje kopalni spadną do zera lub prawie do zera. Zrozumiałeś teraz?
— W zupełności — odrzekł bez przekonania Xirdal.

Jak widać, bohaterowie tego fragmentu zachowują się jak insiderzy: chcą wykorzystać informację, której inni obserwatorzy nie posiadają. Ich plan dochodzi do skutku, meteor ląduje na wykupionym przez nich gruncie, ale ludzie.. jak to ludzie, nie chcą odpuścić i gorączka trwa w najlepsze. Jedyne co powstrzymuje wszystkich, to wysoka temperatura meteoru. Xirdal zdaje sobie sprawę, ile problemów sprawia ta bryła złota, uzmysławia sobie, że istnieje spore ryzyko, że nie będzie jej właścicielem i w rozczarowaniu postanawia wyrzucić kamień w głębiny za pomocą kolejnego wynalazku. A wuj-bankier główkuje znowu jak na tym zarobić spekulując:

Były dwa rozwiązania. Albo zdradzić oddziałom międzynarodowym plan chrzestniaka i uniemożliwić mu w ten sposób działanie, albo pozwolić, by sprawy potoczyły się swoją koleją. Pan Lecoeur zdecydował się na to drugie rozwiązanie. W pierwszym wypadku mógł słusznie liczyć na wdzięczność zainteresowanych rządów. Bez wątpienia przyznano by mu część skarbu ocalonego dzięki jego interwencji. Ale jaką część? Zapewne śmieszny ułamek. Przy tym złoto utraci wartość wobec takiego dopływu tego metalu.
Jeśli, przeciwnie, zachowa milczenie, zapobiegnie wszystkim klęskom, których zarodek nosi w sobie złowroga bryła złota, a których niszczycielska fala rozlałaby się po powierzchni kuli ziemskiej. Poza tym w ten sposób nie tylko uniknie nieprzyjemności osobistych, ale zapewni sobie wielkie zyski. Jako jedyny w ciągu pięciu dni posiadacz tajemnicy z łatwością wyciągnie z niej korzyści. Wystarczy za pośrednictwem „Atlantyku” wysłać na ulicę Drouot nowy telegram takiej treści: „Zbliża się sensacyjne wydarzenie. Kupujcie nieograniczoną ilość kopalni”.
Rozkaz ten mógł być wykonany bez trudu. Ponieważ upadek bolidu był już na pewno znany, akcje kopalni złota musiały spaść niemal do zera. Bez wątpienia oferowano je po cenach najniższych, nie znajdując przy tym nabywców. Przeciwnie, cena ich dojdzie do maksimum, gdy przyjdzie wiadomość o zakończeniu całej przygody! Z jakąż szybkością akcje skoczą znów do wysokości pierwotnego kursu z wielkim zyskiem ich szczęśliwego nabywcy!

Zarówno język powieści, jak i akcja sprawiają, że to lekka, wakacyjna lektura. Być może wyjaśnienie działania kontraktu terminowego nie są zbyt jasne dla osób nie interesujacych się giełdą, ale gracze giełdowi na pewno uśmiechali się podczas tej lektury: dla nich zagranie było oczywiste. Rzecz w tym, by widzieć okazję, prawda?

Tagi: książka
20:00, cyfrowyja , Humor
Link Dodaj komentarz »
sobota, 25 czerwca 2016

INXS remake... just for today..

"Beautiful UK"

David's in the corner
With a black coat on
Running from a number 10 home
With some pact inside

Now where did you go UK
Among the neon lights
That haunt the streets outside
Stay within

Beautiful UK (stay within)
Beautiful UK (stay within)
UK wants to go out

From doorway to doorway
Street corner to corner
With the neon ghosts in the city
And EU says

Stay with me
Stay with me
Stay with me
Stay with me

EU's so scared
So very frightened
Anything could happen
Right here tonight

Beautiful UK (stay within)
Beautiful UK (stay within)
UK wants to go out

Stay within (beautiful UK)....

Tagi: brexit
00:18, cyfrowyja , Humor
Link Komentarze (1) »
niedziela, 25 maja 2014
Poniższy wpis może być edytowany. Słowniczek jest efektem porównania ogłoszeń do rzeczywistych ofert.

(brak lokalizacji) - nieruchomość na sprzedaż dla najbardziej napalonych klientów, np. biznesmenów nie bojących się mieszkać na zadupiu
(brak zdjęcia) - nora, którą lepiej opisać niż fotografować
0% prowizji - prowizja została ujęta już w cenie
10 minut do centrum - autor zna świetnie teorię względności
atrakcyjne mieszkanie - typowy rodzaj mieszkania
bardzo ciche w bloku - do czasu zakupu ciche
blisko centrum - o ile masz auto
blisko przystanek - w okolicy końcowy nieznanej ci linii, kursuje raz na godzinę oprócz weekendów
budynek w kształcie U - blok z wewnętrzną studnią, gdzie każdy widzi i słyszy sąsiadów
ciekawa architektura - coś tak dramatycznie dziwnie zaprojektowane, że z trudem wyobrażasz sobie funkcjonowanie w nieruchomości
ekskluzywne mieszkanie - sprzedający sporo zapłacił za wykończenie, chce zarobić na tym drugie tyle
łazienka z wc - idealne rozwiązanie dla osób lubiących wypróżniać się, gdy ktoś się kąpie czy myje
obniżka ceny - problem ze znalezieniem jelenia
okazja - naprędkie szukanie jelenia
prestiżowa lokalizacja - dzielnica wykupiona przez lekarzy, prawników i wyższych urzędników. Będziesz pasować tu tylko mając porównywalną ilość pieniędzy.
przytulne mieszkanko - kawalerka, klita; bez przytulania trudno się minąć
rozkładowe mieszkanie - mieszkanie z kilkoma pokojami, w każdym da się rozłożyć łóżko.
super cena = okazja
wielopoziomowe mieszkanie - zapewnione codzienne bieganie po schodach, stanowiacych znaczną część ceny
współdom - nie wiadomo co, nie wiadomo kto zapłaci za remont
wysoki standard - wykończenie i wyposażenie wliczone podwójnie w cenę

niedziela, 10 czerwca 2012
Gminy na EURO2012 zadłużyły się po uszy , nawet do 60% dochodów. Zastanawiam się, jakich cudów gospodarności będa potrzebować, by wybrnąć z wydatków na durne Strefy Kibola (circa 80 euro na łeb gościa), trawniki i stadiony. Przypuszczalnie samorządy się same zwolnią :) , a dodatkowo 100 tys. urzędasów. Mogą zacząć od Urzędów Pracy. Zadłużenie to już jakieś 780 mld zł, czyli tak z 3 mln mieszkań dwupokojowych. Przy czym mieszkania tanieją, a dług rośnie.

Dlatego proponuję zabawę pt. wymyślenie sposobu na uniknięcie zdarzenia kredytowego w gminach. Wszystkie chwyty dozwolone ;-), a im bardziej pro-społeczne tym lepiej. Na początek rzucam pomysły podatkowe:
1. Podatek od pustostanów - opodatkować niezamieszkane mieszkania, np. 2000zł/rok. Coś podobnego jak podatek od nieużytków, można uzależnić od ceny metra w gminie.
2. Akcyza na środki antykoncepcyjne - w ramach zwalczania niżu demograficznego. Byłby to pierwszy podatek od seksu !

3. Akcyza na kije bejsbolowe - niech kibole dorzucą się na remont stadionów.

15:44, cyfrowyja , Humor
Link Komentarze (1) »
niedziela, 03 czerwca 2012
Wszystkie drogi prowadzą w jednym kierunku. Na pierwszym planie Merkel. Środkowa tabliczka:"Koniec świata 2012".

20:08, cyfrowyja , Humor
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3
| < Sierpień 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.