Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
piątek, 12 października 2018
Link do poprzedniego testu.

Kolejna edycja testu ZFAZ - test jest cykliczny, był powtarzany co ok. kwartał. Test ma charakter badania historii funduszy i nie jest prognozą ani rekomendacją.
Procedura testowa: jak poprzednio.
Okres: 2016.10.11 - 2018.10.11
Wykluczenia: fundusze zamknięte, fundusz pracowniczy PKP, Alfa (d. KBC Alfa), Aviva Investors Papierów Nieskarbowych, fundusze w likwidacji.
Wymagana rentowność za 2 lata: 4,9%

W teście ponownie podniosłem wymaganą rentowność tym razem o 0,05%, większa podwyżka nie zmienia rezultatu. Punkty 1-4 testu przechodzi 37 funduszy, a p.5 (rentowność) 13 funduszy :

Bez obsunięć:
Gamma FIO Gamma Pieniężny : 5.44%

1 obsuniecie:
Agio SFIO Agio Kapitał : 5.79%
Investor FIO Investor Płynna Lokata : 5.07%
Superfund SFIO Portfelowy Superfund Pieniężny : 6.28%
UniFundusze SFIO SGB Gotówkowy : 5.38%
UniFundusze SFIO UniAktywny Pieniężny : 6.47%

2 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Gamma : 6.4%
Superfund SFIO Superfund Płynnościowy : 6.69%

3 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Sigma Obligacji Plus : 5.93%
UniFundusze FIO UniKorona Pieniężny : 5.26%

5 obsunięć:
Opera NGO SFIO : 44.12%
Investor FIO Investor Obligacji : 5.38%

7 obsunięć:
Ipopema Pocztowy SFIO Obligacji : 7.33%

Katastrofa - tak można określić obecny wynik testu, pokazujący jak trudno znaleźć atrakcyjny względem lokat fundusz. Niemal połowa poprzednich uczestników odpada, a pozostali notują gorszy wynik za okres dwuletni. Pomimo poważnych spadków, dzięki korzystnej dacie badania, test zdaje kilka funduszy, które zaliczyły huśtawkę, np. Unikorona Pieniężny. Znikają fundusze z udziałem akcji za wyjątkiem Opery NGO (ponownie!). Ostatni tydzień dla rynku akcyjnego był trudny, ciekaw jestem, jak podejdą do tego klienci funduszy. Nowość w zestawieniu to Gamma Sigma Obligacji Plus, zaliczył obsunięcie około dwóch lat temu - dlatego gości dopiero teraz w teście.

Tak się składa, że mija wkrótce rocznica publikacji pierwszego testu ZFAZ - to piąte wydanie. To skłania mnie do kilku refleksji:

  • żaden fundusz nie gwarantuje przyszłego wyniku i nie jest odporny na rynkowe perturbacje
  • tylko trzy fundusze pojawiły się w każdym wydaniu testu
  • test obejmuje na tyle długi okres, że eliminuje fundusze, które dynamicznie odbiły po wpadce i poprawiły wyniki
  • z drugiej strony jest na tyle krótki, że łapią się do niego fundusze, którym zdarzają się ryzykowne inwestycje

Zauważyłem też, że test z jakiś powodów nie cieszy się zainteresowaniem Czytelników. Być może procedura jest pogmatwana, a może jego charakter nie jest ciekawy. Dla mnie było to istotne ćwiczenie, pomagające odnaleźć fundusze wyróżniające się od reszty. Wynik mnie jednak nie satysfakcjonuje. Skłania raczej do wykonania kolejnej modyfikacji, rozważam zmiany mające na celu wyszukiwanie funduszy, które rosły i nie były zbyt zmienne w nieco krótszym terminie. Czyli: szybciej zapominać wpadki, bo mogą one wynikać z trendu, a przecież dostrzeganie trendów jest korzystne. Z drugiej strony chciałbym, by szybciej eliminować fundusze, które straciły dynamikę. Zapraszam do wyrażenia swojej opinii na ten temat.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

poniedziałek, 08 października 2018
Ten wpis ma charakter afiliacyjny.

Bank BGŻ BNP Paribas już kilkukrotnie promował konto osobiste, oferując przy tym nagrody lub zwrot części wydatków kartą. Ostatnie promocje pozwalają dość szybko zyskać na założeniu konta i dlatego mogą interesować moich Czytelników.

Promocja nieaktualna

W poniżej opisanej promocji nagroda to nawet 250zł (wypłacana w częściach) za założenie Konta Optymalnego.

Dla kogo?

Dla klientów, którzy skorzystają ze strony rejestracyjnej oraz w okresie 24 miesięcy przed złożeniem wniosku o otwarcie Konta Osobistego w Promocji nie był posiadaczem ani współposiadaczem rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego w Banku.

Czas trwania promocji

Do 31.10.2018 r. lub do wyczerpania limitu rejestracji 1000 zgłoszeń. Po wyczerpaniu limitu rejestracja nie będzie możliwa.

O koncie

Bezpłatne prowadzenie, bezpłatna karta debetowa, która pozwala na darmowe wypłaty w bankomatach BGŻ BNP Paribas lub Planet Cash. Pozostałe bankomaty są płatne.

Jak zyskać nagrodę - warunki

Podstawowym warunkiem jest zarejestrowanie się na stronie promocji. Pierwsze 50 zł wymaga aktywowania aplikacji banku GOmobile nie później, niż 30.11.2018. Aplikacja działa na urządzeniach Android od 5.0, iOS od 10. Poza pierwszym uruchomieniem i rejestracją użytkownika nie jest konieczna. Do 17.12.2018 bank poinformuje o przyznaniu pierwszej nagrody mailem i poinstruuje, jak wypełnić dane do jej odebrania. Prawdopodobnie będzie to formularz do wypełnienia ze wskazaniem rachunku, na jaki ma nastąpić przelew. Trzeba będzie go uzupełnić do 27 grudnia, a nagroda wpłynie przelewem do końca miesiąca. W podobny sposób bank będzie informować o kolejnych premiach - do 18-tego kolejnego miesiąca, płacąc do końca tegoż miesiąca.

Następne 50 zł otrzymamy za wpływ w wysokości min. 1000 zł oraz wykonanie płatności bezgotówkowych kartą na kwotę min. 300 zł w grudniu 2018, do końca miesiąca. Wpływy powinny być przelane z innego banku (jednak nie z BGŻ Optimy).
Analogiczny warunek dotyczy stycznia 2019 - to kolejne 50 zł nagrody.
W lutym za te same czynności nagradzane są premią 100 zł. To czwarta i ostatnia część nagrody, która powinna zostać wypłacona do końca marca 2019 r.

Dodatkowe promocje!

Warto wiedzieć, że BGŻ BNP Paribas organizuje też inne promocje, np. na płacenie telefonem (Apple Pay/Google Pay) z nagrodą po 50 zł do Biedronki na Allegro (razem 100 zł). Ta promocja jest ważna do końca października 2018, albo wyczerpania puli 3000 wniosków - więcej informacji TUTAJ. Jest też promocja na kartę kredytową (200 zł) opisana TUTAJ.

Bardziej szczegółowe informacje o promocji na Konto Optymalne zawiera regulamin promocji, który jest dostępny na stronie rejestracyjnej:

LINK DO REJESTRACJI

niedziela, 07 października 2018
Wpis ma charakter afiliacyjny, zawiera subiektywną opinię o koncie.

Ogólnie

Konto w banku Millennium mam od dawna i jest ono dla mnie podstawowym rachunkiem do płatności. Początkowo zakładałem je jako Dobre Konto, teraz funkcjonuje jako Konto 360 stopni. Zasady w tym czasie uległy nieco zmianom. Konto jest warunkowo bezpłatne, tzn. prowadzenie i obsługa karty debetowej są bezpłatne, o ile na konto wpływa co miesiąc z zewnątrz przynajmniej 1000 zł oraz choć raz w miesiącu zapłacimy kartą lub BLIKiem. Gdybym nie spełnił tych warunków, płaciłbym 8 zł opłaty miesięcznej za prowadzenie konta oraz 7 zł za obsługę karty, a do tego jeszcze 1 zł prowizji za wypłatę z bankomatów BZ WBK i Planet Cash/Cash4You i 5 zł za wypłaty z innych sieci w kraju. Tylko wypłaty z bankomatów Millennium są darmowe bezwarunkowo.

Zalety

Warunki ww. łatwo spełniam, bo płatności to mocna strona banku, szczególnie w wersji mobilnej i aplikacji przeglądarkowej. Przelewy często wykonywane można zapisywać używając skrótowych symboli. BLIK w aplikacji mobilnej mocno przypadł mi do gustu i jest teraz moim najczęstszym sposobem płacenia w Internecie. Kartą posługuję się w sklepach płacąc zbliżeniowo oraz korzystam z bankomatów każdej sieci - bo po spełnieniu warunków są bezpłatne. I mam nadzieję, że tak pozostanie, bo inaczej rozważałbym rozstanie z bankiem.

BLIK to mocna strona aplikacji mobilnej, która ogólnie zresztą nie sprawia problemów i jest dość bogata funkcjonalnie. Przelewy nią wykonywane są limitowane do 1000zł. Ograniczenie to oczywiście nie dotyczy lokat i zasilania konta oszczędnościowego. Można tu skanować kody kreskowe z faktur, by je opłacić, jest integracja z moBilet - zakup biletów komunikacji miejskiej i parkingowych. Jest w końcu menedżer finansów, pokazujący wydatki podzielone na rodzaje. Można też wykupić ubezpieczenie komunikacyjne, choć nie jest to to tania opcja.

Oczywiście jeszcze więcej funkcji oferuje aplikacja internetowa. Dla mnie ważne jest, że obie są rozwijane (co w przypadku wielu innych banków odbywa się w ślimaczym tempie) i funkcji przybywa. Do tego byłem zaskoczony, jak sprawnie i kompetentnie odpowiedziano na moje pytania i uwagi wysłane z aplikacji. Takiej kompetencji życzyłbym sobie gdzie indziej również.

Konto osobiste to również łatwy dostęp i operowanie kontem oszczędnościowym Profit. A tu akurat Millennium ma ciągle powracające promocje na nowe środki, o których zresztą informuję w oddzielnym wpisie. Jest to bez wątpienia od lat jeden z liderów zestawień kont oszczędnościowych! Choćby z tego powodu warto rozważyć założenie Konta 360 stopni. Nie bez znaczenia jest też tu dla mnie fakt, że bank nie ma problemów z osiąganiem zysku i wskaźnikami kapitałowymi.

Wady

Placówki banku w mojej okolicy pracują praktycznie do 16:30, co utrudnia mi kontakt. Klientów sporo, bywają kolejki. Na szczęście rzadko muszę odwiedzać placówkę.
Druga wada to kursy walut i wysokie prowizje za transakcje zagraniczne - kartami w złotówkach chyba nieprędko będę płacić w walucie! Dla osób bardziej zamożnych niewielką wadą może być limit dzienny przelewów do 50 tys. zł. Są na niego jednak sposobu - przelewy można zlecać wcześniej wskazując właściwą datę wykonania.

PROMOCJA

I na koniec akcja promocyjna. Bank uruchomił program "Lubie, to polecam" w którym są nagrody. Wystarczy polecić konto nowemu klientowi, czyli takiemu, który nie był stroną umowy z bankiem w ciągu ostatniego roku - nic go z nim nie łączyło. Zarówno polecający i nowy klient powinni także wyrazić zgody marketingowe. Jeśli nowy klient z polecenia w ciągu 30 dni wyda łącznie na towary i usługi 360 zł kartą lub BLIKiem, to zarówno zaproszony jak i polecający dostają do wyboru jedną z nagród:

  • 4 kody wymienne na bilety do kin: Multikino (2D) lub Helios (2D/3D), ważne 60 dni
  • bon podarunkowy o wartości 80 zł do empik.com, ważny 60 dni
  • kartę upominkową o wartości 80 zł do zalando.pl, ważna bezterminowo
  • premię w wysokości 10% płatności kartą i BLIKiem - funkcjonuje przez 3 miesiące, do 30 zł miesięcznie - czyli maksymalnie 90 zł
  • lokatę „lubię to polecam” z oprocentowaniem aż 4% na 3 miesiące, dla kwoty od 500 zł do 10 tys. zł, nieodnawialna

Promocja jest całkiem fajna, trzeba tylko pamiętać, by w procesie zakładania wskazać czyjś kod polecający. Jeśli uznacie, że to mój wpis Wam pomógł podjąć decyzję o założeniu konta, to będzie mi miło, jeśli podacie mój kod: 22920544. Dziękuję!

LINK DO STRONY ZAKŁADANIA KONTA
w PROGRAMIE "LUBIĘ TO POLECAM"

| < Październik 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.