Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
sobota, 17 marca 2018
Wiele banków i domów maklerskich oferuje różnorakie fundusze, w tym własne, ale w większości wypadków są one sprzedawane z prowizją za nabycie (a czasem też odkupienie). Zwykle bezprowizyjne lub z niską prowizją sprzedawane są fundusze niskiego ryzyka, zdarzają się tez promocje obniżające opłaty do zera, jak obecnie w ING - oferta tam to ok. 100 funduszy, w tym dość specyficzne ING BSK. Kilka banków ma b. bogatą ofertę odnośnie odpłatnego nabycia jednostek funduszy, np. Alior.

Ja jednak preferuję miejsca, które deklarują bezprowizyjność cały czas i szeroki wybór funduszy krajowych. To ważna zaleta: nie zastanawiam się, ile stracę na prowizjach, gdy zmienię alokację środków z jednego funduszu na drugi. Znam takie trzy oferty: Supermarket mBanku, Bossafund (strona DM BOŚ) oraz w BGŻ BNP Paribas, a konkretnie w BGŻ Optima. Poniżej porównam ofertę tej trójki zwracając uwagę na różnice - to chyba jedyne tak dogłębne porównanie w Internecie!

Towarzystwa funduszy obecne w mBanku, BossaFund i Optimie
Stan aktualny na 10.03.2018.

Z ww. BGŻ Optima ma najwęższą ofertę (deklarowane ponad 160 funduszy), zaś najszerszą Bossafund (naliczyłem ponad 320, choć portal sugeruje mniej). Jednak "szerokość oferty" nie oznacza, że wszystkie fundusze np. z mBanku (ponad 250) znajdziemy w Bossafund. Ponadto na rzecz Supermarketu TFI mBanku przemawia najlepszy interfejs (wykresy, wynik portfela itp), pozostałe wyglądają przy nim jak ubodzy bracia. Co ciekawe, nawet obecność danego TFI wszędzie nie oznacza, że oferowane są wszystkie fundusze tego towarzystwa, albo że są to jednakowe oferty na każdej z omawianych platform, o czym napiszę dalej.

TFI obecne w każdej z ww. platform to:
Aviva Investors
Gamma
Investors
Ipopema
Noble Funds
NN investment partners
Rockbridge
Quercus
Skarbiec
Union Investment

TFI obecne w mBanku i Bossafund, ale nie w BGZ Optima:
AgioFunds
Allianz
Altus
MetLife
PKO TFI
PZU TFI

TFI tylko w Bossafund:
BPS TFI
Caspar
Millennium
OpenTFI
Opera
Superfund

TFI tylko w mBank:
AXA
Esaliens

TFI tylko w ofercie BGŻ Optima:
BGZ BNP Paribas (czyli własne)

Różnice w ofercie funduszy w ramach tych samych TFI obecnych na platformach.

Obecność danego TFI w dwóch miejscach, jak wspomniałem, nie oznacza jeszcze, że jest to identyczna oferta. Krótko wspomnę zauważone różnice:

AgioFunds
mBank oferuje tylko cztery fudusze tego TFI, wyjątkowo - płatne i w oddziale ! Bossafund 7 funduszy (dodatkowe to Akcji Plus, Obligacji Plus, Stabilny Plus).

Allianz
21 funduszy w mBank, aż 31 w Bossafund.

Altus
Tylko 4 fundusze w mBank, aż 9 w Bossafund. Co zaskakujące, w mBanku nie ma m. in. tak typowego funduszu jak Pieniężny ​

Aviva Investors
17 funduszy w mBank i Bossafund, a w Optimie 16 - nie ma Aviva Investors Oszczędnościowego

Gamma (dawniej KBC)
13 funduszy w mBanku, 12 w Bossafund i 11 w Optimie - w mBank jest Obligacji Korporacyjnych Plus, a w Optimie brakuje Sigma Obligacji Plus względem konkurentów.

Investors
20 funduszy w mBank, 23 w pozostałych platformach - w mBank nie ma funduszy Akcji Rynkow Wschodzacych, Obligacji Rynkow Wschodzących, i Obligacji Korporacyjnych​

Ipopema
Oferta Bossafund to 18 funduszy - w mBank jest 4 mniej: nie ma MiŚ Spółek oraz Short Equity typów A i B

MetLife
Identyczna oferta mBank i Bossafund - po 19 funduszy.

Noble Funds
Bossafund oferuje 9 funduszy - mBank 8, nie ma Africa and Frontier.

NN investment partners
Ta sama oferta platform - 21 funduszy.

PKO TFI
22 fundusze w Bossafund, w mBanku nie ma tylko jednego z nich: PKO Akcji Dywidendowych Globalny

PZU TFI
Znowu oferta mBanku jest uboższa o 4 fundusze względem 17 w Bossafund: brakuje funduszy Dłużny Aktywny, Ochrony Majatku, Globalny Obligacji Korporacyjnych, Telekomunikacja Media Technologia

Rockbridge
Bossafund oferuje 15 funduszy, w mBanku nie ma Dywidendowego, a w Optimie dodatkowo nie ma Strategii Akcyjnej.

Quercus
Bossafund - 10 funduszy, Optima - 9 ( nie ma Global Growth), mBank - 8 (brak Global Growth i Gold)

Skarbiec
24 fundusze w Bossafund,tylko jeden mniej w Optimie (Global Income), a mBank - 17 (żadnych Global xxx, Top Funduszy, Emerging Market Opportunities)

Union Investment
Ciekawostka: Optima oferuje 19 funduszy, w Bossafund brakuje z nich UniStrategie Dynamiczny, zaś w mBank nie ma UniAktywnego Pieniężnego.

Te różnice i braki sprawiają, że choć najchętniej inwestuję z mBankiem, to założyłem rachunek w Optimie, a także w Bossafund. Dzięki temu zyskałem dostęp do funduszy obecnych w moich testach, jak UniAktywny Pieniężny czy grupy Superfund. Jest to trochę niewygodne - trzy platformy, ale liczę na to, że z czasem różnice się będą wyrównywać.

sobota, 10 marca 2018
Gospodarstwa domowe mają na rachunkach bieżących więcej pieniędzy, niż na lokatach - około 10 tys. zł na osobę, ponad 400 mld ogółem. To naprawdę dużo, tymczasem nie wydaje się, byśmy na co dzień potrzebowali całej gromadzonej gotówki. Największą korzyść z niej mają banki, bo nie muszą płacić dużych odsetek z lokat - rachunki bieżące są często nie oprocentowane. Przykładowo, mając wspomniane 10 tys. zł na rachunku przez rok rezygnujemy z odsetek około 200 zł netto (ostatnio dość często pojawiają się oferty lokat na 2,5%). Nadpłynność domowego budżetu to błąd, którego również nie uniknąłem w przeszłości. Dlaczego się pojawia? Z moich obserwacji (siebie i najbliższych) wynika, że składa się na nią kilka czynników:

1. Słabe oprocentowanie lokat zniechęca do ich zakładania. To zamknięty krąg: oprocentowanie niskie, to nie zakładamy lokaty, a banki zyskują na tym, więc nie proponują wyższego oprocentowania.
2. Po wypłacie wynagrodzenia utrzymujemy saldo, bo chcemy, by starczyło do pierwszego. Ta obawa rzadko jest uzasadniona - domowy bilans musi się spinać. Co więcej, utrzymywanie wysokiego salda wręcz zachęca do wydatków i nie sprzyja oszczędzaniu.
3. Zapominamy o kończącej się lokacie lub innej inwestycji - pieniądze spływają na konto i tam leżą. To zdarza się szczególnie, jeśli mamy kilka rachunków, albo nie korzystamy z aplikacji mobilnych informujących o wpływach.
4. Zbieramy na większy zakup w perspektywie do pół roku - na tyle krótkiej, że wydaje się, że oszczędzać nie warto.

Już po powyższych punktach widać, jakie zmiany w domowym budżecie mogą pomóc zagospodarować nadpłynność.

1. Nawet jeśli nie chcecie używać powiadomień z aplikacji mobilnych, warto zapisać w kalendarzu daty finansowych zdarzeń takich jak koniec lokaty, większe cykliczne wydatki, np. spłaty kart, płatności ubezpieczenia. Taki kalendarz pomaga uniknąć wpadek i kontrolować również oszczędności - ja używam Google Calendar.

2. Jeśli chcesz kontynuować oszczędzanie na lokacie, wcześniej warto obmyśleć plan, co zrobić po zakończeniu lokaty. Lokaty promocyjne mają to do siebie, że odnawiają się na dużo gorszych warunkach. To nasza strata, a zysk banku. Lepiej poszukać innej oferty przed końcem lokaty i zaraz po odnowieniu przerwać jej bieg, korzystając z upatrzonej propozycji.

3. Korzystajmy z konta oszczędnościowego. Nawet jeśli wypłata comiesięcznego wynagrodzenia jest naszym zdaniem niska i niskie są oferty oprocentowania - to przecież nie wydamy wszystkiego w tydzień, a miesiąc to na tyle długo, by choć przez połowę okresu część środków przenieść na konto oszczędnościowe - w końcu jeden przelew z tego konta na miesiąc jest bezpłatny, więc możemy spokojnie przelać środki z powrotem, gdy będą potrzebne. Aby oszczędzanie było łatwiejsze, wręcz automatyczne, można zaplanować zlecenie stałe na konto oszczędnościowe po wypłacie.

4. Jeśli nie masz problemów z wiązaniem końca z końcem i samokontrolą wydatków, to stałe wydatki możesz realizować kartą kredytową. Spłata karty będzie konieczna z opóźnieniem, a do tego można ją zaplanować z kalendarzem. W tym czasie możesz skorzystać z konta oszczędnościowego dla pieniędzy, które posłużą potem na spłatę.

5. Dodatkowym buforem nadpłynności może być inwestycja w fundusz inwestycyjny niskiego ryzyka. Co prawda fundusze nie nadają się na krótkie okresy oszczędzania, ale jeśli chodzi o poduszkę finansową czy odleglejsze przyszłościowe wydatki - powinny wystarczyć. Wypłata z funduszu trwa zwykle kilka dni roboczych, nie jest to najszybszy dostęp, ale i nie pozbawia nas zysku jak zerwana lokata terminowa. Jest to alternatywa dla kont oszczędnościowych, w wielu bankach dostępna w bankowości internetowej.

sobota, 03 marca 2018
Ten wpis nie stanowi sugestii w kwestii strategii inwestycyjnej - powstał w celach edukacyjnych, staram się w nim podzielić wynikami eksperymentu na danych historycznych oraz swoimi przemyśleniami i zachęcić do dyskusji w temacie. Nalezy mieć na uwadze, że zastosowanie danych historycznych oraz uproszczeń w teście nie gwarantuje osiągnięcia podobnego wyniku w przyszłości podczas realnych inwestycji.

Jakiś czas temu zmierzyłem się ze strategią inwestowania pod najlepszy wynik roczny: link tutaj.
Sympatyczny twitterowicz znany jako 'Gap Spotter' spytał wówczas, jaki byłby wynik w przypadku zastosowania strategii przeciwnej: inwestycji w fundusz o najgorszym wyniku rocznym. W pierwszej chwili taka strategia wydawała się szalenie niekorzystna, nie mniej jednak skusiłem się na jej test na tych samych warunkach: obserwacja i transakcje co miesiąc, tylko parasol funduszy Union Investment, okres 2015.01.05-2018.01.05, alokujemy zawsze w 1 subfundusz całość. Zerknąłem na numeryczne rezultaty i to było zaskoczenie.

2015-01-05 UniFundusze FIO UniAkcje Wzrostu 100,0
2015-02-05 * UniFundusze FIO UniLokata 102,39
2015-03-05 * UniFundusze FIO UniKorona Zrównoważony 102,6
2015-04-05 * UniFundusze FIO UniLokata 103,34
2015-05-05 * UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 103,59
2015-06-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 104,7
2015-07-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 103,56
2015-08-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 98,08
2015-09-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 84,81
2015-10-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 86,42
2015-11-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 100,65
2015-12-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 91,73
2016-01-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 84,36
2016-02-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 90,23
2016-03-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 92,41
2016-04-05 * UniFundusze FIO UniKorona Akcje 97,35
2016-05-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 95,23
2016-06-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 93,55
2016-07-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 90,66
2016-08-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 95,98
2016-09-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 98,94
2016-10-05 UniFundusze FIO UniKorona Akcje 99,76
2016-11-05 * UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 97,41
2016-12-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 94,88
2017-01-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 94,87
2017-02-05 * UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 99,11
2017-03-05 * UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 100,56
2017-04-05 UniFundusze FIO UniAkcje Turcja 99,0
2017-05-05 * UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 104,27
2017-06-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 104,91
2017-07-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 105,29
2017-08-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 105,08
2017-09-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 106,27
2017-10-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 106,49
2017-11-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 102,85
2017-12-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 101,76
2018-01-05 UniFundusze FIO UniObligacje: Nowa Europa 102,53​

Uzyskany wynik na pierwszy rzut oka wydał mi się podobny do poprzedniego; początkowy wystrzał przechodzi do spadków, a końcowe wzrosty dają słaby wynik, skompensował je ostatni ruch w dół. Część środkowa wygląda nawet lepiej! Niestety, rezultaty dalej nie są satysfakcjonujące. Wydaje się, że strategia inwestowania w fundusz z najmniejsza roczną stopą zwrotu ma zbliżone wady do poprzednio testowanej, ze stopą najwyższą: uporczywie trzyma się spadającego funduszu oraz jest w stanie skorzystać z odbicia. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, że wynik roczny zmienia się bardzo powoli, a zdołowane notowania wreszcie po pewnym czasie odbijają. Znowu stopa zwrotu za 12 miesięcy jako jedyny wskaźnik nie wydaje się dobrym pomysłem, bo nie reaguje na zmiany w krótszym okresie i nie tnie strat.

Powiedziałby ktoś, że w takim razie patrzmy na okres 3 miesiące i szukajmy najwyższego wyniku wśród funduszy. Taka strategia w tej samej grupie kończy się katastrofą (strata ponad 24% kapitału, z dołkiem ok. 36% poniżej wart. początkowej). Znaczna część funduszy po wyrwanu się do góry opada bądź ma cykliczny, falowy charakter: po zboczu wzrostowym jest spadkowe. Stąd wysnułem wniosek, że wybór strategii powinien brać pod uwagę charakter funduszu. Tylko czy to nie za bardzo brzmi jak dopasowanie strategii do historii notowań? Wygląda na to, że surfowanie po falach trendu jest bardziej złożone niż się wydaje​.

Dotychczasowe własne eksperymenty (nie opisane na blogu) skłaniają mnie do wniosku, że ta sama strategia w dwóch grupach funduszy działających na innych rynkach może dać inny wynik. I że Graal inwestowania to nie jedna strategia, ale strategia strategii - złożenie wielu algorytmów operujących na różnych grupach funduszy. Lepiej skupić się na paru z nich, niż próbować szukać uniwersalnego rozwiązania. Dlaczego? Strategie bazują na trendach oraz formacjach technicznych. Na wykresach funduszy można też je dostrzec, ale w zależności od rodzaju funduszu zmiany pojawiają się szybko lub wolno, a niektóre formacje są częstsze od innych.

Tu troszkę poluzuję wodze fantazji. Można skojarzyć tę powtarzalność np. z teorią szeregów Fouriera, która pozwala każdy sygnał okresowy rozłożyć na harmoniczne. Jeśli przyjąć, że okresowość mamy w wykresach funduszy, to każdy z nich, każda z formacji, ma inne harmoniczne. A jak mowa o harmonicznych, to trudno uniknąć skojarzenia z muzyką. Każdy fundusz inaczej gra! Ejże, muzyka i inwestycje? Gdzieś to już słyszałem...

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

czwartek, 01 marca 2018
Świętując osiągnięcie 1,5 mln klientów Revolut, o którym pisałem więcej w grudniu , wydaje fizyczne karty płatnicze bezpłatnie: nowym klientom oraz tym, którzy nie zamówili jeszcze fizycznej karty.

Jeśli miałeś chęć na taką kartę, ale opłata cię powstrzymała - teraz jest okazja. Odpowiednia zachęta-informacja powinna być widoczna w aplikacji po wpisaniu PIN. Oferta jest ważna do 9 marca 2018.

Więcej o promocji na blogu Revolut TUTAJ

sobota, 24 lutego 2018
Wpis powstał na podstawie sprawozdania funduszu z połowy 2017 roku dostępnego tutaj

Wykres wartość jednostek funduszu PKO Dóbr Luksusowych jeszcze do stycznia pokazywała wręcz niebywałą stabilność w okresie roku. To było tak zaskakujące, że postanowiłem zajrzeć do sprawozdania finansowego TFI i próbować odkryć: jak oni to robią? Od tamtego czasu notowania uległy korekcie, a poniższy tekst mam nadzieję wyjaśnia, dlaczego.

Fundusz inwestuje niemal wyłącznie w akcje, nieliczne kontrakty neutralizują go walutowo. Zajrzałem więc do listy walorów i byłem zaskoczony: tu każdy Kowalski z małżonką znajdzie sobie coś z nazwy bliskiego! Coś, co naprawdę może przekonać każdego konsumenta Jeśliby pokazać skład typowego funduszu akcyjnego osobie z ulicy, to wzruszy ona ramionami: większość nazw nic nie powie. Tu jest inaczej.
Panie na pewno skojarzą takie nazwy jak: Pandora, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Zalando, Michal Kors, Moncler czy Christian Dior.
Panowie zwrócą uwagę na nazwy Daimler, Renault, Hennesy, Peugeot, BMW, Hugo Boss, częśc zna Sketchers.
Każdy wie, czym jest Nike, Cyfrowy Polsat, Pekao albo Wizz Air.
Z polskich akcentów oprócz Cyfrowego Polsatu i Pekao jest na liście również EDInvest, Eurocash, Megaron (wybór tej trójki trochę mnie zaskoczył w zestawieniu).
Największy udział w portfelu na koniec czerwca 2017 miały spółki : Nike (5,.93%), Daimler (4,5%), Diageo (4,31%) Sketchers (4,01%). Generalnie jednak mozna mówić o sporej dywersyfikacji.

Taki portfel akcyjny nie uniknie wahań czy recesji w przypadku dekoniunktury w gospodarce, ale pomysł PKO wydaje mi się bardzo ciekawy. Postawiono na spółki produkujące przedmioty pożądania, marzeń, na modę - i jeśli konsekwentnie taka taktyka będzie realizowana, trzymając się trendu, to fundusz będzie zarazem funduszem marzeń, a marzenia to silny bodziec dla konsumentów. W portfelu zabrakło mi np. spółek technologicznych jak Samsung czy Apple, widocznie ich strategia nie obejmuje (PKO ma także fundusz technologii). Fundusz wydaje się skorelowany z S&P500 . Wahał się w wartości w 2016 r., ale i w lutym tego roku, wraz z zachwianiem giełdy amerykańskiej, a razem z nią giełd całego świata.

S&P 500 w ciągu 12 miesięcy urósł o niecałe 15%, w 3 lata - niemal 29%. PKO Dóbr Luksusowych miał porównywalny wynik roczny, zaś trzyletni ciut lepszy - ok. 35%. Z kolei za pięć lat to indeks S&P500 pokazuje lepszy wynik (83% vs 69 %). W porównaniu z kilkoma funduszami akcji amerykańskich, jakie przeglądałem na analizy.pl, PKO Dóbr luksusowych miał mniejsze odchylenie (ok. 3,1%, gdy pozostałe przynajmniej kilka dziesiątych % więcej). Być może fundusz daje jakieś korzyści, jeśli chodzi o zmienność i odchylenie, ale trudno wykazać, by był w stanie stale bić indeks. Należy więc traktować go zgodnie z klasyfikacją jako fundusz akcji o ryzyku 5 w skali 7-mio punktowej.

Zaglądanie do sprawozdań TFI to czynność wymagająca nieco czasu, mało klientów ją robi. Format sprawozdań nie zawsze jest przyjazny dla analiz, a ich aktualność jest trudna do określenia, raczej ograniczona. Dlatego mam pytanie do Czytelników, czy byliby zainteresowani podsumowaniami inwestycji jak powyższe?

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

Tagi: TFI
12:13, cyfrowyja , Fundusze TFI
Link Komentarze (3) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 90
| < Czerwiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.