Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
sobota, 21 października 2017
Na blogu Filipa jakiś czas temu przeczytałem analizę wskazującą na skuteczność inwestowania pod rekomendacje kupna, gdy wycena akcji spółki jest istotnie wyższa niż obecna (autor proponował, by skupić się na spółkach z wycenami ponad 50% ceny z dnia rekomendacji). Zachęcony tym przykładem postanowiłem spojrzeć na wysokie rekomendacje sprzed roku czy półrocza na stronach bankier.pl. W ciągu roku WIG urósł o ponad 30%, a tylko kilka procent w ostatnie 5 miesięcy, więc z rezerwą, ale i wymagając, poszukałem prognoz.

Faktycznie jest sporo trafień w tej grupie, są giełdowi bohaterowie - ale są i kompletne pomyłki. I właśnie im poświęcę wpis, bo unikanie pomyłek umożliwiłoby znaczną poprawę wyniku tej strategii, który to pozostawia trochę do życzenia. Nie żądam od domów maklerskich precyzji aptekarza w prognozach, ale silne rekomendacje powinny mieć swoje podstawy i przynajmniej częściowe przełożenie na rynek. W końcu to podmioty wyceniające akcje powinny brać odpowiedzialność za swoją pracę, prawda?

Moim "topowym" prognostą tego okresu jest East Value Research, które to dwukrotnie wyceniało wysoko spółkę Braster: w lutym na 36,80 a w kwietniu na 35,20. Obecna cena to 8zł. To samo biuro wyceniało spółkę Innogene w końcu grudnia na 9,6zł - obecna cena to 2,90, a grudniowy szczyt wyniósł 6,6zł, kurs leciał do góry i potem spadał. Również wysoka wycena spółki Sare nie przełożyła się na wzrosty. Pozytywne prognozy EVR dotyka jakaś straszna klątwa.

Chyba młode giełdowe spółki jak Braster to powinna być oddzielna kategoria wycen. DM mBank rekomendował dwukrotnie spółkę TXM. Wykres od debiutu wygląda dziś jak wodospad. Ale Niagara to lepsze określenie na spadek notowań na spółce Maxcom, którą w lipcu rekomendował DM BZ WBK.

Wpadki zdarzają się niemal każdemu. DM Vestor wyceniał dwukrotnie wysoko Mex Polska, na 11-12zł. Obecna cena 4,80. Polwax był bohaterem spadków parokrotnie w tym roku, rekomendacje DM mBanku były powyżej 24zł - obecnie kurs dryfuje ponad 12zł. Kiepski sierpień Izobloku to spadek akcji ok. 30%, a na spółkę stawiał DM BZ WBK parokrotnie, ostatni raz w lipcu: wycena 223zł, dziś akcja warta 121,4zł. Również nie do końca wypaliła prognoza na ZEPAK, który po lipcu spada. DM BOS w marcu mówił 'kupuj' Tower Inv. , a kurs od tamtej chwili spadał.

Było też parę mniejszych obsunięć i nie zrealizowanych wzrostów wskazywanych kandydatów. Wydaje się jednak, że chłodniej podchodząc do debiutantów, ale i mniej skutecznych DM, można znacznie poprawić wynik ww. strategii. Zamierzam dalej się jej przyglądać. Cudze strategie są trochę jak cudze buty: mogą się podobać, ale nie każdemu pasują.

piątek, 13 października 2017
Od wpisu z sierpnia mam kilka nowych spostrzeżeń odnośnie funduszy.

Rynek pozostaje łaskawy dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), które nie tylko pokonały lokaty, ale i stały się konkurentem dla banków w przyciąganiu kapitału od klientów detalicznych. Napływ pieniędzy wskazuje na to, że klienci szukają zysków ponad inflację, a banki nie rozpieszczają oprocentowaniem depozytów. Ponadto widzę, że dla wielu funduszy korzystna będzie niska baza z 2016 r., bardzo prawdopodobne więc, że utrzymają stopy zwrotu 12M na wysokim poziomie. A to powinno napędzić klientów.

Notowania surowców znowu miały liczne wahania, by ostatecznie wybić z krótkoterminowego trendu spadkowego. Oczekiwania inflacyjne powinny wspomagać ich notowania. Na wykresach funduszy można zauważyć odbicie, ale przedwcześnie byłoby mówić o hossie.

Fundusze akcji polskich wskazują mieszane zachowanie: część z nich rośnie wraz z WIG i WIG20, nawet niektóre fundusze MISS (AXA, Skarbiec). Można powiedzieć, że osoby, które pozostały w funduszach akcji "zwykłych" mają powody do zadowolenia: notowania wielu funduszy powoli się wspinają. W terminie 6M mocno zachowywały się np. fundusze Investor, ale i Unikorona, PKO, NN, KBC sobie dobrze radziły uzyskując ponad 10% zysku. Nie warto więc było rezygnować całkowicie na rzecz bezpiecznych aktywów, ale raczej obserwować wykresy (układ: dołki i górki) i wybiórczo podejść do funduszy akcji.

Przy okazji zauważyłem fundusz o szczególnie dużej stopie zwrotu za 3M, 6M, 12M. To lewarowany Quercus lev. W okresie rocznym uzyskał ponad 100% zysku! Nie namawiam na ten fundusz, to ciekawostka dla amatorów ryzyka obstawiających wzrosty WIG/WIG20.

Z innych spostrzeżeń - od ostatniego wpisu wyraźnie odbił fundusz Skarbiec Globalny MiSS - wygląda na to, że świat nie podziela poglądu na małe spółki jaki mamy na naszej giełdzie, gdzie sWig80 spada. Ponadto parę funduszy Ameryki Łacińskiej zachowało się mocniej.

Zastanawiając się nad efektem bazy 3/6/12 stworzyłem algorytm indykatora mający na celu wczesne wskazanie funduszy, których notowania poprawiły się po okresie spadków. Pierwsze wskazania dotyczą głównie funduszy surowcowych, potwierdzając moje wcześniejsze poglądy na ten segment. Trudno jednak te wskazania potraktować jako sygnał inwestycyjny w momencie, gdy cieszą się zainteresowaniem i rosną inne typy funduszy. To mój eksperymentalny wskaźnik, którego nie testowałem, wrzucam te fundusze do obserwacji.

Tagi: TFI
22:51, cyfrowyja , Fundusze TFI
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 września 2017

Mija ponad pół roku 2017, TVP i inne media przychylne PiS od miesięcy opowiadają o sukcesie gospodarczym rządu, który polega na wzroście ściągalności VAT poprzez uszczelnienie systemu. Powtarzane jest hasło "wystarczy nie kraść" i wskazywana nadwyżka w budżecie. A jak to się ma do faktów?

Względem 2016 wzrosły płace - ok. 6.6% r/r w lipcu. Przyczynia się do tego nie tylko rynek pracownika, ale i rekordowy wzrost płacy minimalnej o 8% i zdecydowany nacisk na umowy godzinowe o pracę - faktyczne 13 zł za godzinę, do tego spada bezrobocie o ok. 1.4 pp. Mamy też program 500+ wpompowujący w tym okresie ok. 6 mld zł więcej r/r. Nic więc dziwnego, że rośnie też konsumpcja: sprzedaż detaliczna liczona w cenach bieżących rośnie ok. 8%, a VAT ok. 7,9% - czyli niemal proporcjonalnie. Jeśli nastąpiło tu jakieś uszczelnienie, to są to kwoty ginące w skali konsumpcji, której przyczyną są zmiany na rynku pracy i jego uszczelnienie. I to jest sukces rządu, a telewizyjne hasła to głównie propaganda.

Przypływ gotówki jest konsumowany, a budżet na tym korzysta i to w wielonasób: rośnie wpływ z PIT, składki ZUS (przedsiębiorców także - od płacy minimalnej), no i VAT. Stąd dobre wyniki budżetu. Ale jest druga strona medalu. W płacach w budżetówce będzie konieczna podwyżka, rośnie koszt pracy, a do tego pobudzono inflację. Na inflację wpływ ma nie tylko fakt, że więcej jesteśmy skłonni wydać, ale też koszty pracy. Praca zdrożała szczególnie tam, gdzie była najtańsza: w restauracjach, barach, kinach, ochronie mienia, sklepach - tam, gdzie płacono słabo. Wyjaśnię to na przykładzie firmy Gwarant.

Spółka Gwarant zajmuje się ochroną mienia (sklepy, budowy, stacje, osiedla itp.) i jest zależna od Impela. Dotąd generowała dla niego zyski. W tym roku w spółce głównie na skutek zmian cen pracy koszty wynagrodzeń wzrosły o około 24%. Płacili pracownikom słabo, teraz płacą przepisowo. Oznacza to też, że wcześniej generowane zyski niemal wyparowały i spółka musi negocjować kontrakty, by przetrwać. Skutkiem jest podwyżka cen usług - adekwatnie do płac. Na taki szok cenowy klienci nie zawsze chcą przystać i czasami rezygnują. To z kolej powoduje zahamowanie przychodu i spadek zapotrzebowania na pracę. W konsekwencji klienci są zmuszeni zapłacić wyższe ceny lub ograniczyć konsumowanie usług. Wzrost cen przełoży się na koszty klientów generując za jakiś czas inflację. Póki co topnieją zyski i to boli małe i średnie firmy. Podsumowując, rynek pracy wyciąga z nich pieniądze, co grozi nie tylko inflacją, ale również ograniczeniem przychodów i zysków firm. Budżet państwa odczuje te problemy z opóźnieniem, gdy wzrosną koszty obsługi długu, koszty pracy w budżetówce i ceny usług kupowanych przez państwo.

W 2018 roku znowu wzrośnie płaca minimalna (5%) i utrzyma się presja płacowa; nie będzie to jednak tak duży impuls jak w roku bieżącym. Warto dodać tu tło demograficzne: mamy rynek pracownika, mniej osób zaczyna pracę niż ją kończy. Liczba urodzeń rośnie o ok. 15 tys., ale rośnie też liczba zgonów, przyrost jest bliski zera. Ciężko będzie utrzymać taką dynamikę urodzeń, bo średnia wieku rośnie i przekroczyła 40 lat. Dlatego oceniam, ze nie ma wielkich szans na powtórzenie sukcesów połowy roku 2017, a zwiększa się liczba zagrożeń. Pojawi się tez efekt wysokiej bazy, trudno będzie o równie wysoką dynamikę. Stąd powstaje obawa, że nadwyżka budżetu zniknie jak sen, zaś inflacja albo jest zaniżona, albo pojawi się wkrótce.

piątek, 18 sierpnia 2017

Ostatni wpis na temat funduszy popełniłem w maju tego roku, co przez ten czas zmieniło się w funduszach?

Dla funduszy bezpiecznych (pieniężne, obligacji korpo), jakie obserwuję, był to kolejny dobry kwartał, dla niektórych z nich drugi wyraźnie lepszy kwartał względem poprzedniego roku. Liczę na kontynuację tego trendu; już teraz wyniki wielu funduszy są konkurencyjne względem lokat. Nie obyło się jednak bez wpadki na obligacjach - jednak nie Action, jak oczekiwałem, ale Sygnity było emitentem, którego papiery przecenił fundusz KBC Obligacji Korporacyjnych. Na wykresie spadek ma wielkość około 0,7%, jak na tę grupę spory, choć nie wyjątkowy. Co jakiś czas nawet doświadczeni zarządzający mają straty, wynik roczny dalej jest przyzwoity, co świadczy o rozsądnej dywersyfikacji. Inne fundusze nie wykonały takiej przeceny, mimo że mają również te papiery (np. Allianz) - na tym tle KBC wygląda bardziej wiarygodnie, mimo wpadki. Z drugiej strony co ich podkusiło, by pakować się w emitenta, którego akcje spadają z przerwami 10 lat ?

Przy okazji, pozwolę sobie wymienić fundusze, których wykresy obserwuję, bo wskazują na dość dużą stabilność:
Aviva Investors FIO Dłużnych Papierów Korporacyjnych
Investor Parasol FIO Investor Płynna Lokata
KBC Parasol FIO KBC Subfundusz Pieniężny
Quercus Parasolowy SFIO Subfundusz Quercus Ochrony Kapitału
Skarbiec FIO Subfundusz Skarbiec - Obligacji Globalnych
UniFundusze FIO Subfundusz UniKorona Pieniężny
UniLokata

Unilokata nie pokazała żadnych strat związanych z Action, a jej wykres wydaje się nawet bardziej dynamicznie rosnąć - tak jakby przecenę wykonano wcześniej w małych kroczkach. Dość niejasne jest dla mnie wycenianie składników funduszu. Jest to jednak jeden ze stabilniejszych trendów, razem z Quercus, jaki obserwuję.

Fundusze surowców najpierw spadały, by odbić, teraz znowu spadają - przy czym wpływ znów ma ropa, zaś niewielki wzrost wydaje się być zasługą żywności. Dalej trzymam tu małą pozycję. Trend ropy jest nieco spadkowy, zastanawiam się nad tym, czy nie próbować łapać dołka; surowce zwykle nie spadają do zera.

Fundusze akcji dalej zachowują się w sposób mieszany: maluchy spadają, średniaki się wahają, duże firmy nieśmiało rosną, a z nimi WIG i WIG20. Oczekuję na zmianę tego trendu (może odwrócenie zależności?), nie mam już od dawna funduszy małych spółek.

Mojej uwagi nie przyciągnęły żadne fundusze spoza Polski. Może to błąd, ale nie mam zaufania do rynku tureckiego ani rosyjskiego w obecnej sytuacji politycznej.

sobota, 05 sierpnia 2017
Kotłownia (ang. boiler room) - firma kreująca gorącą atmosferę wokół wybranych instrumentów finansowych w celu osiągnięcia korzyści; stosuje psychologiczne triki, by skłonić klienta do zawarcia transakcji.

Link do odcinka 6

Historia kolejnej kotłowni łączy się z losami firm z poprzedniego odcinka. Jednym z jej klientów jest platforma Globtrex. Losy Globtrex to kolejny ciekawy wątek. Strona początkowo powołana i markowana przez zarejestrowaną w Polsce spółkę BridgeStone Capital Management S.A. miała za zadanie zdobyć klientów dla Saxo Banku, jako "introducing broker”. Introducing Broker to firma, która podpisuje umowę o współpracy z brokerem, a za “ściągnięcie” klienta do brokera dostaje prowizję od obrotu klienta. Saxo Bank jednak wycofał się z Polski, a Globtrex jeszcze w 2011 r. stał się własnością Safecap Investments (zob. poprzedni odcinek) za czasów prezesa Nicolasa Treppidesa. Wówczas zainteresował już kotłownie, gdyż obecnie strona jest zarejestrowana na firmę Arguento Limited z Cypru przez Mariusza Kokocińskiego. Trudno wskazać kiedy doszło do sprzedaży strony - być może miało to miejsce podczas restrukturyzacji Safecap. Dla przypomnienia, Arguento Limited zainwestowała w spółkę Capitalquest, w której miejsce znalazła część pracowników BSC Capital z Czech. Marcin Kokociński reprezentował w przeszłości Bohemia IZ oraz Felson. Na stronach Globtrex.com dowiadujemy się jednak, że Globtrex jest znakiem handlowym firmy Coverdeal Holdings. Trudno zrozumieć co łączy firmy Arguento i Coverdeal, ale oddział Coverdeal w Polsce rejestrował Frantisek Martinek, stąd wnioskuję, że Globtrex tak czy inaczej zależny jest od czeskiego zarządu. Globtrex ma w ofercie kilka rodzajów kont i platformy tradingowe, pełni więc dotąd swoją pierwotną rolę - ale już nie dla Saxo Banku, choć ta nazwa bywa jeszcze wymieniana przez marketingowców.

Firma Netmore to kolejna po Felson z kotłowni, która współpracowała z Globtrex. Powołana w 2015 r. w Warszawie (KRS: 0000575952), zaczynała działalność przy boku Gonoma Finance. Jedna z rozczarowanych internautek-pracownic pisze na forum o Gonomie: “[...], nie wypłacane są wynagrodzenia, fikcyjne umowy zlecenia z firmą netmore, która działa podpięta pod Gonome Finanse na Grzybowskiej 87 w Warszawie,a pracownicy dzwonią w imieniu Keystock. Tak też robiłam i nie doczekałam wynagrodzenia za marzec i kwiecien,a odsetki już kwotę podwoiły.”(pisownia oryginalna)

Gdy atmosfera wokół spółki Gonoma robi się gorąca i staje w stan likwidacji, Netmore przenosi się do spokojnego Lublina. Tu rekrutuje i wydzwania do klientów, niekiedy powołując się na Globtrex. Nawet ogłoszenia dot. pracy oraz przesyłki pocztowe przychodzące do spółki bywają adresowane na Globtrex. W sieci próżno szukać opinii pracowników Netmore, natomiast łatwo znaleźć wpisy niedoszłych klientów Globtrex. Jednym z nich jest red. Maciej Samcik, znany z blogu “Subiektywnie o finansach”. Inny ślad to zapis rozmowy z naganiaczem:

Netmore stosuje stare triki kotłowni czeskich, jak w "Łowcach frajerów" dzwonek sygnalizuje wpłatę, następują oklaski. W firmie wisiał plakat z hasłem upominającym: “Nie mów proszę, dziękuję, przepraszam”. Szczególnie często są stosowane triki z naganianiem na debiuty akcji. Głównym narzędziem pozostają listy telefonów do wykonania w kartonowych pudłach. Globtrex prawdopodobnie nie był jedynym klientem-platformą, dla którego zdobywano “jeleni” w Netmore. Choć w KRS spółki nie pojawia się czeskie nazwisko, a pracują sami Polacy, to pracownicy wspominają wizyty czeskiego eksperta Lukasa (zob. poprzedni odcinek), osoby, którą kierownictwo przyjmowało z szacunkiem. To budzi pytania, kto w tym biznesie naprawdę rządził i zarabiał, a kto był jedynie pionkiem czy słupem.

Ustawa o marketingu usług finansowych z kwietnia 2017 r. przerwała funkcjonowanie kotłowni. Biuro Netmore stoi puste, choć firma formalnie nadal istnieje. Kto wie, może powstanie kolejny klon czeskiej kotłowni, w kraju, gdzie będzie bezkarna? To tylko kwestia kosztów i organizacji; cała historia kotłowni wskazuje na to, że niebezpieczeństwo nie minęło, jedynie oddaliło się. Mam jednak nadzieję, że to już ostatni odcinek tego mini-serialu o kotłowniach.

To także dobra chwila, by zastanowić się nad kilkoma pytaniami:
- dlaczego KNF tak długo zwlekał z wpisywaniem na listę ostrzeżeń firm, które mają tzw. “paszport europejski” - działają transgranicznie, ale także dla klientów w Polsce
- dlaczego KNF ostrzega w broszurach przed boiler-roomami, agresywnym marketingiem, wskazuje na nieetyczne praktyki, ale firmy te nie są ścigane karnie (od niedawna jedynie prowadzony jest rejestr firm, co nadaje mu charakteru koncesji)
- dlaczego firmy finansowe korzystające z działań boiler-roomu nie są automatycznie wciągane na listę ostrzeżeń - przecież korzystają z nieetycznych dróg pozyskania klienta
- dlaczego umorzenie postępowania prokuratury zawsze oznacza wykreślenie firmy z listy ostrzeżeń KNF - przecież nie koniecznie to oznacza, że klienci tej firmy nie ponieśli szkody

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 87
| < Grudzień 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.