Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com
sobota, 30 marca 2019
Nowy wpis o funduszach jest opublikowany na nowym blogu TUTAJ.
17:43, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 marca 2019
Drodzy Czytelnicy, kopia większości materiałów na tym blogu znajduje się już pod nowym adresem bloga, na który zapraszam:

https://stopazwrotu.blogspot.com

Na nowym miejscu jeszcze jest sporo do zrobienia, znaczna część linków prowadzi do tego, starego bloga. Brakuje wielu grafik, będę je uzupełniał w najbliższych tygodniach - Agora nie wsparła autorów w tym temacie. Więcej o przenosinach napisałem już pod nowym adresem, by podzielić się paroma radami dla innych blogerów z blox.pl !

Jednocześnie rozważam użycie linków do nowego bloga na obecnym w części wpisów oraz zakładkach. Dlatego nie bądźcie zaskoczeni, jeśli przeglądarka stąd zabierze Was na nowy blog.

18:49, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
sobota, 02 marca 2019
Stało się - spółka Agora zdecydowała o zamknięciu serwisu blox.pl, co nastąpi 29 kwietnia 2019. Oznacza to, że dalsze pisanie w tym miejscu nie ma wielkiego sensu. Agora postawiła autorów pod ścianą.

Dla blogowiczów przygotowano wyeksportowane dane: wpisy i zasoby. I tu słowo ostrzeżenia dla innych autorów na blox.pl. W moim przypadku w eksportowanych zasobach brakuje ponad połowy. Eksport nie zawiera żadnej informacji o linkach ze szpalty bocznej. Wpisy są w formacie akceptowanym przez Wordpress. Jeśli tak jak ja myślisz o przeniesieniu się na Bloggera, to może być z tym kłopot - konwersja formatu pliku może się nie powieść, bo zarówno konwerter, jak i sam blogspot mają swoje błędy. To właśnie mnie spotkało podczas pierwszych prób z konwersją.

Usilnie staram się obejść te problemy, i nie rozstawać się z Czytelnikami. Rozważam też nowy adres dla bloga, nową nazwę. Chętnie rozważę Wasze pomysły, wpiszcie je w komentarzach. Przenosiny będą ciężkie, nie byłem na to gotowy, proszę więc o cierpliwość.

W tak przełomowej chwili zdradzę, skąd wzięła się obecna nazwa bloga. Uznałem słowiańskie bóstwo za symbol bytu, przed którego czterema twarzami nic się nie ukryje, ale też jako symbol różnorodności, którą ogląda. Tak i różnorodna była tematyka wpisów. Blog zaczynał jako blog osobisty, zapiski opinii i myśli od Sasa do Lasa. Dopiero później zdecydowałem specjalizować go w kierunku finansów, a były to czasy kryzysu. Po drodze eksperymentowałem też z innymi blogami tematycznymi, bez wielkiego parcia na sukces, bo w blogu widziałem świetne miejsce na zapisanie pożytecznych linków i podzielenie się nimi z innymi, a nie szukania kariery. Mój apetyt na większe grono odbiorców wzrósł, pojawiła się też afiliacja (dobre usprawiedliwienie poświęconego czasu ;-)). W dalszym ciągu jednak nie mam wielkiego parcia na reklamy - piszę o tym, co sam uważam za fajne i ciekawe.

Gdy już uda mi się przeprowadzka, napiszę po raz kolejny.

08:31, cyfrowyja
Link Komentarze (2) »
niedziela, 24 lutego 2019
Kilkukrotnie na blogu rozważałem finansowanie programu 500+. Właśnie prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział wielką zmianę w programie - objęcie nim każdego dziecka w Polsce, i to jeszcze w tym roku. Do tego dodał jeszcze kilka obietnic, w tym jednorazową wypłatę 1100 zł dla emerytów.

Wiele głosów na TT skrytykowało te obietnice jako kiełbasę wyborczą, olbrzymi koszt bez przełożenia na demografię oraz jako duże ryzyko w przyszłości odnośnie zadłużenia kraju. Zasadniczo zgadzam się z tymi argumentami, ale chce skupić się tylko na dyskusji jednej kwestii: czy wydatki te wydrenują budżet?

Dotychczasowe finansowanie 500+ pokazuje, że rząd jest w stanie skutecznie wykorzystać sytuację rynkową dla finansowania budżetu. Mam tu na myśli głównie wykorzystanie rynku pracy i demograficznego dołka. w sytuacji braku pracowników programy socjalne okazały się lewarem, który przyspieszył zmiany rynkowe, dając alternatywę utrzymania, a przede wszystkim wsparł rosnące płace minimalne. Wzrost tych płac to wzrost składek ZUS, podatków, większa konsumpcja - taki dopalacz obiegu pieniądza. Na razie trendy na rynku pracy utrzymują się, mamy rynek pracownika, wspomagają to procesy demograficzne, a otwarcie granic przez Niemcy dla pracowników z Ukrainy mogą jeszcze tu zwiększyć niedobory. Sytuacja ta jest kontrolowana przez rząd - wystarczy mniej lub więcej zezwoleń na pracę dla obcokrajowców.

Co do zmniejszenia luki podatkowej sądzę, że udało się to częściowo, natomiast medialny szum jest o wiele większy, niż rzeczywiste sukcesy. Na dobrą miarę nie ma wyliczeń, które by je potwierdzały w konkretnych liczbach.

Kolejny istotny aspekt - program nie rusza od początku roku, tylko od środka, a to oznacza niższe koszty w pierwszym roku. I choć obiecano emerytom pieniądze, to będzie to znowu kolejny dopalacz. emeryci bowiem mają mnóstwo potrzeb, szansa, że wydadzą szybko pieniądze, a te wrócą do SP jako podatki, jest olbrzymia. Być może delikatnie wydatki ogółem wpłyną na inflację, ale tu znowu żywsze są obawy przed deflacją. Dlaczego deflacja? Mniej konsumentów (demografia), mniej zakupów - to prosta droga do deflacji.

W tym roku dodatkowo można spodziewać się wpływów z NBP na poziomie ok. 7 mld zł. Ta kwota spokojnie sfinansuje potrzeby emerytów. Program PiS obejmuje też stymulację dla młodych pracowników , uważam, że ważne jest pobudzenie kreatywności i obecności na rynku ludzi młodych. Natomiast obietnicę, by podnieść progi kosztów pracy, odbieram raczej jako korektę. ​

Można również spodziewać też cichego zwiększania np. podatku od nieruchomości czy opłat miejskich, powolnego przekładania realnych kosztów prądu itd. Jedna ręka daje, druga zabiera - z tym, że grupa, której daje, nie jest identyczna z grupą, której zabiera. Jest to ukryta forma transferu majątku. Na celowniku na pewno są przedsiębiorcy, i odbieram to negatywnie. Dalej brakuje też zachęt dla naukowców, dla inwestycji zagranicznych, a to utrudnia ekspansję na zewnątrz.

W kolejnym roku część kasy wróci jako podatki, można oczekiwać znowu wzrostu PKB. Część długu sfinansuje się obligacjami, które ciągle mają wzięcie. Socjalne lewarowanie ma jednak swoje ryzyka.
Jak dotąd rząd skutecznie opóźniał podwyżki w budżetówce, worek jednak się powoli rozwiązuje i koszty nieubłaganie rosną. Ludzie nie chcą pracować na rządowej posadzie za najniższe stawki, skoro rynek daje więcej, a i socjal ich osłania. Za kilka lat spadek liczby konsumentów może zredukować też popyt na pracowników, i proces lewarowania straci sens.
Zauważalna jest również utrata siły złotego - kurs EUR przez rok nie spadł poniżej 4,25 ani na chwilę, wysoka jest też cena dolara, który odpływa z kraju. Istnieje ryzyko dalszego osłabienia złotówki, partia rządząca chętnie gra tą kartą, a każda dekoniunktura na Zachodzie mogłaby szarpnąć eksportem z Polski. Znowu rośnie też zadłużenie. Taka sytuacja jest niebezpieczna w długim terminie, jednak uważam, że za wcześnie jest wyrokować, czy ryzyko na miarę Włoch albo Wenezueli się zrealizuje - znamy jedynie część planów i zachodzących zmian. Czy Polacy sensownie zainwestują otrzymane pieniądze, czy skonsumują na zachcianki? W odpowiedzi kryje się los budżetu.

sobota, 16 lutego 2019

Dane ze stycznia


Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Obligacji Długoterminowych 295.91 MLN PLN 28.07%
2. NN (PL) Obligacji 215.81 MLN PLN 15.35%
3. Aviva Investors Akcyjny 133.89 MLN PLN 3.27%
4. PKO Technologii i Innowacji Globalny 115.24 MLN PLN 5.53%
5. UniOszczędnościowy 107.39 MLN PLN 7.07%
6. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 106.43 MLN PLN 10.02%
7. PZU SFIO UNIVERSUM 81.05 MLN PLN 2.24%
8. PZU Akcji KRAKOWIAK 79.67 MLN PLN 12.38%
9. AXA FIO Subfundusz Akcji 75.35 MLN PLN 30.14%
10. Santander Prestiż Obligacji Skarbowych 74.61 MLN PLN 17.52%

Fundusze obligacyjne i oszczędnościowe przeplatają się z funduszami akcji - to duża zmiana względem poprzedniego miesiąca, gdy w Top 10 akcji brakowało. Fundusz Avivy na rynku akcji to potentat; widać odbicie w tej grupie. Huśtawka na rynkach rozwiniętych akcji, które niedawno były w niełasce. Wyraźna obecność PKO w zestawieniu, ale nie ma tu subfunduszu PKO Skarbowy - zaraz się znajdzie, pod nową nazwą: PKO Obligacji Skarbowych.

Największe spadki:

1. PKO Obligacji Skarbowych -475.16 MLN PLN -3.28%
2. Rockbridge Subfundusz Lokata Plus -89.29 MLN PLN -32.18%
3. UniKorona Dochodowy -71.72 MLN PLN -1.3%
4. Noble Fund Akcji -61.33 MLN PLN -30.96%
5. Allianz US Short Duration High Income Bond -52.44 MLN PLN -66.13%
6. Allianz SFIO PIMCO Global High Yield Bond -50.26 MLN PLN -83.33%
7. Investor Płynna Lokata -49.93 MLN PLN -1.41%
8. GAMMA -43.96 MLN PLN -2.74%
9. Millennium SFIO Obligacji Korporacyjnych -37.4 MLN PLN -2.43%
10. Rockbridge Subfundusz Dłużny -36.35 MLN PLN -29.79%

Klienci PKO pierzchnęli ze Skarbowego do funduszu PKO Obligacji Długoterminowych - i wcale im się nie dziwię, bo ten ostatni ma aktualnie wynik około 3%. Częściowo to efekt korzystnej bazy (2 ostatnie tygodnie lutego 2018 dały mu niemal 1%). Zauważalna ucieczka z Rockbridge, który kończył współpracę z mBank SFI. Dziwi mnie natomiast obecność Unikorony, to chyba efekt słabego roku. Allianz traci na niektórych rynkach obligacji, na innych zyskuje, o czym piszę dalej. Ciekawostka: na dalszych pozycjach jest "mFundusz dla każdego" z ubytkiem -11.36%.

Najczęściej kupowane fundusze na bezpłatnych platformach

W styczniu w platformach dominowały fundusze oszczędnościowe. W mBanku zauważyłem parę razy mFundusz Lokacyjny Plus i NN Obligacji. Bossafund wymienia UniOszczędnościowy i Superfund Oszczędnościowy Plus. Na listach bywał też Ipopema Dłużny, o którym wspomniałem parę razy. W Optimie panuje BNP Paribas Obligacji, na poz 2. fundusz Investor Ameryki Łacińskiej, który miał odbicie.

Aktualności


Tematem, który głęboko poruszył mnie w dyskusjach, była przyszłość platform TFI. Grozi im zagłada. Nowe przepisy KNF wprowadzane w związku z MIFID są na tyle restrykcyjne, że nie zostawiają wiele pola do działania platform dystrybucji TFI i mogą uczynić je nieopłacalnymi. Dotyczy to wszystkich dystrybutorów funduszy, nie tylko bankowych. KNF i Ministerstwo Finansów przyjęło bardzo ostrą wykładnię zaleceń MIFID, choć nie wydaje się to ani konieczne, ani typowe. Jest za to zastanawiające. Zamiast zysków z dystrybucji miałyby się pojawić opłaty dla doradców (ktoś się z tym spotkał poza private bankingiem? przy zakupie funduszy, kiedykolwiek? po co mi doradca, jak sam podejmuję decyzję?) - jakiś mityczny twór. Takie rozwiązania dopiero musiałyby powstać. Zdaniem moich rozmówców obecne naciski są niezwykłe, a powoływanie się na unijne przepisy to mydlenie oczu. Co ciekawe, KNF i MF bardzo liberalnie traktuje branżę ubezpieczeniową, która kreuje produkty finansowe. W niej ograniczenia nie istnieją. Moim zdaniem nie można wykluczyć, że dochodzi tu do lobbingu dużych instytucji. Jeśli nic się nie zmieni, skutkiem będzie próba dostosowania się innych podmiotów (już teraz mówi się o przejęciu TFI przez banki, jak mBank) i powstanie szeregu mniejszych dróg dystrybucji funduszy (w tym online jak zrobiła niedawno AXA i PZU). Mniejszych, może tańszych, ale zarazem mniej konkurencyjnych i wygodnych dla klientów.

I tego się najbardziej obawiam - nie będzie ani platform, ani narzędzi umożliwiających zastąpienie ich. Osobiście wolałem poświęcić te 0,5% opłat rocznie niż rozdrobnić swój portfel jeszcze bardziej, niż teraz (a już przesadzam). Pewnie wiele osób dojdzie do takiego wniosku, pozostanie przy 2-3 dystrybutorach i TFI, a to może z kolei spowodować zanik TFI nie mających własnej dystrybucji.

Przejdźmy do aktualnych wyników funduszy wg notowania z 12 lutego.

Fundusze niskiego ryzyka

Wzloty w terminie 3M:
Esaliens Makrostrategii Papierów Dłużnych (SFIO) 6.5%
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 5.9%
PZU Dłużny Rynków Wschodzących (GI FIO) 5.3%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) 4.7%
inPZU Obligacje Rynków Wschodzących (inPZU SFIO) 4.3%

Jak widać taniość inPZU nie pomogła pokonać starego funduszu PZU o podobnym charakterze. Rynki wschodzące w ataku. Jeszcze niedawno w tym zestawieniu były 2 fundusze Allianz PIMCO Emerging Bonds. Jedne rynki tracą, inne zyskują.

Upadki w terminie 3M:
Allianz Obligacji Zmiennokuponowych (Allianz SFIO) -0.6%
Opera Avista-plus.pl (Opera SFIO) -0.5%
Raiffeisen Aktywnych Strategii Dłużnych (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -0.4%
Optimum Konserwatywny (Optimum FIO) (d. Optimum Gotówkowy) -0.3%
Raiffeisen Aktywnego Oszczędzania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -0.2%

Raiffeisen zdaje się znika ze sceny TFI, łączy się z BNP Paribas.

Pozostałe fundusze

Wzloty w terminie 3M:
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 19.9%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 18.0%
Investor Turcja (Investor SFIO) 16.8%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 14.1%
MetLife Akcji Małych Spółek (Światowy SFIO) 12.3%

Złoto, Turcja to hity i niespodzianka - małe spółki. Metlife, zaskoczyliście mnie. Ameryka Łacińska też miała dobry czas, jest na kolejnych pozycjach.

Upadki w terminie 3M:
Skarbiec Rynków Surowcowych (Skarbiec FIO) -11.9%
Raiffeisen Aktywnego Inwestowania (Raiffeisen SFIO Parasolowy) -11.2%
Rockbridge Superior Selektywny (Rockbridge Superior FIO) -9.6%
Superfund BLUE (Superfund SFIO) -9.4%
Novo Globalnego Dochodu (Novo FIO) -7.2%

Fatalny wynik Skarbca, nawet jak na swoją dość ryzykowną grupę.

IKB

Dla przypomnienia: IKB wskazuje na fundusze o korzystnej bazie, po spadkach, które odbijały. Nie przewiduje przyszłości, ani tym bardziej czasu odbicia. Ale to, co podaje ostatnio, to były dość celne wskazania: listopad - dług USD, rynki wschodzące, złoto, grudzień - obligacje i znowu sygnał z akcji.

Utrzymuje się wskazanie bardzo szerokie, obligacje, akcje - głównie rynków wschodzących, w tym niektóre fundusze polskich akcji, Europy Środkowej. Są już nawet fundusze mieszane. Cała lista jest długa, rynek chyba wabi początkujących.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.