Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com
piątek, 28 grudnia 2018
Od czasu mojego pierwszego wpisu z opinią o Alior Kantorze i kartach walutowych minęło sporo czasu, czy coś się zmieniło?

W dalszym ciągu uważam, że to jedna z najlepszych ofert łącząca kantor walut i walutowe karty płatnicze. Konta walutowe w Kantorze objęte są gwarancjami BFG, więc mogą służyć do długoterminowego przechowywania zakupionych walut np. na wakacje. Karty walutowe dostępne w EUR, GBP, USD są praktycznie bezpłatne (wystarczy jedna transakcja, by tak było).

W porównaniu z Revolutem drobną niedogodnością Kantoru jest dla mnie fakt, że choć można transferować środki z konta, to transfery takie będą bezpłatne tylko w ramach wymiany środków w kantorze. Nie jest to wielka wada (wiele osób raczej zakupione waluty wydaje, niż transferuje, więc limit po pewnym czasie daje jakąś swobodę). Ponadto jest on ciut droższy - różnice są widoczne przy większych kwotach. Z drugiej strony Revolut wciąż nie jest bankiem i nie ma gwarancji odpowiadających BFG.

Jeśli nie wiesz, czym jest Revolut, zobacz wpis TU.

Warto wspomnieć, że Kantor ma swój program poleceń, w ramach którego możecie polecić Kantor znajomym i zyskać 50 zł od polecenia (wcześniej było to 20, potem 30 PLN). Udana rekomendacja oznacza rejestrację (znajomego), wykonanie transakcji wymiany na min. 2000 zł. Mój kod polecenia to RMVHAZCJBFNA.

WNIOSEK O KONTO W ALIOR KANTOR

Po szczegóły odnośnie zakładania konta w Kantorze zapraszam do pierwszego wpisu TUTAJ.

sobota, 22 grudnia 2018
W tym wpisie bynajmniej nie namawiam do rezygnacji z mycia. wręcz przeciwnie, należy się myć, gdyż brud i zapach pieniędzy nam nie przysporzą, a raczej wydatków na leczenie.

W oszczędzaniu wody widzę dwa możliwe kierunki, a dominujący z nich to jak najlepsze wykorzystanie każdej kropli pobranej z kranu. Codziennie dużo wody trwonimy, wylewając ją jedną rurką do drugiej - wylewki. Im lepszy pożytek zrobimy z wody po drodze, tym większe oszczędności, a wystarczy nieco dyscypliny.

Na początek zauważmy, że problemu kosztów wody będziemy pozbawieni mając własną studnie, co oczywiście nie zdarza się w mieście, ale w domach pod miastem - owszem. Zrozumiałe jest też, że oszczędzanie warto rozpocząć od naprawy cieknących kranów oraz spłuczek toalet. To ich mechanizmy najczęściej są nieszczelne, o czym można przekonać się kładąc skrawek papieru nad powierzchnią wody muszli klozetowej. A jeśli już wymieniamy mechanizm spustowy - niech będzie on z opcją start/stop lub dwoma przyciskami dozującymi wodę.
Kolejna ogólna uwaga: woda ciepła jest parokrotnie droższa od zimnej. Dlatego nie przesadzajmy z temperaturą wody i tam, gdzie nie jest to istotne, używajmy zimnej wody.

Kąpiel w wannie to przyjemność kojarząca się z dużą ilością wody. A bywa tak, że najpierw odkręcamy oba kurki, napełniamy wannę niemal po brzeg, aby następnie przekonać się, że woda jest za gorąca lub za zimna, a do tego po zanurzeniu część by wylała się. Wówczas wypuszczamy część wody, by dolać kolejnej. O wiele rozsądniej jest przypilnować temperatury wody na początku, napełniając wannę w 30%, a potem dolać nieco ciepłej lub zimnej. Po zanurzeniu woda i tak pójdzie do góry, wypełniając wannę nawet w 70%. Tak działają właśnie wanny profilowane - oszczędność gwarantowana. W dopasowaniu temperatury pomogą nam baterie z termoregulacją, albo przynajmniej mieszające z jednym uchwytem.

Jeszcze oszczędniejszy będzie prysznic, ale pod pewnymi warunkami. Najpierw używamy go, by nawilżyć ciało. Zakręcamy, namydlamy się, stosujemy szampon. Na tym etapie użycie wody tylko spłukałoby mydło, ograniczając jego działanie. Następnie spłukujemy się. Tym sposobem woda nie cieknie cały czas, a to znaczy, że zużyjemy jej tylko tyle, ile trzeba. Zbyt duże końcówki prysznica nie są tu wskazane - dużo wody leci obok. Zakręcanie wody na mydlenie daje efekty. W filmie "Kwiat pustyni" tak oszczędnie właśnie myła się supermodelka Waris Dirie, zużywając wiadro czy dwa wody. Ponadto latem możemy skorzystać z chłodniejszego prysznica, będzie taniej i przyjemnie.

Mycie zębów pod bieżącą wodą to zły pomysł - aby płukać usta wystarczy 2/3 kubka wody. Taki plastikowy kubeczek albo szklanka pewnie jest w niejednej łazience, koszt zwraca się niemal natychmiast.

Zmywanie to temat wielu dyskusji w Internecie. Dla wielu osób to zmywarka przyniesie największe oszczędności wody i czasu. Wiele kalkulacji wskazuje, że można zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie, co oznacz szybki zwrot z inwestycji w zmywarkę. Jeśli jednak zmywacie ręcznie, to albo napuszczajcie wodę do miski lub zatkanego zlewu, albo bardzo często operujcie uchwytem baterii, by bieżąca woda nie spływała bezproduktywnie. Pomóc w tym mogą też końcówki na kran z perlatorem.

Mycie rąk najlepiej zacząć od zatkania umywalki korkiem. I tu dygresja: na zachodzie dość często spotkacie baterię z dwoma kurkami na zimną i ciepłą wodę. Niewygodne? Tak, ale ma to swój zamysł. Kultura mycia się tam przewiduje, że najpierw użyjemy korka do umywalki, potem napuścimy nieco wody zimnej i ciepłej wedle potrzeby, a następnie umyjemy się i na koniec spuścimy wodę. I to jest oszczędne.

Gotowanie z oszczędzaniem wody polega na nalewaniu jej do czajnika lub garnka w takiej ilości, jaka jest potrzebna - i ani trochę więcej. Gotujemy jajka - bierzemy mały garnek. Parówki, ziemniaki - zalewamy wodą tylko tyle, by nieco je przykryć. Wodę na herbatę gotujemy w ilości, jaką wypijemy - gotowanie na zapas nie jest oszczędne.

Podobnie sprzątanie nie musi oznaczać, że napełniamy wiadro wodą na maksa, by przetrzeć kilka metrów podłogi. Lejmy tyle, ile zużyjemy. Możemy ograniczyć się do zimnej wody, ona i tak szybko nabierze temperatury pomieszczenia.

Temat spuszczania wody w toalecie jest w internecie dyskutowany, ze skrajnymi przykładami. W tym punkcie, jeśli naprawdę chcecie oszczędzać wodę (a zwykle tak, ale bez wysiłku), sugeruje pomyśleć o re-użyciu wody. Taki wodny recycling. Czy woda z mycia się nie mogłaby służyć do spłukania toalety?

Źródło: www.homepower.com
Pewnie może. A woda po sprzątaniu? Także, choć nie każdemu się to spodoba.

Przykładów na re-użycie wody można wymyśleć więcej, np. schłodzona woda po ugotowaniu jajek może służyć do podlewania kwiatów. W przemyśle zamknięty obieg wody jest coraz częstszy, rośnie świadomość, że jest cenna i oczyszcza się ją bez końca. To dobry przykład tego, jak koszt wody może zmienić myślenie o niej.

wtorek, 18 grudnia 2018

Jeśli nie wiesz, czym jest Revolut, zobacz wpis TU.

O nowości informuje portal Cashless.pl. Revolut przenosi rachunki powiązane kart prowadzone w PLN dla polskich klientów do Danske Bank w Polsce. Zmiana na razie nie dotyczy rachunków w innych walutach - są one obsługiwane przez bank brytyjski.

Co to oznacza i co daje? Klienci będą mogli zasilać i obciążać Revoluta złotówkami robiąc zwykły przelew Elixir. To dużo szybciej niż SWIFT, a i taniej dla Revoluta. Mój rachunek już jest powiązany z NRB w Polsce (podobno miałem szczęście, bo to jeszcze faza testów), numer banku to 23600018, co formalnie oznacza:
DABA Dział Płatności Masowych
czyli dział płatności masowych centrali Danske Banku. Rachunek płatności masowych oznacza, że jest to jakby nasze indywidualne saldo w rachunku prowadzonym dla Revolut - to nie jest konto osobiste! Nie mniej jednak można przelewać na nie kwoty bez limitów typowych dla kart, także np. wynagrodzenie. Limity te zostały niedawno zniesione, Revolut jednak może w dalszym ciągu weryfikować pochodzenie większych kwot (procedury przeciwko praniu pieniędzy). Dotąd miałem obawy co do tego, że banki czepią się obciążenia swoich kart na rzecz Revolut i wprowadzą jakieś prowizje. Teraz taki ruch nie ma wielkiego sensu.

Kolejna zmiana to wprowadzenie wsparcia klientów (czat w aplikacji w g.10.00-18.00) po polsku, dzięki czemu znika bariera językowa. Dobre wieści, które mogą zaowocować większą popularnością najlepszej karty wielowalutowej.

Obsługa rachunku Revoluta w funtach w Wielkiej Brytanii umożliwia skorzystanie z promocji TransferGo, co powiesz na nagrodę 10 GBP? Zajrzyj do promocji TransferGo
sobota, 15 grudnia 2018
Nowa formuła wpisów o funduszach na moim blogu łączy informacje z poprzedniego miesiąca z garścią aktualności. Wpis jest długi, ale mam nadzieję, że ciekawy.

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Skarbowy - fio 386.55 MLN PLN 2.71%
2. Aviva Investors Akcyjny 152.57 MLN PLN 3.8%
3. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 110.65 MLN PLN 13.34%
4. NN (PL) Obligacji 90.38 MLN PLN 7.44%
5. Pekao Pieniężny Plus 64.22 MLN PLN 4.75%
6. PKO Obligacji Długoterminowych - fio 63.99 MLN PLN 7.17%
7. NN SFIO Akcji 2 63.27 MLN PLN 4.0%
8. Esaliens Parasol FIO Subfundusz Pieniężny 61.89 MLN PLN 12.38%
9. PZU SFIO UNIVERSUM 58.45 MLN PLN 1.55%
10. PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK 53.32 MLN PLN 2.12%

Tym razem wysoko uplasował się akcyjny fundusz Avivy, to duża zmiana względem października. Również dalej nie brakuje krajowych funduszy akcyjnych, choć rozwiązania niskiego ryzyka mają przewagę. TFI NN zaznacza swoją obecność.

Największe spadki:

1. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych -299.1 MLN PLN -8.16%
2. Santander BZ WBK Obligacji Korporacyjnych -182.46 MLN PLN -6.58%
3. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego -181.56 MLN PLN -12.16%
4. Quercus Ochrony Kapitału -146.28 MLN PLN -9.59%
5. UniKorona Pieniężny -134.81 MLN PLN -2.35%
6. PKO Technologii i Innowacji Globalny -115.33 MLN PLN -4.77%
7. Millennium FIO S Obligacji Korporacyjnych -98.73 MLN PLN -5.82%
8. Noble Fund Pieniężny -73.57 MLN PLN -24.9%
9. Investor Zrównoważony -71.87 MLN PLN -7.09%
10. Investor Płynna Lokata -70.53 MLN PLN -1.94%

Znowu zaskoczenie: bolesny spadek szeregu funduszy niskiego ryzyka. Santander odbiera nagrodę za zaangażowanie w Idea Bank. Ale Quercus OK, Investors Płynna Lokata w tej grupie? Chyba nie zaskoczę Was, zdradzając, że kolejne miejsce zajęła Gamma? Klienci maja dosyć niskich zysków. Wyraźna jest też ucieczka z funduszy Investors, które przecież wzięły na cel rynki rozwinięte. A tam spadki, więc ta rejterada akurat mnie nie zdziwiła.

Najczęściej kupowane fundusze

Dane z bankowych platform tylko częściowo pokrywają się ze zmianą aktywów. UniWIBID Plus, UniLokata (teraz: UniOszczędnościowy), PKO Skarbowy, Ipopema Dłużny to były popularne typy. mBank wymienia też mFundusz Lokacyjny Plus​, Bossafund UniAktywny Dochodowy, a BGŻ Optima jak zwykle nie aktualizuje danych.

Aktualności


TFI AXA imiennie zaprosiła mnie do skorzystania z oferty na nowy typ jednostki swoich funduszy. O co chodzi z typami czy kategoriami jednostek? Niektóre TFI dla tego samego funduszu różnicują warunki związane z uczestnictwem i kosztami. Np. można nabyć jednostki szczególnych typów z niższymi kosztami zarządzania, ale pod jakimś warunkiem, np. wysoką kwotą wpłaty.

W przypadku AXA tych kategorii jest aż kilka, każda ma swoją wycenę, a nowością jest kategoria D jednostek w ramach własnego programu inwestycyjnego. Oferuje on niskie koszty, brak opłat wstępnych i zarazem brak wysokiego wymogu kwotowego - jest za to ograniczenie, polegające na możliwości nabywania jednostek tylko na platformie AXA, w opcjach Programu Inwestycyjnego Tanie Oszczędzanie. Z programu, zawierającego 15 funduszy, szczególnie zainteresował mnie fundusz AXA Obligacji, będę porównywał jego wyniki własnie dla wyceny kategorii D. Szczegóły TUTAJ.

Oferta TFI AXA wpisuje się w pewien trend obniżania opłat i jednocześnie oferowania funduszy na swojej własnej platformie, jaką zainicjowało PZU funduszami indeksowymi inPZU. Przy okazji spoglądam na nie także. Słabo wygląda subfundusz Obligacji Rynków Wschodzących, za to Akcje Polskie w swojej grupie oparły się większej przecenie i pokazują konkurencyjne wyniki. Ciekaw jestem, jak będzie to wyglądać, gdy nasza giełda odbije mocniej. ​

Fundusze niskiego ryzyka.
Dane liczbowe z notowań 11 grudnia. Zerknijmy najpierw na to, komu w krótkim terminie poszło dobrze, a komu nie - migawka notowań.

Wzloty w terminie 3M:
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 7.5%
Allianz PIMCO Emerging Local Bond (Allianz SFIO) 3.5%
UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) 3.2%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) 2.6%
Allianz Polskich Obligacji Skarbowych (Allianz FIO) 1.9%

Upadki w terminie 3M:
NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (NN SFIO) -3.4%
Allianz PIMCO Global High Yield Bond (Allianz SFIO) -2.7%
Skarbiec Global High Yield Bond (Skarbiec - Global Funds SFIO) -2.2%
Pekao Obligacji Europejskich Plus (Pekao Walutowy FIO) -1.9%
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (Skarbiec FIO) (d. Skarbiec Lokacyjny) -1.8%

Obligacje "nowoeuropejskie" to oczywiście turkobondy, które mocno odbiły. Skala odbicia robi wrażenie, a zmienność, nie ukrywam, odstraszyła mnie. Wyraźnie nie idzie funduszom Global High Yield Bond. Fundusze obligacji dalej miały pod górkę po aferze KNF i Getin, są tu jednak oznaki ożywienia. Uważam w dalszym ciągu, że ten segment ma szanse na mocniejsze odbicie. Zainteresował mnie fundusz NN Obligacji, Ipopema Dłużny oraz BGŻ BNP Paribas Obligacji. Co ciekawe, zachowania niektórych funduszy quasi-tureckich było bardzo mocne, porównywalne do akcji.

Pozostałe fundusze
Hop i bęc, czyli skrajne zmiany w funduszach na przestrzeni 3 miesięcy:

Wzloty w terminie 3M:
Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) 20.1%
Investor Turcja (Investor SFIO) 19.6%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 14.0%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 13.0%
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 8.1%

Upadki w terminie 3M:
Investor Akcji (Investor FIO) -20.6%
Allianz Małych Spółek Europejskich (Allianz SFIO) -20.0%
QUERCUS Europa (Parasolowy SFIO) -19.4%
Investor Nowych Technologii (Investor SFIO) -19.2%
Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -18.5%

Odbicie w przypadku akcji tureckich to jeden z niewielu segmentów na plusie. Rynki rozwinięte dalej spadały, a światełko nadziei przyświeca rynkom wschodzącym, gdzie spadki aktualnie zatrzymały się.

IKB

IKB wskazywał w listopadzie na dług USD, potem na akcje tureckie, a obecne wskazania są coraz szersze i liczniejsze: niektóre fundusze krajowych obligacji, akcje rynków wschodzących i środkowej Europy, złota. Wskazania są na tyle świeże, że jeszcze się nimi nie kieruję, choć jak widać wyżej mają potwierdzenie w danych numerycznych. Odbicie na akcjach tureckich jest na razie jakieś słabe, być może z powodu rynków rozwiniętych.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 14 grudnia 2018
Już wczoraj Revolut pochwalił się na blogu licencją bankową (TUTAJ).

Czy to coś zmienia dla klientów? Aktualnie nie. Posiadanie licencji nie oznacza bycia bankiem, bank trzeba założyć, klientów zmigrować lub zachęcić do przejścia itd. Posiadanie karty Revolut przez pewien czas nie będzie jednoznaczne z bankowym bezpieczeństwem depozytów. Z wpisu wynika też, że na cel, jakim będzie bank, brana jest pod uwagę Litwa, ale zapowiadana jest też ekspansja. Revolut wiąże wiele nadziei i planów z bankiem, w tym usługę direct debit i zmniejszenie awaryjności płatności.

Tagi: Revolut
18:06, cyfrowyja
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 93
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.