Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
poniedziałek, 19 listopada 2018
Na szybko: szczegóły zawiera artykuł Analizy.pl.

Trochę późno jest dla klientów łapać orient, mleko się rozlało: widać spadki w kilku funduszach, szczególnie tych mających ponad 1% obligacji ( jak sądzę spadki jednostek dotyczą głownie obligacji notowanych). Traci Gamma Obligacji Korporacyjnych oraz Papierów Dłużnych, Alior Papierów Dłużnych i Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (ale trafiona nazwa!). Zastanawiam się, czy Sebastian Buczek utworzył fundusz R3 w Quercus (R1 tworzona na papier Getback, potem informowano o braku papierów tureckich już bez szczegółów).Dziś Quercus TFI poinformowało, że fundusz ten (jak i pozostałe z oferty tego TFI) ekspozycji na obligacje banków już nie posiada.(z tekstu analizy.pl)

Jeśli sytuacja w bankach się ustabilizuje, to oczywiście otworzy drogę do wzrostów - o czym warto pamiętać.

piątek, 16 listopada 2018
Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl.
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Skarbowy 558.0 MLN PLN 4.08%
2. PZU Papierów Dłużnych POLONEZ 166.51 MLN PLN 13.18%
3. GAMMA 164.99 MLN PLN 10.51%
4. Investor Płynna Lokata 164.11 MLN PLN 4.73%
5. NN (PL) Obligacji 145.75 MLN PLN 13.63%
6. PZU Gotówkowy 117.12 MLN PLN 10.48%
7. Pekao Pieniężny Plus 107.23 MLN PLN 8.61%
8. Millennium Depozytowy 78.48 MLN PLN 4.69%
9. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 77.77 MLN PLN 10.35%
10. Pekao Gotówkowy 74.56 MLN PLN 1.6%

Ponownie królują najstabilniejsze fundusze, i to takie, które są powiazane z bankami kontrolowanymi przez państwo. PKO Skarbowy zasilany przez państwowe instytucje chyba na wieki pozostanie na pierwszym miejscu. Wysoko zawędrowało tu PZU i Gamma. Pozycja PZU to, jak podejrzewam, skutek konwersji z innego funduszu tego towarzystwa. Podobnie może być w Millennium, co zobaczycie dalej. Brak funduszy akcji rynków rozwiniętych, jakie miesiąc temu się trafiały, to z kolei efekt spadków na giełdzie amerykańskiej. Funduszu polskich akcji próżno szukać nie tylko w kolejnej dziesiątce - nie ma ich nawet w setce kolejnych pozycji. Nie ma też UniLokaty, UniWIBID ani Quercusa. Problem w tym, że nie widzę tu funduszy przebijających lokaty, może z wyjątkiem NN Obligacji.
A kto spada?

Aviva Investors Polskich Akcji -89.26 MLN PLN -11.28%
UniLokata -101.43 MLN PLN -6.44%
Investor Nowych Technologii -105.16 MLN PLN -30.11%
Quercus Ochrony Kapitału -111.13 MLN PLN -6.79%
UniKorona Pieniężny -131.29 MLN PLN -2.24%
Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych -157.52 MLN PLN -4.12%
Investor Zrównoważony -169.73 MLN PLN -14.35%
Aviva Investors SFIO Akcyjny -203.67 MLN PLN -4.83%
Investor Zabezpieczenia Emerytalnego -220.8 MLN PLN -12.88%
PKO Technologii i Innowacji Globalny -260.72 MLN PLN -9.73%
PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK -335.55 MLN PLN -11.76%

Aviva Akcyjny to największy fundusz z polskimi akcjami, około 4 mld aktywów - tak jak wiele innych zalicza spadki. Mocno spadają aktywa funduszy rynków rozwiniętych (Investor Nowych Technologii - porażka, -30 % !) i rozwiązania mieszane. Spadają aktywa nawet w powoli rosnących funduszach: UniLokacie i Quercusie - całkiem możliwe, że pieniądze szukają nowego miejsca na rozhuśtanym rynku.

poniedziałek, 12 listopada 2018
Metoda kopertowa to jedna z najstarszych i najprostszych metod planowania budżetu. Po wypłacie należy włożyć pieniądze do kopert przeznaczonych na poszczególne cele: opłaty (czynsz, prąd, woda, gaz, itd.), jedzenie, ubranie, transport, rozrywka, chemia i kosmetyki, itd. Zapisujemy na kopercie cel, kwotę i datę. Następnie realizujemy wydatki pieniędzmi z właściwej koperty, jeśli zostaje reszta, wkładamy ją z powrotem. W ten sposób szybko mozna przekonać się, czy budżet jest dobrze zaplanowany i wystarczający - w przeciwnym razie koperty opróżnią się przed czasem, a to sytuacja niedopuszczalna. Jeśli pieniądze z kopert zostają, można przeznaczyć je na kolejny miesiąc lub dodać do oszczędności, "poduszki bezpieczeństwa". Z początku można popełniać błędy i np. brakuje na chleb, a zostaje kasa na kosmetyki - wówczas korygujemy budżet. Jednak gdy kolejny raz pojawia się problem braku pieniędzy, trzeba się ograniczyć i przemyśleć zarówno podział budżetu, jak i możliwość dodatkowego zarobkowania. Pomocne może być też podzielenie wydatków na jedzenie na tygodnie, a większych wydatków na skalę roku.

Ta metoda wydaje się prymitywna, ale ma szereg zalet: uczy dyscypliny, gospodarowania i oszczędności, działa bez komputera i banku, może ją stosować gospodarstwo jednoosobowe i wielodzietna rodzina. Stosowały ją nasze babcie i teraz stosuje niejedna młoda osoba, podbudowując swoją niezależność finansową i wystrzegając się zbędnych kredytów. Wadą metody jest operowanie gotówką, która może wpaść w ręce złodzieja. Jeśli połączyć tę metodę z comiesięcznymi zapiskami o rezultatach na koniec miesiąca (lub, co lepsze, spisem wydatków - wystarczy do kopert wkładać paragony) - powstaje historia budżetu.

Udoskonaleniem metody kopertowej jest odłożenie części pieniędzy - przewidywanych oszczędności - z dala od innych, najlepiej na lokatę lub konto oszczędnościowe. Jest to zgodne z ideą "najpierw płać sobie". Skorzystamy z tych kwot w sytuacji awaryjnej (np. utrata pracy) lub przy realizacji ważnego celu życiowego (np. studia).

Zwolennicy bankowej technologii mogą tę metodę znacznie ulepszyć. Zamiast kopert zastosować menadżera finansów, pokazującego na bieżąco wydatki z podziałem na rodzaje. Taką funkcję ma bankowość internetowa i mobilna wielu banków, np.w Millennium. Banki nauczyły się już automatycznie dzielić wydatki na kategorie na podstawie kodów MCC przy płaceniu kartami i nazwy instytucji przy płaceniu przelewami. Płatności kartowe są więc podstawą tej metody; wypłaty z bankomatów trzeba kategoryzować. Aplikacje bankowe pozwalają edytować przypisanie do kategorii każdej transakcji, by skorygować błędy. Potem można przeglądać raporty okresowe w rozbiciu na różne podziały: miesięczne, wg typu itd. Przykładowo, dla konta w Millennium możliwa jest też obserwacja aktualnego stanu wydatków na kategorie ze wskazaniem kwot.

Nawet jeśli Twój bank nie ma tej funkcji, to znajdziesz ją w uproszczonej formie aplikacjach kart fintechów, jak Curve czy Revolut. Apki kart posiadają nawet funkcjonalność dołączania fotek paragonów do pozycji na wyciągu.
Więcej o karcie Curve pisałem niedawno (bezpłatna, jest promocja, dają 5 funtów).

Aplikacje mobilne jeszcze nie pozwalają jeszcze planować budżetu, ale internetowe jak najbardziej tak. Kontynuując przykład Millennium, w opcji "Budżet" można zaplanować wydatki na każdą z kategorii (a raczej podkategorii) na każdy miesiąc z osobna albo na okresy dłuższe. Podobną opcję znajdziemy w mBanku, choć tu jeszcze apka mobilna nie wspomaga menedżera, a podziały są jedynie miesięczne. Jestem pod wrażeniem, jak bardzo menedżer finansów został rozwinięty przez banki. Jeśli nawet podobno pozbywanie się gotówki z kopert ma mocniejsze działanie psychologiczne, to wydając pieniądze kartą właśnie tu stworzono silne narzędzie kontroli.

Posługiwanie się planerami budżetu początkowo wydaje się trudne. Proponuję robić to stopniowo, np. zaplanować budżet w podziale na kilka głównych kategorii lub skupić się na jednej-dwóch kategoriach, by odpowiedzieć sobie na pytania typu "gdzie znikają pieniądze?", "czy nie za dużo wydaję na rozrywkę?", "ile wydaję na jedzenie?". Na pewno tego typu pytania chodzą Wam po głowie, a odpowiedzi mogą prowadzić do ciekawych wniosków.

Wracając do tematu głównego: można łączyć metodę kopertową z nowoczesnymi narzędziami w taki oto przykładowy sposób:
1. Zaplanuj swój budżet wstępnie w aplikacji lub choćby na kartce, obliczając kwotowy i procentowy udział każdego z wydatków w wydatkach ogółem.
2. Na początku miesiąca, po wypłacie, przelej planowaną kwotę oszczędności na konto oszczędnościowe. (“płać najpierw sobie”). Jeszcze lepsze może być odkładanie na kilku kontach, przeznaczonych na różne cele (poduszka bezpieczeństwa, wakacje, emerytura...). Konta celowe banki też wspierają.
3. Wykonuj wydatki miesięczne obserwując w menedżerze finansowym, czy przekraczasz plan. Posłuż się w sytuacji awaryjnej kontem oszczędnościowym.

Zachowanie dyscypliny i umiejętne wykorzystanie karty kredytowej wraz z kontem oszczędnościowym może przynieść dodatkowe korzyści, jakich nie da koperta: na krótkie okresy można więcej środków przeznaczać na oszczędności. Tu też widzę pole rozwoju dla aplikacji na przyszłość. Wyobraźcie sobie, że aplikacja automatycznie przewidywałaby Wasze wydatki kartą kredytową na podstawie średnich i z góry tę kwotę odkładała na konto oszczędnościowe wraz z planowymi oszczędnościami. Każde przekroczenie planu (także z podziałem na kategorie) oraz przekroczenie średniej ponad typowe odchylenie generowałoby komunikat ostrzeżenia i umożliwiało korektę budżetu. Na dzień przed spłatą karty kredytowej odpowiednia kwota automatycznie byłaby zdejmowana z konta oszczędnościowego (mam nadzieję, bezpłatnie). Skorzystalibyście z takiej opcji?

Dajcie znać, czy korzystacie z opcji do planowania budżetu i jak Wam idzie. Co się podoba, co nie?

czwartek, 08 listopada 2018
Latem 2017 roku opisywałem w odcinkach Historię czeskich kotłowni. Kotłownia (ang. boiler room) to firma kreująca gorącą atmosferę wokół wybranych instrumentów finansowych w celu osiągnięcia korzyści; stosuje psychologiczne triki, by skłonić klienta do zawarcia transakcji. Jeśli przeczytacie wszystkie odcinki moich wpisów, zrozumiecie, jaki był udział obywateli Czech w tej dziedzinie. Nietrudno domyśleć się, że oszukańcza działalność nie może dobrze się skończyć.

Koniec ten zajął jednak mnóstwo czasu. Podobno śledztwo toczyło się dwa lata, a jeszcze przed nim kotłownie funkcjonowały dość długo, jak możecie wyczytać w mojej Historii. Dziś informacja w prasie o zatrzymaniu 19 osób oskarżonych o oszustwa na 18 mln zł. Co ustaliła prokuratura: "zatrzymani działali w ramach podmiotu zarejestrowanego na Cyprze posiadającego oddział z siedzibą w Warszawie, a także spółek Gonoma Finance sp. z.o.o., Sonoma Polska sp. z.o.o., GKFX Financial Services sp. z.o.o., Seremar sp. z o.o. , Covederal Holdings Limited sp. z.o.o. i innych. " - komentuje prokuratura.[...] W toku śledztwa ustalono, że obywatele Czech pod postacią wielu fikcyjnych spółek zakładanych przez obywateli polskich jak i obcokrajowców, zawierali umowy o współpracy z podmiotami prowadzącymi działalność w zakresie prowadzenia platform inwestycyjnych (keystock.com, GKFX, Varengold, Globtrex i innych).[...] Pieniądze wpłacane przez „inwestorów” na rachunki spółek były, bez inwestowania, transferowane za granicę, m.in. do podmiotów w Hong Kongu, Wielkiej Brytanii, Czechach, na Wyspach Marshalla i innych krajach. Telefoniści za zwerbowanie osób, które decydowały się „zainwestować” środki otrzymywali wysokie prowizje, rzędu kilkudziesięciu procent od dokonanej przez „inwestora” wpłaty. ". Dłuższy tekst jako jeden z pierwszych pojawił się na tvp.info.

Czuję, że wkrótce poznamy jeszcze więcej faktów na temat funkcjonowania tej grupy naciągaczy. Na stronach CBŚP dowiadujemy się, że wśród zatrzymanych są nie tylko Czesi ale też jeden Izraelczyk i prawdopodobnie Polacy. Jest też kilka zdjęć. Spółki wymienione przez prokuraturę od dawna są na liście KNF. Ostatnie dopisanie czeskich i pokrewnych kotłowni miało miejsce w marcu 2018 r.

piątek, 02 listopada 2018
Rollercoaster na lirze tureckiej, dalsza część afery Getback i panika na funduszach Altusa. Co zwróciło moją uwagę w tym niespokojnym czasie?
Link do poprzedniego wpisu z tej serii TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka

Lira odzyskała część wartości, którą utraciła w sierpniu i lipcu, ale w październiku nie wpłynęło to specjalnie na większość funduszy pieniężno-obligacyjnych. Mam jednak wrażenie, że powoli część z nich odzyskuje siły. Unikorona Pieniężny i Uniaktywny Pieniężny zanotowały nowe szczyty, mimo spadku aktywów . Osłabienie w sierpniu notowaniami obligacji tureckich zostało odrobione we wrześniu. Wiele funduszy obligacji przestało spadać, choć ich wynik dalej pozostawiają sporo do życzenia. Ale już wkrótce będzie okazja, by skorzystały z efektu bazy: minie 3 miesiące od pechowej końcówki sierpnia i 6 miesięcy od bardzo słabego maja. Niestety, na lepsze wyniki 12m przyjdzie jeszcze poczekać, mając nadzieję, że nie będzie ponownego tąpnięcia na obligacjach.

Z ryzyk polskich funduszy należy wymienić słabe wyniki Getin Banku, coraz częstsze artykuły prasowe o odpowiedzialności Idea Banku za misselling, nadchodzącą zapadalność reszty obligacji Getback i kondycję OT Logistics (spółka ostatnio zanotowała stratę, powinna rolować obligacje za kilka tygodni).

Fundusze dłużne globalne jeszcze do października dawały nadzieje na ładne odbicie, wyróżniając się - ostatnie tygodnie to spadki w tym segmencie i ujemne wyniki.

Pozostałe fundusze

W końcu sierpnia na chwilę błysnęła szansa dla naszej giełdy, ale niestety - ten krótki sygnał i nadzieja zostały przekreślone spadkami ciągnącymi się niemal 2 miesiące, dając straty sięgające nawet kilkunastu procent. Sytuacja w Turcji ustabilizował się o tyle, że fundusze akcji tureckich nieco odreagowały (kilkanaście procent wzrostu), po czym dynamika spadła. Wzrosty odnotowano też w funduszach Ameryki Łacińskiej. Przyglądając się tym ostatnim, zauważyłem nieregularny kanał, w jakim poruszają się notowania. To zachęcałoby do gry nie tyle na dalsze wzrosty, co na handel pomiędzy bandami: dolną i górną.

Źródłem ciekawych informacji okazał się Twitter. Mój częsty rozmówca, @Radek_Handke, zauważył znaczne spadki na funduszu absolutnej stopy zwrotu Allianz Structured Return, który wcześniej dość stabilnie rósł. Na uwagę tę odpowiedziało TFI Allianz w tłicie, który dużo wyjaśnił, przytaczam w całości poniżej:

Fundusz mile nas zaskoczył wchodząc w dialog i ujawniając swoją strategię. Polski fundusz inwestuje w jednostki uczestnictwa luksemburskiego funduszu, Allianz GI Structured Return (obecny w USA na podobnej zasadzie, ticker AZIIX). Ten z kolei ma strategię gry na zmienności (której wskaźnik to VIX). Jak wskazuje TFI, wystawia opcje put poniżej ceny rynkowej instrumentu notowanego (to własnie jest "out of the money"). Opcje nie są moją mocną stroną, ale jak wyczytałem, takie opcje mają szansę się sprzedać przy dużej zmienności, co pozwala otrzymać premię. TFI Allianz sugeruje inwestycję w swój fundusz właśnie w okresie znacznej zmienności, co dotąd się sprawdzało - to są te dołki na wykresie.

IKB

IKB w końcu sierpnia bardzo krótko wskazywał fundusze polskich akcji. Pozostałe wskazania były jeszcze słabsze - akcje Ameryki Łacińskiej, ostatnio papiery dłużne USD. Bardzo nieliczne i krótkie sygnały to lakmusowy papierek rynku, któremu brakuje siły.

Najczęściej kupowane fundusze

Jeszcze we wrześniu wśród funduszy chętnie kupowanych pojawiały się fundusze rynków rozwiniętych, jak Investor Nowych Technologii czy PKO Akcji Rynku Amerykańskiego. Spadki na giełdzie amerykańskiej szybko to zmieniły i klienci w ostatnich tygodniach położyli nacisk na najmniej zmienne fundusze, jak PKO Skarbowy, Investor Płynna Lokata, UniWIBID, UniLokata. Z funduszy akcji pojawiał się jedynie PKO Akcji Rynku Złota. We wrześniu w Bossafund dobrze sprzedawała się też IPOPEMA Globalnych Megatrendów,a na dalszych pozycjach oprócz ww. częstym gościem jest Superfund Płynnościowy.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 91
| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.