Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu

Fundusze inwestycyjne, listopad 2018

Nowa formuła wpisów o funduszach na moim blogu łączy informacje z poprzedniego miesiąca z garścią aktualności. Wpis jest długi, ale mam nadzieję, że ciekawy.

Dane z minionego miesiąca

Zmiany aktywów uporządkowane kwotowo w funduszach otwartych - na podstawie biznes.pap.pl
Poprzedni miesiąc TUTAJ

Największe wzrosty:

1. PKO Skarbowy - fio 386.55 MLN PLN 2.71%
2. Aviva Investors Akcyjny 152.57 MLN PLN 3.8%
3. PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020 110.65 MLN PLN 13.34%
4. NN (PL) Obligacji 90.38 MLN PLN 7.44%
5. Pekao Pieniężny Plus 64.22 MLN PLN 4.75%
6. PKO Obligacji Długoterminowych - fio 63.99 MLN PLN 7.17%
7. NN SFIO Akcji 2 63.27 MLN PLN 4.0%
8. Esaliens Parasol FIO Subfundusz Pieniężny 61.89 MLN PLN 12.38%
9. PZU SFIO UNIVERSUM 58.45 MLN PLN 1.55%
10. PZU Stabilnego Wzrostu MAZUREK 53.32 MLN PLN 2.12%

Tym razem wysoko uplasował się akcyjny fundusz Avivy, to duża zmiana względem października. Również dalej nie brakuje krajowych funduszy akcyjnych, choć rozwiązania niskiego ryzyka mają przewagę. TFI NN zaznacza swoją obecność.

Największe spadki:

1. Santander Prestiż Obligacji Korporacyjnych -299.1 MLN PLN -8.16%
2. Santander BZ WBK Obligacji Korporacyjnych -182.46 MLN PLN -6.58%
3. Investor Zabezpieczenia Emerytalnego -181.56 MLN PLN -12.16%
4. Quercus Ochrony Kapitału -146.28 MLN PLN -9.59%
5. UniKorona Pieniężny -134.81 MLN PLN -2.35%
6. PKO Technologii i Innowacji Globalny -115.33 MLN PLN -4.77%
7. Millennium FIO S Obligacji Korporacyjnych -98.73 MLN PLN -5.82%
8. Noble Fund Pieniężny -73.57 MLN PLN -24.9%
9. Investor Zrównoważony -71.87 MLN PLN -7.09%
10. Investor Płynna Lokata -70.53 MLN PLN -1.94%

Znowu zaskoczenie: bolesny spadek szeregu funduszy niskiego ryzyka. Santander odbiera nagrodę za zaangażowanie w Idea Bank. Ale Quercus OK, Investors Płynna Lokata w tej grupie? Chyba nie zaskoczę Was, zdradzając, że kolejne miejsce zajęła Gamma? Klienci maja dosyć niskich zysków. Wyraźna jest też ucieczka z funduszy Investors, które przecież wzięły na cel rynki rozwinięte. A tam spadki, więc ta rejterada akurat mnie nie zdziwiła.

Najczęściej kupowane fundusze

Dane z bankowych platform tylko częściowo pokrywają się ze zmianą aktywów. UniWIBID Plus, UniLokata (teraz: UniOszczędnościowy), PKO Skarbowy, Ipopema Dłużny to były popularne typy. mBank wymienia też mFundusz Lokacyjny Plus​, Bossafund UniAktywny Dochodowy, a BGŻ Optima jak zwykle nie aktualizuje danych.

Aktualności


TFI AXA imiennie zaprosiła mnie do skorzystania z oferty na nowy typ jednostki swoich funduszy. O co chodzi z typami czy kategoriami jednostek? Niektóre TFI dla tego samego funduszu różnicują warunki związane z uczestnictwem i kosztami. Np. można nabyć jednostki szczególnych typów z niższymi kosztami zarządzania, ale pod jakimś warunkiem, np. wysoką kwotą wpłaty.

W przypadku AXA tych kategorii jest aż kilka, każda ma swoją wycenę, a nowością jest kategoria D jednostek w ramach własnego programu inwestycyjnego. Oferuje on niskie koszty, brak opłat wstępnych i zarazem brak wysokiego wymogu kwotowego - jest za to ograniczenie, polegające na możliwości nabywania jednostek tylko na platformie AXA, w opcjach Programu Inwestycyjnego Tanie Oszczędzanie. Z programu, zawierającego 15 funduszy, szczególnie zainteresował mnie fundusz AXA Obligacji, będę porównywał jego wyniki własnie dla wyceny kategorii D. Szczegóły TUTAJ.

Oferta TFI AXA wpisuje się w pewien trend obniżania opłat i jednocześnie oferowania funduszy na swojej własnej platformie, jaką zainicjowało PZU funduszami indeksowymi inPZU. Przy okazji spoglądam na nie także. Słabo wygląda subfundusz Obligacji Rynków Wschodzących, za to Akcje Polskie w swojej grupie oparły się większej przecenie i pokazują konkurencyjne wyniki. Ciekaw jestem, jak będzie to wyglądać, gdy nasza giełda odbije mocniej. ​

Fundusze niskiego ryzyka.
Dane liczbowe z notowań 11 grudnia. Zerknijmy najpierw na to, komu w krótkim terminie poszło dobrze, a komu nie - migawka notowań.

Wzloty w terminie 3M:
UniObligacje: Nowa Europa (UniFundusze FIO) 7.5%
Allianz PIMCO Emerging Local Bond (Allianz SFIO) 3.5%
UniObligacje Aktywny (UniFundusze SFIO) 3.2%
NN (L) Obligacji Rynków Wschodzących (Waluta Lokalna) (NN SFIO) 2.6%
Allianz Polskich Obligacji Skarbowych (Allianz FIO) 1.9%

Upadki w terminie 3M:
NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego (NN SFIO) -3.4%
Allianz PIMCO Global High Yield Bond (Allianz SFIO) -2.7%
Skarbiec Global High Yield Bond (Skarbiec - Global Funds SFIO) -2.2%
Pekao Obligacji Europejskich Plus (Pekao Walutowy FIO) -1.9%
Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (Skarbiec FIO) (d. Skarbiec Lokacyjny) -1.8%

Obligacje "nowoeuropejskie" to oczywiście turkobondy, które mocno odbiły. Skala odbicia robi wrażenie, a zmienność, nie ukrywam, odstraszyła mnie. Wyraźnie nie idzie funduszom Global High Yield Bond. Fundusze obligacji dalej miały pod górkę po aferze KNF i Getin, są tu jednak oznaki ożywienia. Uważam w dalszym ciągu, że ten segment ma szanse na mocniejsze odbicie. Zainteresował mnie fundusz NN Obligacji, Ipopema Dłużny oraz BGŻ BNP Paribas Obligacji. Co ciekawe, zachowania niektórych funduszy quasi-tureckich było bardzo mocne, porównywalne do akcji.

Pozostałe fundusze
Hop i bęc, czyli skrajne zmiany w funduszach na przestrzeni 3 miesięcy:

Wzloty w terminie 3M:
Investor Ameryka Łacińska (Investor SFIO) 20.1%
Investor Turcja (Investor SFIO) 19.6%
Santander Akcji Tureckich (Santander FIO) 14.0%
UniAkcje: Turcja (UniFundusze FIO) 13.0%
PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy FIO) 8.1%

Upadki w terminie 3M:
Investor Akcji (Investor FIO) -20.6%
Allianz Małych Spółek Europejskich (Allianz SFIO) -20.0%
QUERCUS Europa (Parasolowy SFIO) -19.4%
Investor Nowych Technologii (Investor SFIO) -19.2%
Esaliens Małych Spółek Amerykańskich (Esaliens Parasol Zagraniczny SFIO) -18.5%

Odbicie w przypadku akcji tureckich to jeden z niewielu segmentów na plusie. Rynki rozwinięte dalej spadały, a światełko nadziei przyświeca rynkom wschodzącym, gdzie spadki aktualnie zatrzymały się.

IKB

IKB wskazywał w listopadzie na dług USD, potem na akcje tureckie, a obecne wskazania są coraz szersze i liczniejsze: niektóre fundusze krajowych obligacji, akcje rynków wschodzących i środkowej Europy, złota. Wskazania są na tyle świeże, że jeszcze się nimi nie kieruję, choć jak widać wyżej mają potwierdzenie w danych numerycznych. Odbicie na akcjach tureckich jest na razie jakieś słabe, być może z powodu rynków rozwiniętych.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

sobota, 15 grudnia 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
2018/12/15 20:30:42
Quercus OK w niełasce, bo (jak gdzieś czytałem) byli mocno umoczeni w obligacje Getback. Być może jeszcze ludzie wycofują kasę...
-
2018/12/16 20:24:28
@aard. To nie usprawiedliwione zachowanie, bo Buczek odsysa ryzyko niczym klinika urody tłuszcz: swiatowid.blox.pl/2018/11/Obligacje-Getin-i-Idea-Bank-w-funduszach.html
-
2018/12/18 18:06:14

jak aktywa widzą analizy.pl: www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/24640/aktywa-funduszy-inwestycyjnych-%28listopad-2018%29.html
-
2018/12/18 19:23:21
Quercus padl prawdopodobnie ofiarą generalnego odwrotu od małych prywatnych funduszy. PO aferze z Getbackiem, Altusem, Trigonem inwestorzy chyba sa szczególnie wyczuleni na małe TFI.
Ogólnie widać problem w sektorze długu korporacyjnego co też biorac pod uwagę polskie afery i spowolnienie na swiecie wydaje się zrozumiałe. Przypominam sobie artykuły z marca ubiegłego roku jakie to inwestorzy mieli nadzieje na zyski z korpo-długu. Miało być eldorado przy niskim ryzyku a jest pasztet jakiego nigdy nad Wisłą jeszcze nie widziano.
Kolejnym kandydatem do przeceny będzie znów prawdopodobnie Turcja a ostatnie wzrosty w funduszach z ekspozycją na ten kierunek były zapewne pułapką dla inwestorów. Wystarczy obniżka stop aby lira znów obrała kierunek na północ i będzie niestety powtórka w mniejszej skali z sierpnia. Piszę niestety bo sam mam kilka tysięcy w fundzie z obligacjami tureckimi które od 1.XII przestały rosnąć i to zaczyna być widoczne w wynikach. szykuję się do konwersji bo w styczniu/lutym prawdopodobnie stopy w Turcji pójda w dół i zacznie się rajd na lirze w odwrotną stronę. Fundusze z obligacjami tureckimi maja zmienność porównywalną jak nie większą z funduszami zrównoważonymi. Do akcyjnych chyba im ciut brakuje, ale za to sa o wiele bardziej skomplikowane niż akcyjne. mamy rentowność, ryzyko stóp, ryzyko walutowe, kredytowe... Cieżko ogarnąć rynek bondów zagranicznych a zmienność na rentownościach i lirze jest duża. Zgadzam się że jest to jednak instumentarium dla koneserów i chyba wysiądę z tego pociągu na czas ewentualnej korekty zeby potem może odkupić w przyszłym roku. Nie wiem jakie sa twoje przemyślenia dot. Turcji, ale generalnie mam właśnie takie - Turcy długo z tymi stopami nie posiedzą w miejscu i będą obniżki a rynek niestety wyceni to jako przedwczesne luzowanie. Zresztą widać ze już to robi. Co ciekawe taki fundusz jak Uniobligacje Nowa Europa zwiększył ostatnio ekspozycję na TRY. Miesiąc temu miał 10% dziś 13. Ryzykowny ruch - tak bym to określił, ale może wiedzą coś o czym ja nie wiem. Rok temu ten fundusz miał coś koło 20% ekspozycji na lirę :-) No ale rok temu był jeszcze rynek hossy na Emergingach.
Pozostaje rynek polskich obligacji, ale rentownosci poniżej 3% sprawiają że wchodzenie w to nie ma już chyba sensu w tym momencie
-
2018/12/18 19:59:01
@tinley dzięki za podzielenie się poglądami co do Turcji. Ja nie próbuję przewidzieć tego rynku, tak jak i światowych trendów - raczej chcę trzymać się tego co jest. Nasze fundusze, poza tymi nowoeuropejskimi, szczęśliwie zmniejszyły zaangażowanie. I raczej z nadzieją patrzę na fundusze obligacyjne, co pewnie widać po wpisie.
Co do Quercus OK - ma jakąś dziwną politykę ukrywania ryzyka i zarazem zysków z tego. To jest nawet atrakcyjne na wykresie, tylko mało przejrzyste.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.