Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Obligacje Getin i Idea Bank w funduszach

Na szybko: szczegóły zawiera artykuł Analizy.pl.

Trochę późno jest dla klientów łapać orient, mleko się rozlało: widać spadki w kilku funduszach, szczególnie tych mających ponad 1% obligacji ( jak sądzę spadki jednostek dotyczą głownie obligacji notowanych). Traci Gamma Obligacji Korporacyjnych oraz Papierów Dłużnych, Alior Papierów Dłużnych i Skarbiec Obligacji Wysokiego Dochodu (ale trafiona nazwa!). Zastanawiam się, czy Sebastian Buczek utworzył fundusz R3 w Quercus (R1 tworzona na papier Getback, potem informowano o braku papierów tureckich już bez szczegółów).Dziś Quercus TFI poinformowało, że fundusz ten (jak i pozostałe z oferty tego TFI) ekspozycji na obligacje banków już nie posiada.(z tekstu analizy.pl)

Jeśli sytuacja w bankach się ustabilizuje, to oczywiście otworzy drogę do wzrostów - o czym warto pamiętać.

poniedziałek, 19 listopada 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/24 09:09:31
Ja mam troszkę inne pytanie do autor. Czy mógłby mi pomóc zrozumieć kwestię ryzyka walutowego w funduszach? Gdzie szukać informacji o tym ze ryzyko jest zabezpieczane czy nie i wjakim stopniu? Weźmy na ten przykład PKO Dłużnych Papierów USA. Ten fundusz generalnie odzwierciedla wahania dolara a rentowności obligacji to ułamek wartości bo przecież zmienność wartości dolara jest wyższa niż rentowności obligacji amerykańskich - tutaj widać gołym okiem że fundusz nie ma zabezpieczenia kursowego i inwestor polski tak naprawdę spekuluje na parze USD/PLN.
ale weźmy fundusze akcyjne. Np NN globalnych spółek dywidendowych. Nie mam pojęcia czy tam ryzyko kursowe jest zabezpieczone czy nie. W dodatku ma papiery amerykańskie które denominuje się na Eur i dopiero potem na PL. Galimatias.
Gdzieś w sprawozdaniach, prospektach jest informacja o tym czy ten fundusz jest zabezpieczany? Wiadomo - fundusze denominowane w Euro w zasadzie mogłyby nie mieć zabezpieczenia w stosunku do PLN bo te wahania na tej parze są relatywnie niewielkie ale już w przypadku innych walut to ma bardzo duże znaczenie. Turecka lira to chyba najbardziej gorący ostatnio przypadek.
-
2018/11/24 15:52:50
Czasem takie informacje o ekspozycji pojawiają się w kartach funduszu, ale dla mnie jedynym słusznym sprawdzonym źródłem jest Sprawozdanie. Sądzę też, że żadnemu funduszowi nie udaje się zabezpieczyć przed ryzykami walutowymi w 100%, bo wymagałoby to idealnego dopasowania instrumentów. A instrumentem, który najczęściej jest wykorzystywany i widać go w sprawozdaniach, to transakcja forward.
Co do wspomnianego funduszu NN, sytuacja jest jeszcze bardziej złożona, bo to fundusz lokujący w fundusz spółki matki, o kodzie LU0430558527. A właściwie to subfundusz w PLN większej struktury (zobacz tu: www.fundsquare.net/fund-tree?idInstr=226499). Już sam opis zapowiada zabezpieczenie (hedge) i znajdujemy znowu forwardy w sprawozdaniu www.nnip.com/INT_en/advisor/library.htm).
Trudne pytanie, ale odrobina dociekliwości pomaga.
-
2018/11/24 16:05:51
co do obligacji tureckich : nasze fundusze mają emisje nie w lirze, ale w USD i EUR. Banki rozwinięte lirze nie dowierzały, wiec wypuszczono obligacje walutowe; są to głównie papiery tureckich banków i firm. Ryzyko nadal jest, tyle że bardziej szukałbym go w Turcji: nie mam pojęcia, jak tureckie banki wykorzystały waluty i czy szybujące kursy walut nie będą problemem w wykupie. Nawet jeśli udzieliły walutowych kredytów, to ich spłata może być problematyczna - analogia sytuacji z CHF w Polsce.
-
2018/11/25 09:07:23
Ok. Dzięki za wyjaśnienia.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.