Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu

Fundusze inwestycyjne, październik 2018

Rollercoaster na lirze tureckiej, dalsza część afery Getback i panika na funduszach Altusa. Co zwróciło moją uwagę w tym niespokojnym czasie?
Link do poprzedniego wpisu z tej serii TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka

Lira odzyskała część wartości, którą utraciła w sierpniu i lipcu, ale w październiku nie wpłynęło to specjalnie na większość funduszy pieniężno-obligacyjnych. Mam jednak wrażenie, że powoli część z nich odzyskuje siły. Unikorona Pieniężny i Uniaktywny Pieniężny zanotowały nowe szczyty, mimo spadku aktywów . Osłabienie w sierpniu notowaniami obligacji tureckich zostało odrobione we wrześniu. Wiele funduszy obligacji przestało spadać, choć ich wynik dalej pozostawiają sporo do życzenia. Ale już wkrótce będzie okazja, by skorzystały z efektu bazy: minie 3 miesiące od pechowej końcówki sierpnia i 6 miesięcy od bardzo słabego maja. Niestety, na lepsze wyniki 12m przyjdzie jeszcze poczekać, mając nadzieję, że nie będzie ponownego tąpnięcia na obligacjach.

Z ryzyk polskich funduszy należy wymienić słabe wyniki Getin Banku, coraz częstsze artykuły prasowe o odpowiedzialności Idea Banku za misselling, nadchodzącą zapadalność reszty obligacji Getback i kondycję OT Logistics (spółka ostatnio zanotowała stratę, powinna rolować obligacje za kilka tygodni).

Fundusze dłużne globalne jeszcze do października dawały nadzieje na ładne odbicie, wyróżniając się - ostatnie tygodnie to spadki w tym segmencie i ujemne wyniki.

Pozostałe fundusze

W końcu sierpnia na chwilę błysnęła szansa dla naszej giełdy, ale niestety - ten krótki sygnał i nadzieja zostały przekreślone spadkami ciągnącymi się niemal 2 miesiące, dając straty sięgające nawet kilkunastu procent. Sytuacja w Turcji ustabilizował się o tyle, że fundusze akcji tureckich nieco odreagowały (kilkanaście procent wzrostu), po czym dynamika spadła. Wzrosty odnotowano też w funduszach Ameryki Łacińskiej. Przyglądając się tym ostatnim, zauważyłem nieregularny kanał, w jakim poruszają się notowania. To zachęcałoby do gry nie tyle na dalsze wzrosty, co na handel pomiędzy bandami: dolną i górną.

Źródłem ciekawych informacji okazał się Twitter. Mój częsty rozmówca, @Radek_Handke, zauważył znaczne spadki na funduszu absolutnej stopy zwrotu Allianz Structured Return, który wcześniej dość stabilnie rósł. Na uwagę tę odpowiedziało TFI Allianz w tłicie, który dużo wyjaśnił, przytaczam w całości poniżej:

Fundusz mile nas zaskoczył wchodząc w dialog i ujawniając swoją strategię. Polski fundusz inwestuje w jednostki uczestnictwa luksemburskiego funduszu, Allianz GI Structured Return (obecny w USA na podobnej zasadzie, ticker AZIIX). Ten z kolei ma strategię gry na zmienności (której wskaźnik to VIX). Jak wskazuje TFI, wystawia opcje put poniżej ceny rynkowej instrumentu notowanego (to własnie jest "out of the money"). Opcje nie są moją mocną stroną, ale jak wyczytałem, takie opcje mają szansę się sprzedać przy dużej zmienności, co pozwala otrzymać premię. TFI Allianz sugeruje inwestycję w swój fundusz właśnie w okresie znacznej zmienności, co dotąd się sprawdzało - to są te dołki na wykresie.

IKB

IKB w końcu sierpnia bardzo krótko wskazywał fundusze polskich akcji. Pozostałe wskazania były jeszcze słabsze - akcje Ameryki Łacińskiej, ostatnio papiery dłużne USD. Bardzo nieliczne i krótkie sygnały to lakmusowy papierek rynku, któremu brakuje siły.

Najczęściej kupowane fundusze

Jeszcze we wrześniu wśród funduszy chętnie kupowanych pojawiały się fundusze rynków rozwiniętych, jak Investor Nowych Technologii czy PKO Akcji Rynku Amerykańskiego. Spadki na giełdzie amerykańskiej szybko to zmieniły i klienci w ostatnich tygodniach położyli nacisk na najmniej zmienne fundusze, jak PKO Skarbowy, Investor Płynna Lokata, UniWIBID, UniLokata. Z funduszy akcji pojawiał się jedynie PKO Akcji Rynku Złota. We wrześniu w Bossafund dobrze sprzedawała się też IPOPEMA Globalnych Megatrendów,a na dalszych pozycjach oprócz ww. częstym gościem jest Superfund Płynnościowy.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 02 listopada 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/15 13:58:12
Ciekawy artykuł. Nigdy nie patrzyłam na ten temat pod takim kątem.
-
2018/11/18 16:07:14
Odnośnie do funduszu Allianza opartego o VIX: coś mi tu śmierdzi. Wszyscy zarobią...? :)
Swoją drogą od ponad roku szukam sensownej możliwości grania PRZECIW VIX bez konieczności wchodzenia na zagraniczne rynki. Orientujesz się, czy ktoś ma coś takiego w ofercie? Tego Allianza, o którym wspominasz w tekście, to gdzie można kupić?
-
2018/11/18 19:55:49
Przeciw vix, w sensie brak zmienności = zysk? Co do Allianz SR, jest w ofercie m. in. Bossafund oraz w serwisie Allianz Investor.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.