Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Test-wyszukiwanie Zyskownych Funduszy o Akceptowalnej Zmienności, 10/2018

Link do poprzedniego testu.

Kolejna edycja testu ZFAZ - test jest cykliczny, był powtarzany co ok. kwartał. Test ma charakter badania historii funduszy i nie jest prognozą ani rekomendacją.
Procedura testowa: jak poprzednio.
Okres: 2016.10.11 - 2018.10.11
Wykluczenia: fundusze zamknięte, fundusz pracowniczy PKP, Alfa (d. KBC Alfa), Aviva Investors Papierów Nieskarbowych, fundusze w likwidacji.
Wymagana rentowność za 2 lata: 4,9%

W teście ponownie podniosłem wymaganą rentowność tym razem o 0,05%, większa podwyżka nie zmienia rezultatu. Punkty 1-4 testu przechodzi 37 funduszy, a p.5 (rentowność) 13 funduszy :

Bez obsunięć:
Gamma FIO Gamma Pieniężny : 5.44%

1 obsuniecie:
Agio SFIO Agio Kapitał : 5.79%
Investor FIO Investor Płynna Lokata : 5.07%
Superfund SFIO Portfelowy Superfund Pieniężny : 6.28%
UniFundusze SFIO SGB Gotówkowy : 5.38%
UniFundusze SFIO UniAktywny Pieniężny : 6.47%

2 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Gamma : 6.4%
Superfund SFIO Superfund Płynnościowy : 6.69%

3 obsunięcia:
Gamma Biznes SFIO Sigma Obligacji Plus : 5.93%
UniFundusze FIO UniKorona Pieniężny : 5.26%

5 obsunięć:
Opera NGO SFIO : 44.12%
Investor FIO Investor Obligacji : 5.38%

7 obsunięć:
Ipopema Pocztowy SFIO Obligacji : 7.33%

Katastrofa - tak można określić obecny wynik testu, pokazujący jak trudno znaleźć atrakcyjny względem lokat fundusz. Niemal połowa poprzednich uczestników odpada, a pozostali notują gorszy wynik za okres dwuletni. Pomimo poważnych spadków, dzięki korzystnej dacie badania, test zdaje kilka funduszy, które zaliczyły huśtawkę, np. Unikorona Pieniężny. Znikają fundusze z udziałem akcji za wyjątkiem Opery NGO (ponownie!). Ostatni tydzień dla rynku akcyjnego był trudny, ciekaw jestem, jak podejdą do tego klienci funduszy. Nowość w zestawieniu to Gamma Sigma Obligacji Plus, zaliczył obsunięcie około dwóch lat temu - dlatego gości dopiero teraz w teście.

Tak się składa, że mija wkrótce rocznica publikacji pierwszego testu ZFAZ - to piąte wydanie. To skłania mnie do kilku refleksji:

  • żaden fundusz nie gwarantuje przyszłego wyniku i nie jest odporny na rynkowe perturbacje
  • tylko trzy fundusze pojawiły się w każdym wydaniu testu
  • test obejmuje na tyle długi okres, że eliminuje fundusze, które dynamicznie odbiły po wpadce i poprawiły wyniki
  • z drugiej strony jest na tyle krótki, że łapią się do niego fundusze, którym zdarzają się ryzykowne inwestycje

Zauważyłem też, że test z jakiś powodów nie cieszy się zainteresowaniem Czytelników. Być może procedura jest pogmatwana, a może jego charakter nie jest ciekawy. Dla mnie było to istotne ćwiczenie, pomagające odnaleźć fundusze wyróżniające się od reszty. Wynik mnie jednak nie satysfakcjonuje. Skłania raczej do wykonania kolejnej modyfikacji, rozważam zmiany mające na celu wyszukiwanie funduszy, które rosły i nie były zbyt zmienne w nieco krótszym terminie. Czyli: szybciej zapominać wpadki, bo mogą one wynikać z trendu, a przecież dostrzeganie trendów jest korzystne. Z drugiej strony chciałbym, by szybciej eliminować fundusze, które straciły dynamikę. Zapraszam do wyrażenia swojej opinii na ten temat.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 12 października 2018, cyfrowyja
Tagi: test ZFAZ

Polecane wpisy

Komentarze
2018/10/14 10:55:42
A ten Pioneer Akcji Europy Wschodniej nie jest nowy w teście? I jest akcyjny? Bo jakoś go zbywasz milczeniem, a wyróżnia się mocna na tle pozostałych wskazań.
Wynik dwuletni przy takiej nazwie (nie sprawdzałem składu portfela) to jakaś rewelacja, ale z wykresu na bankierze faktycznie tak to wygląda. Aż się prosi, by skopiować ich strategię... Aha, na której platformie jest dostępny? W mBanku nie widzę...
-
2018/10/14 16:05:11
Przepraszam - obecność Pioneer Akcji Europy Wschodniej to wynik błędu. Fundusz w końcu 2016 r. zostało połączony z Pioneer Akcji Rynków Wschodzących i teraz jest pod brandem Pekao. pekaotfi.pl/tfi/arts.paew Koryguję tekst o tę pozycję, więc uczestników jest mniej o jednego. Dzięki za sygnał.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.