Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Hipotetyczna emerytura ZUS - co znaczy od 2018 roku ?

Dwa lata temu starałem się objaśnić, czym jest hipotetyczna emerytura obliczana w listach od ZUS. Od tamtego czasu sporo się zmieniło w nowej edycji listów z ZUS-u, które otrzymują osoby powyżej 35 roku życia. Te same pozostają zasady oraz wnioski, także te same są pominięte czynniki w kalkulacji.

Najważniejsza zmiana to zmiana wieku emerytalnego i co za tym idzie często obniżenie prognozowanych kwot. Obniżenie wieku to nie tylko krótszy okres zbierania składek, ale i dłuższy okres pobierania emerytury (panie mają czas trwania życia w wieku 60 lat - 262,2 miesiąca, panowie w wieku 65 lat - 218,4 mies.). ZUS po prostu dzieli kwoty na liczbę miesięcy i stąd wyniki.

W liście oprócz czterech wariantów emerytury otrzymujemy informację o wpłaconych składkach w poprzednim roku oraz stanie konta i subkonta.

Konto - to takie "główne" konto na składki emerytalne należne ZUS, kapitał początkowy i na pieniądze z waloryzacji. Kapitał początkowy dotyczy osób, które przed 1999r. weszły na rynek pracy, jego obliczenie wymaga szeregu dokumentów (miejsca pracy i zarobki, opieka nad dzieckiem, studia itd). Sprawdź więc koniecznie, czy masz kapitał początkowy. Waloryzacja odbywa się na podstawie inflacji oraz wzrostu płac. Ten ostatnio jest całkiem spory, przekroczył 8%, czyli waloryzacja przekracza jakiekolwiek lokaty - zobacz TUTAJ. A mówią, że lepiej inwestować samemu ;-)

Na podstawie konta powstaje prognoza emerytury oznaczona Wariant I czyli obliczenie zakładające kontynuację wpłacania składek w średniej wysokości (nie ostatniej!) do wieku emerytalnego. Jeśli twoja płaca powoli rosła, to pewnie zgromadzisz więcej, niż prognozuje ZUS. Wariant II to wersja pesymistyczna emerytury- nie wpłacisz już nic i czekasz na wiek emerytalny. O tych wariantach był mój wpis sprzed dwóch lat, wymieniłem je wtedy w odwrotnej kolejności.

Ale jest jeszcze subkonto, czyli dodatkowe specjalne konto. To środki od OFE ("reforma" Tuska) oraz ew. odsetki za zwłokę, waloryzacja. Jeśli zrezygnowałeś z OFE lub nie podjąłeś jeszcze decyzji - tu także są kwoty przypadające pod II filar. Waloryzacja odbywa się na innej zasadzie, na podstawie zmiany PKB. Ostatnio było to 3,99%. Mniej niż miało konto, ale i tak całkiem nieźle dzięki gospodarce. Pamiętajmy: subkonto podlega dziedziczeniu.

Wariant III i IV to prognoza emerytury na podstawie konta i subkonta łącznie, przy czym III - przy założeniu kontynuacji wpłat składek w średniej wysokości, a IV - bez wpłat. Czyli takie odpowiedniki wersji I i II, ale biorące pod uwagę oba źródła: konto i subkonto.

Ale to nie koniec. Całkiem możliwe, że masz jeszcze środki w OFE (zobacz część IV listu ZUS). Symulacje nie biorą jej na razie pod uwagę. Ta kwota może jeszcze nieco podbić wartości z wariantów powyżej.

Listy ZUS-u wzbudzają dużo dyskusji i emocji. Część osób denerwuje się, że nawet najlepszy wariant prezentuje kwotę poniżej minimalnej emerytury. Warto o tym pomyśleć kreatywnie, a nie z żalem. System działa jak powracająca fala - może ci coś dać, jak coś wpłacisz. Wpłać więcej, to liczby urosną. Może nie warto kombinować z obniżeniem składek na działalności, może warto powalczyć o lepszą płacę w pracy lub podjąć dodatkowe zajęcie? Jeśli nie wierzysz w ZUS, pozostaje samodzielne odkładanie w IKE, IKZE lub w inny sposób. Dywersyfikacja emerytury to także dobry pomysł. Płacze są dziś nie na miejscu: mamy rynek pracownika, czyli brakuje pracowników, można poprawić swój przyszły los. Choć krytycznie oceniam ZUS, to dla wielu osób państwowa emerytura to ważna opcja, która może okazać się bezpieczniejsza niż samodzielne inwestycje.

sobota, 04 sierpnia 2018, cyfrowyja
Tagi: emerytury

Polecane wpisy

Komentarze
2018/08/05 22:24:29
A czy muszę się zgłosić po emeryturę w wieku 65 lat? Czy jeśli poczekam do 67 roku życia, to ZUS wypłaci mi wyższą emeryturę?
-
2018/08/06 11:11:04
jerry.uk
Tak inteligentny bloger jak Ty na pewno zdaje sobie sprawę, że dłuższe oczekiwanie na emeryturę to duża szansa na więcej składek i mniej miesięcy dalszego trwania życia, czyli w ilorazie - wyższą emeryturę.
Na pewno też zdajesz sobie sprawę, że umieszczanie linków do stron komercyjnych bez zgody autora grozi usunięciem komentarza. To jak będzie?
-
2018/08/06 22:03:53
serio pytałem. Po prostu nie wiem, czy ZUS na to pozwala.
Jestem pewny, że w okienku dodawania komentarza nie wpisywałem strony WWW. Teraz też zostawiam to okienko puste. Być może adres tamtej strony jest jakoś przypisany do mojego adresu email. Zaraz sprawdzę w ustawieniach.
Nie jestem już bloggerem. Kiedyś, kilka lat temu prowadziłem jeszcze stronę, która niby wyświetla się w linku, ale skasowałem cały content i nie przedłużałem domeny. Strona była jednak nieźle wypozycjonowana i ktoś wykupił tę domenę. Ja nie mam z nią nic wspólnego.
Tak więc będę zobowiązany, jeśli po przeczytaniu, usuniesz moje komentarze.
-
2018/08/10 21:37:26
Szkoda bloga, lubiłem tam zajrzeć. Wyjaśnienie przyjmuję, byłoby fajnie, jakby dało się usunąć starą domenę w ustawieniach.
ZUS sam wręcz sugeruje dłuższą pracę, bo starszym osobom posyła symulacje emerytury z wydłużonym stażem o rok i więcej. W praktyce wiele osób szybko leci po emeryturę i wraca do pracy, by mieć pensję i emeryturę. To kusząca opcja, ale nie specjalnie opłacalna. Warto też przeczytąc serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1085075,zatrudnienie-emeryta-limity-dorabiania-do-emerytury.html
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.