Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Fundusze inwestycyjne, sierpień 2018

Kolejne spostrzeżenia z rynku funduszy.
Link do poprzedniego wpisu z tej serii TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka

Trwa niepokój o Turcję i odbija się na wycenach tureckich obligacji, a przez to i funduszy. Wśród funduszy z duża ilością obligacji tureckich jest Unikorona, dokładniejszy raport na stronach Analizy.pl. Wiele funduszy pieniężno-obligacyjnych ma słabe wyniki, sierpniowe zejście notowań w dół jest niesprzyjające - własnie mijało 3 miesiące od nadzwyczaj słabego maja. Moją uwagę wynikami zwróciły fundusze Ipopemy (Gotówkowy, Dłużny), co nie znaczy, że są całkowicie pozbawione ryzyk.
Z niecierpliwością czekam na sprawozdania półroczne, by sprawdzić, co się zmieniło przynajmniej w funduszach, które śledzę. Niektóre fundusze mają w portfelach papiery nie notowane na rynku - a to zwykle znaczy, że wyceniane metodą efektywnej stopy procentowej. Dopiero zdarzenie kredytowe (czytaj: nie spłacenie) spowoduje spadek ich wyceny. Czyli: ryzyko jest, ale ukryte dla obserwatorów wykresów. Póki co ograniczyłem swoje inwestycje, wycofałem część środków, część czeka na lepsze czasy pomimo niskiego zysku. Obecna sytuacja z niskimi stopami zwrotu z obligacji powinna skłaniać fundusze do wysokiej dywersyfikacji, tymczasem jest z tym różnie. Skutek jest taki, że każda wpadka, a nawet wahnięcie ceny obligacji jednego emitenta to duży ruch w dół funduszu. Dlatego złe informacje, jak np. o wskaźnikach Idea Banku, sprzyjają niepokojowi i słabszemu trendowi.

Pozostałe fundusze

Dalsze załamanie w giełdy w Turcji widać w wynikach, ale ta sytuacja to też potencjalna szansa w przypadku poprawy. Fundusze surowcowe zachowały się fatalnie w czerwcu pod wpływem rynku metali i ostatecznie zamknąłem tu rejestr. Jednak najbardziej interesuje mnie nasza giełda, która dawała oznaki odbicia od czerwca. Czy trwałe - zobaczymy, widać jednak, że część inwestorów po spadkach obligacji zdecydowała się na ryzyko akcyjne, o czym pisałem ostatnio. Kilka funduszy akcji polskich wyróżnia się, mimo słabości giełdy, łatwo je namierzyć oglądając wyniki w krótkim terminie, np. 3M. Na razie nie chciałbym tu sugerować konkretów, liczę na silniejszy impuls z rynku.

IKB

W czerwcu IKB wskazywał na UniAkcje Biopharmę i faktycznie przez wakacje ona rosła. Potem sygnał był mniej jasny, powtarzały się fundusze obligacji USD czy globalne. Kilka wskazań z ostatniego tygodnia to fundusze zagraniczne Allianza np. Allianz SFIO Structured Return. Niestety nie jestem zainteresowany tym segmentem. Z akcyjnych wskazany był Investor Top 25, który od paru miesięcy rósł. Kilka innych funduszy ma szansę dołączyć do niego - o ile sytuacja na giełdzie utrzyma się.

Najczęściej kupowane fundusze

Klienci wybierali co stabilniejsze fundusze pieniężne czy lokacyjne (UniLokata, PKO Skarbowy, Gamma, Investor Płynna Lokata, Skarbiec Kasa), ale do tej grupy dołącza kilka funduszy o wyższym profilu ryzyka. Tu przebojem był Investor Zabezpieczenia Emerytalnego. Powtarzała się obecność Investor Nowych Technologii, parę razy Ipopema Dłużny, zaś Superfund Pieniężny był na topie w Bossafund w lipcu.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

piątek, 24 sierpnia 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.