Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Czego można nauczyć się od Ligii ekspertów (sezon 2017/2018)

Liga ekspertów Analiz Online ma już rok. Roczne stopy zwrotu jeszcze nie są wyliczone, mimo to pozwolę sobie na osobisty komentarz podsumowujący.

Niedawny zamieściłem krytyczny wpis nt. Ligii, tym razem chcę skupić się na pozytywnych aspektach, wskazując czego od topowych ekspertów można się nauczyć. W lidze ekspertów są dwie osoby, które po roku znalazły się na podium w wersji ofensywnej, ale brylowały też w wersji defensywnej portfeli. To reprezentanci dwóch TFI: Skarbiec i Investors. Nie oznacza to, że nauki nie wyciągniemy z pomocą pozostałych osób z listy, jednak to liderzy skupiają najwięcej uwagi. Ponadto uważam, że do poniższych osób w mniejszym stopniu mają zastosowanie moje poprzednie uwagi, za wyjątkiem jednej: przywiązanie do TFI. Z drugiej strony mowa o TFI osiągających bardzo przyzwoite wyniki.

Portfele defensywne. Obaj eksperci postawili głównie na fundusze o historycznie dużej stabilności i dobrych wynikach, a ostatnie wydarzenia zaważyły o kolejności - zbyt duża domieszka obligacji okazała się kosztem.

Jarosław Niedzielewski oparł swój portfel głównie na dwóch funduszach: Investor Płynna Lokata oraz Investor Bezpiecznego Wzrostu. Jeśli spojrzycie na ich wykresy, wszystko jest jasne: małe odchylenia, przy zwrocie bijącym lokaty. Zgadzam się z tym wyborem: to wyróżniające się fundusze w ofercie Investors. Do tej pary domiksowany został nieco bardziej zmienny fundusz z nadzieją na wyższy zysk: Investor Obligacji. Wykres całego portfela jest modelowy, na tle ostatniej korekty obligacji nie ma powodów do wstydu.

Grzegorz Zatryb wybrał łącznie 4 fundusze. Skarbiec Obligacja Instrumentów Dłużnych jest jednym z liderów w wynikach rocznych zysków z obligacji, widać tu trend wzrostowy w ostatnich 2 latach z wysoką stopą zwrotu, okupioną wahaniami - maj tego roku dopiero skorygował dobrą passę i wówczas ekspert stracił prowadzenie w rankingu. Skarbiec Obligacji Globalnych z kolei wraz z Skarbiec Kasa historycznie mają niewielkie odchylenie przy całkiem dobrym wyniku rocznym. Mniej gładki wykres ma Skarbiec Depozytowy DPW, który zaliczył obsunięcie w styczniu i to jest punkt, który wygląda w moich oczach słabiej.

Z wymienionych typów funduszy aż 4 gościły w moim ostatnim teście ZFAZ. Trzeba przyznać, że eksperci mieli pecha w maju, gdy cały rynek obligacyjny osuwał się z powodu spadających cen papierów tureckich i skarbowych polskich - do tego momentu ich wyniki pokonywały 3% zwrotu. Szkoda, że wyniku nie udało się utrzymać np. przeważaniem portfeli lub podjęciem niewielkiego ryzyka na innych rynkach.

Portfele ofensywne. Początkowo patrząc na skład portfeli obu ekspertów wydał mi się on przypadkowy. Jednak weryfikując każdy fundusz z osobna zmieniłem zdanie: eksperci postawili na mocne konie. Obaj osiągnęli wyniki wyraźnie lepsze niż "peleton" graczy z całkiem porządnymi zwrotami około 5%.

Grzegorz Zatryb to lider zestawienia, a tajemnica sukcesu kryje się w m. in. w znajomości mocnych stron własnego TFI. Wytypował od początku niesamowicie silny trendem fundusz Skarbiec Spółek Wzrostowych i uczynił z niego konia pociągowego wyników. Wybrane subfundusze mogą nie wydawać się tak oczywiste, dopóki nie spojrzy się na ich wykresy 36M. Fundusze Skarbiec Emerging Markets Opportunities​, Markets Opportunities, Top Brands, itd - są w trendzie wzrostowym. Patrząc na krótkie okresy na giełdzie, można mieć wątpliwości, ale patrząc na wykresy funduszy, gdy nie ma stóp zwrotów 12m ujemnych - już nie. Ekspert postawił na siłę trendu, głównie na rynkach rozwiniętych, i jego kontynuacje. Modyfikował swój portfel przed Bożym Narodzeniem w kierunku wyższego ryzyka, ale i mocniejszego trendu. W marcu ograniczył ryzyko powiązane z krajową giełdą, np. udział Skarbiec Akcji, prawdopodobnie obawiając się sygnałów korekty, co akurat było ruchem nieco spóźnionym. Wykonywał zwykle dość zdecydowane ruchy kapitału. I to są lekcje dla mnie: odważniejsze zmiany w portfelu, gdy podjęta jest decyzja, a przede wszystkim podążanie za długimi trendami o ponadprzeciętnych zwrotach.

Jarosław Niedzielewski zajął drugie miejsce, typując również głownie fundusze Investors w trendzie wzrostowym. Na poczatku najsilniej postawił na Investors Akcji, na bazie hossy 2017 roku. Co ciekawe, w styczniu, gdy WIG bił szczyty, zredukował ryzyko wybierając zamiast funduszy akcyjnych - fundusz Zrównoważony, który... również jest w trendzie wzrostowym długoterminowo. Fundusze zrównowazone posiadają akcje, zwykle w mniejszym udziale jednak niż akcyjne, stąd zamiania, choć nie eliminuje ryzyka, to je ogranicza i działa jak częściowa realizacja zysku. Słabszym, ale i niewielkim elementem portfela, był fundusz Gold Otwarty. Podobnie jak paru innych ekspertów wietrzył szansę w odbiciu na złocie, co na razie się nie zrealizowało. W marcowej zmianie ponownie zwiększył zaangażowanie w akcje. Ten ekspert daje lekcję: sprzedawaj drogo, kupuj tanio. A do tego: pro-wzrostowo.

Gdybyśmy zastosowali test PoFuTRo (x=12,Y=3%, opcja A) w okresie poprzedzającym uruchomienie Ligii (2016.05.28-2017.05.28), to wśród funduszy, jakie przechodziły test, znalazły się:
Investor SFIO Investor Ameryka Łacińska
Investor SFIO Investor BRIC
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Emerging Markets Opportunities

Pół roku później grupa ta była o wiele szersza, gdy początkowo młode trendy nabierały siły: ​
Investor FIO Investor Akcji
Investor FIO Investor Akcji Spółek Dywidendowych :
Investor FIO Investor Top 50 Małych i Średnich Spółek
Investor FIO Investor Top 25 Małych Spółek
Investor SFIO Investor Akcji Spółek Wzrostowych
Investor SFIO Investor BRIC
Investor SFIO Investor Niemcy
Investor SFIO Investor Nowych Technologii
Investor FIO Investor Zabezpieczenia Emerytalnego
Investor FIO Investor Zrównoważony
Investor SFIO Investor Bezpiecznego Wzrostu
Skarbiec FIO Skarbiec - Market Opportunities
Skarbiec - Top Funduszy Akcji SFIO
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Emerging Markets Opportunities
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Global Select Equity
Skarbiec FIO Skarbiec - Akcja
Skarbiec FIO Skarbiec - Globalny Małych i Średnich Spółek
Skarbiec FIO Skarbiec - Małych i Średnich Spółek
Skarbiec FIO Skarbiec - Rynków Rozwiniętych
Skarbiec FIO Skarbiec - Rynków Wschodzących
Skarbiec FIO Skarbiec - Spó?ek Wzrostowych
Skarbiec - Top Funduszy Stabilnych SFIO
Skarbiec FIO Skarbiec - III Filar
Skarbiec FIO Zrównoważony Skarbiec - Waga
Skarbiec Fundusz Global Funds Skarbiec Global High Yield Bond
Skarbiec FIO Skarbiec - Lokacyjny

Takie wyniki wskazują, że eksperci skupili się na młodych trendach wzrostowych o wysokiej dynamice. Dla mnie to wniosek, że pro-wzrostowy test mógłby przebiegać krótsze okresy niż roczne , być może też badać wzrost w krótszym terminie niż rok.

Co ciekawe, oba TFI w wynikach ostatniego testu dominują nad konkurencją licznością subfunduszy. Wykresy portfeli ofensywnych obu ekspertów wyraźnie pokazują tendencję wzrostową mimo obecnego niekorzystnego sentymentu na naszej giełdzie. Gratulacje!

piątek, 01 czerwca 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: libuszA, *.free.aero2.net.pl
2018/06/08 08:07:44
moim zdaniem nauczyć się można niewiele. Wyniki ekspertów są wypadkową strategii przyjętych przez macierzyste TFI bo we własne subfundusze eksperci lokują wirtualną kasę. Jeśli dane TFI ma w portfelu ekspozycję na rynki rozwinięte to i automatycznie pojawia się dodatnia stopa zwrotu z dużym bonusem. Jeśli towarzystwo takiej strategii nie przyjęło i koncentruje sie głównie na naszym grajdołkowatym ryneczku lokalnym to i bonusu nie ma a może i straty w zależności od segmentu.
Bardziej martwi mnie to co sie dzieje na rynku długu niż wyniki eksperckie. Była przecena - odbicia większego nie widać wiec zapowiada się dłuższa bryndza, wzrosty rentowności i straty inwestorów. Miliardy które popłynęły w ostatnim roku do funduszy pieniężnych przyniosą średnio w tym roku prawdopodobnie niższą stopę zwrotu niż najlepsze promocyjne lokaty. A można wyhaczyć 3 - 3.2- a nawet 3.5% kwartalnie nie mówiąc już że na chwilę obecną można bez problemu wyciągnąć 3% kwartalnie na kontach oszczędnościowych . jakies 200tys można bez problemu w ten sposób ogarnąć samymi kontami. Fakt - kwartalnie i promocyjne, ale jak trzymać w takim otoczeniu kasę na funduszach dłużnych czy pieniężnych to chyba sensownie wycofać na jakiś czas tą kasę poza rynek. Po prostu premia za ryzyko w tego typu funduszach staje się zbyt mała aby uznać to rozwiazanie za atrakcyjną alternatywę dla lokat. Inwestor dla płynnej lokaty przedstawił perspektywę zwrotu na 2.7% rocznie w 2018 - jelsi byłoby to prawdą to inwestowanie kasy w taki fundusz jest bez sensu skoro są lokaty na 3% /rok. Suma sumarum aktrakcyjność lokowania w fundusze staje się coraz bardziej mglista z jeszcze gorszymi perspektywami. To samo dotyczy polskich funduszy akcyjnych bo liczyć na trwałe wzrosty to raczej mogą najwięksi optymiści
-
2018/06/09 14:45:29
zupełna zgoda co do wniosku koncowego, natomiast co do lokaty na rok na 3% i 200 tys. - uważam, że niewykonalne i nie było wykonalne rok wcześniej.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.