Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Co kryje fundusz Skarbiec Market Opportunities?

Skarbiec Market Opportunities to fundusz absolutnej stopy zwrotu, który ma dość dużą swobodę w polityce inwestycyjnej: do 100% aktywów może inwestować w akcje lub obligacje. Według karty funduszu z maja 2018 r. oraz sprawozdania 2017 r. poznajemy skład portfela, który wydaje się zrównoważony: 52,8% to środki pieniężne lub ich ekwiwalent, a 46,6% to akcje. Niestety na temat części gotówkowej nie znajduję zbyt wiele informacji.

Polityka funduszu pozwala mu na silniejszą niż przeciętna koncentrację aktywów, czyli może mieć akcję wąskiej grupy firm, ale o sporym udziale w portfelu. I tak właśnie jest. Zarówno w karcie, jak i sprawozdaniu po ponad 8% mają dwie firmy-producenci złota, kanadyjski Yamana Gold i turecki Koza Altin. Kolejne pozycje to Alior, Kruk, 11bit Studios - spółki znane i dość chętnie wybierane przez inwestorów w ostatnim roku. Mniejszy udział mają Kaz Minerals (kazachstański producent miedzi), KGHM, Kernel , CD Projekt, Yatas (turecka firma z branży wyposażenia wnętrz). Sprawozdanie zdradza jeszcze małe pozycje na Vigo System i Mercator oraz z New Connect (Pilab, The Farm 51, Nestmedic).

Pozycje obligacyjne w sprawozdaniu są tak małe (razem 0,6%), że szkoda właściwie się nad nimi pochylać. Bardziej interesujące​ wydaje się zabezpieczenie akcji Yamana opcjami i hedgowanie walut. Trudno mi wysondować, jaki użytek robi z tych instrumentów fundusz, ale w czerwcowym komentarzu dla Ligii Ekspertów portalu Analiz Online Grzegorz Zatryb napisał tak: "Bez zmian pozostaje udział Skarbiec Market Opportunities, który ma szansę przynosić zyski także w warunkach wysokiej zmienności". Być może strategia operowania portfelem, w tym pochodnymi, zakłada tu wykorzystanie zmienności.

Jeśli zastanowić się nad portfelem akcji, to widać w nim spore zainteresowanie metalami (złoto, miedź), spółkami prowzrostowymi jak gamingowe czy rekomendowanymi przez DM. Mieszanka wydaje się interesująca, sam fundusz w terminie ostatnich paru lat rośnie (36m +25%), mimo że pozycje tureckie mają tu spory udział, a turecka giełda ostatnio spadała. Silne wzrosty, co ciekawe, miały miejsce w wakacje (2016,2017) - czy w tym roku ta cykliczność znów się powtórzy? Dla równowagi dodam, że w 2015 r. wakacje były okresem spadków wartości funduszu. W 2018 roku, póki co, fundusz jest na małym minusie, zmniejszały się też jego aktywa o kilkanaście procent. Fundusz przechodził niedawno mój nowy test PoFuTRo, co wskazałem we wpisie na temat Ligii ekspertów.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

sobota, 30 czerwca 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.