Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Fundusze inwestycyjne, kwiecień 2018

Kolejne spostrzeżenia z rynku funduszy za ostatnie 2 miesiące.
Link do poprzedniego wpisu z tej serii TUTAJ

Fundusze niskiego ryzyka

Największy wzrost wartości tym razem to domena funduszy mających obligacje skarbowe. ​Przyczyna są prawdopodobnie wyniki budżetu i komunikaty RPP. Niestety, zmienność tych funduszy mnie zaskakuje i co za tym idzie moja szansa na przewidzenie wzrostów i spadków jest niewielka.
Niektóre fundusze pieniężne wpadły w boczny, a nawet korekcyjny trend, spłaszczenie widać np. na Aviva Dłużnych Papierów Korporacyjnych, NN Lokacyjny Plus. Można powiedzieć, że ten okres był w tej grupie trudniejszy.
Ostatnie tygodnie to afera Getback (tak to chyba można nazwać, skoro spółką interesuje się prokuratura; spółka ma ticker GBK) i widmo niewykupienia obligacji tej spółki, widoczne nie tylko na Catalyst, ale i pogrążające niektóre fundusze. Trudno powiedzieć, które z nich mają jeszcze te papiery, jednak po wykresach sądząc w tej grupie jest BPS Obligacji Korporacyjnych, BPS Płynnościowy, Copernicus Dłużny Skarbowy Plus. Quercus oświadczył, że obligacji już nie ma w funduszach klienckich - wydzielił je do specjalnego funduszu. Jest to jedyny fundusz, który komunikuje, co zrobił z obligacjami, o czym wspominałem już 2 tyg. temu.
Ciężko też przewidzieć, jak daleko problemy GBK rozleją się na rynek i czy przełożą się ponownie na notowania funduszy. Źródłem informacji, choć nieaktualnych, będą tu sprawozdania finansowe i informacje o bilansie umorzeń jednostek. Najbardziej obawiałbym się o fundusze, które mają powyżej 1% tych obligacji - przy obecnych niskich stopach taka strata mogłaby mocno zaboleć klientów i zmienić ich nastawienie.

Pozostałe fundusze

Fundusze surowcowe omawiałem niedawno, ich notowania w ostatnim miesiącu nieco odbiły wraz z giełdą i wzrostami cen ropy, aluminium i złota. Wyróżnić tu można za wzrosty fundusze PKO, trudno jednak wypowiadać się o trwałości tendencji. Odbicie na GPW uważam za niemrawe póki co. W tej sytuacji ostatnio najbardziej zyskiwały fundusze typu short. Za sprawą wojny handlowej mocno traciły fundusze rosyjskie i tureckie; giełda rosyjska w jeden dzień traciła nawet 10%. Czy za sprawą surowców odbije?

IKB

I tu warto wspomnieć, że właśnie fundusze short - wszystkie - wskazywał najczęściej IKB od poprzedniego wpisu. Z niejakim wstydem przyznaje, że nie całkiem wierzyłem w to wskazanie, gdyż siła spadków i potencjał wydał mi się ograniczony. Nie doceniłem tego trendu. Na żart zakrawa sytuacja, że nie ufam narzędziu, które sam stworzyłem ;) Ciekawostką jest fakt, że IKB wskazywał czasem na Quercus Stabilny - fundusz ten używa kontraktów short jako zabezpieczenia swoich akcji. Ostatnie wskazania IKB to kilka niszowych funduszy obligacji.

Najczęściej kupowane fundusze

Wg Analiz Online najczęściej kupowany był PKO Skarbowy. Inne źródła wskazują na to, że popularne także były: UniKorona Pieniężny i UniAktywny Pienieżny, Gamma, Gamma Pieniężny, Skarbiec Obligacja, fundusze Investor (Płynna Lokata, Bezpiecznego Wzrostu, Zabezpieczenia Emerytalnego) oraz mFundusze: dla każdego i dla aktywnych w mBank. W mBank czasem wymieniano Skarbiec – Spółek Wzrostowych, a w Bossafund Ipopema Globalnych Megatrendów.

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

sobota, 21 kwietnia 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
2018/05/03 12:30:00
Mnie to mocno zastanawia co sie stało z kilkoma funduszami Gammy. Zacznijmy od tego że generalnie od czasu zmiany właściciela fundusze dłużne i pienięzne mocno straciły formę a strata dzienna ok 0.7% w wykonaniu dwóch funduszy było zwieńczeniem całego ambarasu. Prawdopodobnie też coś odpisali z portfela. Ja wyszedłem z tego TFI na pocz. kwietnia i widzę że to był dobry ruch, ale byc moze powrócę po tym jak się wszystko ustabilizuje.
Wydaje mi się ze najlepsze czasy f. pienieżnych mamy już za sobą. Wzrost rentowności obligacji w USA, podwyżki stóp FED prędzej czy później wywołają przepływ kapitału za ocean i ku dolarowi choc z drugiej strony kapitał polskich ciułaczy powinien dalej płynąć w stronę rynku pienięznego więc może skończy się na takim neutralnym trendzie ale powtórki wyników zeszłorocznych chyba już są niemożliwe. A co do funduszy typowo dłużnych - zwłaszcza skarbowych to mimo wielu pozytywnych rekomendacji do tego rynku które ukazały się w kilku minionych tygodniach to jestem zdania że mimo wszystko będziemy mieli 4 podwyżki stóp w USA a to mocno obligacjom EM zaszkodzi. W sumie zrobił sie na pocz maja taki rok zapowiadający w dalszej swej części dużą zmienność, niepewność.. nie wiem czy nie lepiej na jakiś czas wrzucić kasy na jakąś lokatę pow 3 % bo robi się coraz mniej pewnie a rynek akcyjny w PL jest raczej skazany na marazm
-
2018/05/03 18:05:12
Odnośnie spadków, warto zwrócić uwagę na Sygnity w portfelach Gammy.
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.