Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji. NOWY ADRES: https: stopazwrotu.blogspot.com
Blog > Komentarze do wpisu

Co zawiera fundusz PKO Dóbr Luksusowych?

Wpis powstał na podstawie sprawozdania funduszu z połowy 2017 roku dostępnego tutaj

Wykres wartość jednostek funduszu PKO Dóbr Luksusowych jeszcze do stycznia pokazywała wręcz niebywałą stabilność w okresie roku. To było tak zaskakujące, że postanowiłem zajrzeć do sprawozdania finansowego TFI i próbować odkryć: jak oni to robią? Od tamtego czasu notowania uległy korekcie, a poniższy tekst mam nadzieję wyjaśnia, dlaczego.

Fundusz inwestuje niemal wyłącznie w akcje, nieliczne kontrakty neutralizują go walutowo. Zajrzałem więc do listy walorów i byłem zaskoczony: tu każdy Kowalski z małżonką znajdzie sobie coś z nazwy bliskiego! Coś, co naprawdę może przekonać każdego konsumenta Jeśliby pokazać skład typowego funduszu akcyjnego osobie z ulicy, to wzruszy ona ramionami: większość nazw nic nie powie. Tu jest inaczej.
Panie na pewno skojarzą takie nazwy jak: Pandora, Louis Vuitton, Ralph Lauren, Zalando, Michal Kors, Moncler czy Christian Dior.
Panowie zwrócą uwagę na nazwy Daimler, Renault, Hennesy, Peugeot, BMW, Hugo Boss, częśc zna Sketchers.
Każdy wie, czym jest Nike, Cyfrowy Polsat, Pekao albo Wizz Air.
Z polskich akcentów oprócz Cyfrowego Polsatu i Pekao jest na liście również EDInvest, Eurocash, Megaron (wybór tej trójki trochę mnie zaskoczył w zestawieniu).
Największy udział w portfelu na koniec czerwca 2017 miały spółki : Nike (5,.93%), Daimler (4,5%), Diageo (4,31%) Sketchers (4,01%). Generalnie jednak mozna mówić o sporej dywersyfikacji.

Taki portfel akcyjny nie uniknie wahań czy recesji w przypadku dekoniunktury w gospodarce, ale pomysł PKO wydaje mi się bardzo ciekawy. Postawiono na spółki produkujące przedmioty pożądania, marzeń, na modę - i jeśli konsekwentnie taka taktyka będzie realizowana, trzymając się trendu, to fundusz będzie zarazem funduszem marzeń, a marzenia to silny bodziec dla konsumentów. W portfelu zabrakło mi np. spółek technologicznych jak Samsung czy Apple, widocznie ich strategia nie obejmuje (PKO ma także fundusz technologii). Fundusz wydaje się skorelowany z S&P500 . Wahał się w wartości w 2016 r., ale i w lutym tego roku, wraz z zachwianiem giełdy amerykańskiej, a razem z nią giełd całego świata.

S&P 500 w ciągu 12 miesięcy urósł o niecałe 15%, w 3 lata - niemal 29%. PKO Dóbr Luksusowych miał porównywalny wynik roczny, zaś trzyletni ciut lepszy - ok. 35%. Z kolei za pięć lat to indeks S&P500 pokazuje lepszy wynik (83% vs 69 %). W porównaniu z kilkoma funduszami akcji amerykańskich, jakie przeglądałem na analizy.pl, PKO Dóbr luksusowych miał mniejsze odchylenie (ok. 3,1%, gdy pozostałe przynajmniej kilka dziesiątych % więcej). Być może fundusz daje jakieś korzyści, jeśli chodzi o zmienność i odchylenie, ale trudno wykazać, by był w stanie stale bić indeks. Należy więc traktować go zgodnie z klasyfikacją jako fundusz akcji o ryzyku 5 w skali 7-mio punktowej.

Zaglądanie do sprawozdań TFI to czynność wymagająca nieco czasu, mało klientów ją robi. Format sprawozdań nie zawsze jest przyjazny dla analiz, a ich aktualność jest trudna do określenia, raczej ograniczona. Dlatego mam pytanie do Czytelników, czy byliby zainteresowani podsumowaniami inwestycji jak powyższe?

Treści zawarte na tym blogu nie stanowią rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie treści zawartych w biuletynie. Autor blogu nie świadczy doradztwa w związku z opisywanymi transakcjami ani nie udziela porad inwestycyjnych lub rekomendacji zawarcia transakcji, co oznacza, że udzielone informacje nie mają charakteru porady inwestycyjnej lub rekomendacji. Ostateczna decyzja zawarcia transakcji należy wyłącznie do Czytelnika. Autor nie występuje w roli pośrednika ani przedstawiciela. Przed zawarciem jakiejkolwiek z opisywanych na łamach bloga transakcji, każdy Czytelnik powinien, nie opierając się na informacjach publikowanych na łamach bloga, określić jej ryzyko, potencjalne korzyści oraz straty z nią związane, jak również charakterystykę, konsekwencje prawne, podatkowe i księgowe transakcji oraz konsekwencje zmieniających się czynników rynkowych.

sobota, 24 lutego 2018, cyfrowyja

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: wtyfier, 65.19.167.*
2018/02/25 21:34:49
Zalando, Wizz Air i Cyfrowy Polsat, jako producenci dobr luksusowych? WTF?!
-
2018/02/26 20:10:44
A jednak. Jeśli spojrzeć na popularność u zakupoholiczek Zalando, postrzeganie lotu samolotem jako luksusu (wakacje) to tak. Pojęcie luksusu jest względne, bardziej chodzi o pożądane dobra.
-
Gość: dwoch.mezczyzn, *.adsl-ull.clienti.tiscali.it
2018/03/06 11:04:55
Ja byłbym zainteresowany. Kilka takich raportów przeglądnąłem (przede wszystkim dla funduszu PKO Akcji Rynku Złota, gdzie uderzyła mnie olbrzymia ekspozycja na CAD tylko trochę zhedgowana kontaktami - wygląda na to, ze jak ktoś wierzy w osłabienie złotówki względem CAD, a boi się forexu, to ten fundusz jest dla niego :) i wiem, jak niewdzięczna to robota. Szacun, że Ci się chciało nie tylko przeczytać, ale i napisać. Czekam na więcej :)
Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.