Z każdej strony gospodarki - osobiste opinie, nie stanowią rekomendacji do inwestycji
Blog > Komentarze do wpisu

Historia czeskich kotłowni - odc. 5: Global Markets

Kotłownia (ang. boiler room) - firma kreująca gorącą atmosferę wokół wybranych instrumentów finansowych w celu osiągnięcia korzyści; stosuje psychologiczne triki, by skłonić klienta do zawarcia transakcji.

Link do odcinka 4

Pavel Kocalka, członek zarządu Capital Polska, powiązany z czeskim Capital Partners a.s. , wyjeżdża do Bułgarii. Możemy zobaczyć go na filmie, jako CEO spółki Global Markets Ltd.

Global Markets Ltd uzyskuje w Bułgarii licencję pośrednika finansowego. To kolejna kotłownia, o podobnej ofercie produktowej co Capital Partners a.s. Na poniższym wideo widzimy kotłownię w akcji sprzedażowej:

Zauważcie, że na sali nie ma ani jednego komputera dla “maklerów”, za to hałas potęgują dwa telewizory. Jedyne narzędzie to papier, na którym pracownicy wyładowują swoje emocje. Ten sam sposób stwarzania gorączki zakupów, hałasu imitującego biuro maklerskie stosowała Bohemia IZ i kilka kolejnych kotłowni. To ma być sugestia dla klientów po drugiej stronie połącznia: dzieje się, spiesz się z zakupami.

Global Markets próbuje rozszerzać swoją działalność na Polskę i Słowację. Swoim klientom proponuje bardzo wysokie prowizje, 2% za transakcje, wysokie opłaty, podobnie jak w Bułgarii. To element znany z Capital Partners, obliczony na szybkie wyciągnięcie kasy klienta w licznych transakcjach, tzw. churning. Spółka w Polsce zarejestrowana jest na Pavla Kocalke, w KRS razem Jordanemem Atanasowem Mołłowem.

Pracownicy na forach skarżą się na sposób działania firmy i zadziwiający sposób rekrutacji. Ponownie pojawiają się magiczne słowa: canvas, sale, antisale. obietnice wysokich płac i praca jak w call center. Ale nie to zwraca uwagę rekrutowanych osób. Przytoczę tu fragment linkowanego wpisu:

Są też pytania sprawdzające wiedzę o samej firmie. Jeśli nie znasz odpowiedzi na niektóre, to bądź spokojny - dostaniesz tę pracę. Jeśli jednak znałeś odpowiedzi napytania o firmie - nie dostaniesz tej pracy. Czemu? Jesteś zbyt dociekliwy i sprawdziłeś wszystkie dostępne informacje i tej firmie
A cały ten cyrk to jakby kopia scenariusza niezłego filmu pt. Boiler Room: - to link do trailera na YouTube: http://www.youtube.com/watch?v=PIK72ugklO0
Krótko mówiąc: Jakieś Bułgary sobie przyjeżdżają, okradają nasz kraj i wykorzystują naszych obywateli!

W Internecie po działalności Global Markets pozostały także wpisy poszkodowanych klientów i ślady po agresywnym marketingu.

Kariera Global Markets kończy się w lipcu 2014 roku, gdy bułgarski nadzór rozpoczyna procedurę odebrania licencji. Informuje o tym także polski KNF. Spółka próbuje się wywinąć stosując stary czeski trik - zmienia nazwę na Investments Brokers. Nie uchodzi to jednak uwagi nadzorcy i w lutym 2015 także nowa nazwa jest spalona, tym bardziej, że kojarzy się z nazwą innej, amerykańskiej spółki.

Ale to nie koniec historii Pavla Kocalki. Pavel odchodzi z Global Markets w 2012 roku i zakłada firmę KLV Consulting. Firma ta wkrótce staje się znane z tego, że … oferuje pomoc prawną klientom pokrzywdzonym przez kotłownie takie jak te działające dla Capital Partners a.s.! Pobiera przy tym bardzo wysokie opłaty “przygotowawcze”, “ekspertyzy” itp. Wkrótce Pavel formalnie przestaje być właścicielem i zostaje dyrektorem zarządzającym. Przyczyną są ciążące na nim egzekucje, które wkrótce doprowadziły do bankructwa osobistego. W 2016 r. Pavel Kocalka rezygnuje z pracy w KLV Consulting, by zacząć od początku tą samą działalność w ZPP Advisory, gdzie również obowiązują wysokie opłaty. Klienci nie kryją przy tym rozgoryczenia i żalu, gdyż pomoc dla nich wlecze się i jest nieskuteczna, a firma nie ma żadnej licencji prawniczej. Prawdopodobnie nie wiedzą, że po raz drugi wpadli na tego samego człowieka. Na forach internetowych Pavel daje się poznać jako osoba walcząca o swoje dobre imię - w ramach pracy w każdej z poprzednich firm.

piątek, 21 lipca 2017, cyfrowyja
Tagi: boiler room

Polecane wpisy

Opinie na blogu nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej.